Programista spólka z o. o. a kontraktornia

0

Czy ktoś ma doświadczenie z kontraktorniami i spólką z o. o. zamiast JDG?
Chodzi mi o to czy kontraktornią wszystko jedno jaką formą działalności prowadzisz czy nie chcą np podpisywać z Tobą umowy jeśli podsyłasz dane spólki a nie JDG?
Mają coś przeciw?

0

Znałem takie, że tylko JDG. Pewnie zależy od konkretnego przyapdku. Pytanie tylko po co i z kim oni ta umowę podpisują i kto będzie świadczył usługi: z jednym udziałowcem, wszystkim, prezesem zarządu itd.

0

Może nie kontraktornia, ale u nas w firmie, też niektórzy ludzie mieli pomysł, żeby na sp. z o.o. pracować, ale ze strony firmy jednoznaczny przekaz, że nic takiego nie wchodzi w grę.

2

Przypomnę, że to nie sposób na uniknięcie ZUS.
W wielkim skrócie:
Wspólnik nie może pracować (nie mylić pracy z zarządzaniem) dla spółki za darmo (wyrok NSA chyba z 2018 r., w sprawie co wspólnik chciał projektować prace zabaw dla swojej spółki, która je wykonywała), tzn. może, ale przepisy są tak niekorzystne i chore, że nie będę się rozwodził.
Wspólnik jest osobą powiązaną, więc spółka musi mu płacić ceny rynkowe np. takie jak klienci jej płacą, czyli 100 zł/h od klienta -> 100 zł/h dla wspólnika.
Wspólnik musi się z tego przychodu opodatkować, więc musi mieć UoP / JDG (czyli tak jakbyś był z kontraktownią na UoP / JDG).
Jakby ktoś chciał poczytać: świadczenie niepieniężne wspólnika spółki z o.o, głównie artykuły napisane po 2019 r. W Polsce nie ma prawa precedensu, ale jest tzw. linia orzecznictwa.
Bardzo bym chciał by to działało, ale zjadłem zęby na tym temacie, straciłem dużo kasy i czasu i niestety to nie działa. Na rządowej stronie "Głos przedsiębiorcy" albo "Głos podatnika" możesz zagłosować na mój pomysł by to zmienili :P

Przypomnę, że z uniknięciem odpowiedzialności tez tak średnio, bo zakładam, że byłbyś prezesem.
W skrócie musiałbyś mega pilnować zgłoszenia niewypłacalności, a określenie przesłanek jest trudne i dużo się łapie.
https://arkana-lex.eu/porady/kiedy-prezes-splaca-dlugi-spolki-z-o-o.html

0

Popatrzyłem na wzory umów które kiedyś dostałem z kontraktorni, wszystkie mówią o zawarciu współpracy między nim a osobą fizyczną, nie osobą prawną. Standardową umową tego nie załatwicie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1