Co jest mi potrzebne do wejścia do branży IT?

0

Witam. Uczę się programowania od jakiegoś czasu. I chciałbym jakoś wejść do branży IT. Słyszałem, że tworzenie stron www jest całkiem opłacalne i łatwo znaleźć pracę. Zacząłem uczyć się html, css, niewiele js i bootstrap.
Potem okazało się, że "poważne" strony nie robi się za pomocą php, więc porzuciłem to i przeniosłem się do (technologii o jakże przydługiej nazwie) C# ASP .NET Core MVC. Mniej się skupiam na nazwie, a bardziej na tym, że to poważne narzędzie do tworzenia stron www.
ALE potem okazało się, że dla tej technologii nie można opłacić normalnego hostingu tylko trzeba wykupić VPS. A to z kolei poprowadziło mnie nauki linuxa i podstawowych konfiguracji Apache. To się nazywa zdaje się w terminologii "administrowanie stroną internetową".
Ostatnio nauczyłem się również GIT-a - teraz nie muszę kopiować plików projekty 20 razy XD (serio! Samoukiem jestem, nie wiedziałem, że coś takiego istnieje) i myślę nad nauką Angular Js, bo podobno jakiś framework trzeba znać.
Tyle z tego jest problemów. A ja już nwm czego się uczyć. Ostatecznie nie mam w garści, żadnych "poważnych" projektów, którymi mogę pochwalić się w CV. Chodź teoretycznie mam jeden - całkiem fajnie wyglądający blog. Nwm czy się nada. Biedny jest w funkcje. Nie ma nawet czatu - nwm jak zrobić.
Chciałbym zapytać co mam umieć (jakaś lista czy coś) z technologii/języków i na jakim poziomie, by dostać pierwszą pracę, albo umieć robić i ADMINISTROWAĆ stronki dla indywidualnych klientów.

Bardzo byłbym wdzięczny za radę od doświadczonych w branży kolegów po "przyszłym" fachu.
PS: Jakieś dobre kursy o tworzeniu i zarządzaniu stronami www. Mogą być drogie, ale by były dobre i najlepiej podchodziły do tego kompleksowo. Zwłaszcza mi chodzi o zarządzanie (bo boję się, że stronę postawię, ale przestanie działać po tygodniu, bo crakerzy itp.)

50

Co mi jest potrzebne?

Umiejętności. Szczególnie szukania i przetwarzania informacji.

2

ALE potem okazało się, że dla tej technologii nie można opłacić normalnego hostingu tylko trzeba wykupić VPS.

To trochę wada, trochę zaleta.

Z jednej strony więcej musisz samemu zrobić, z drugiej strony nie jesteś przywiązany i ograniczony do "nakładki"/panelu administracyjnego który oferuje ci dany hosting, a wiesz jak to pod spodem działa i nie masz problemów z przejściem z hostingu A do B czy debugowaniem problemów.

Co do .NETa i web appek to ogarnij jak działa MVC czy tam Razor Pages - zwykłe stronki bez frameworków jsowych, później Web API które zgrasz sobie z jakimś tym frameworkiem którego się uczyłeś

do tego EF Core, bo jakaś gadka o bazce zawsze się przyda na rozmowie

Poczytaj docsy ASP https://learn.microsoft.com/en-us/aspnet/core/?view=aspnetcore-7.0

Chciałbym zapytać co mam umieć (jakaś lista czy coś) z technologii/języków i na jakim poziomie, by dostać pierwszą pracę, albo umieć robić i ADMINISTROWAĆ stronki dla indywidualnych klientów.

HTML CSS proste statyczne stronki

HTML CSS + jakiś backend np. ten C# z ASP .NET appki robiące coś po stronie serwera

HTML CSS + jakiś backend + bazka (i np. ORMy) aby te appki na backendzie coś tam zbierały w bazach danych

HTML CSS + backend + js lub framework do JSa aby ten front był bardziej dynamiczny

znajomość HTTP ci się przyda

A co do wdrożenia aplikacji, to pewnie na początek wystarczy tutorial tego typu https://www.c-sharpcorner.com/article/how-to-deploy-net-core-application-on-linux/

1

A ja polecam Laravel, jedno narzędzie a nauczy cie wszystkiego

1

@Bartek57810:

Fullstack, administrowanie, design wizualny all in one to oferta freelancera dla małych, góra lekko średnich. A tam 3/4 zdeterminowane jest na bieda-wirtualki PHP, góra Python.

A w segmencie C# to już raczej stosunki korporacyjne (choć może być wyjatek), firmy nieco większe, z podzielonymi obowiązkami ... tam mało kto będzie szukał fullstacka (zwłaszcza początkujacego)

Nie przesądzam odpowiedzi, ale wrzucasz w pytanie ogromnie różne światy.

1
Bartek57810 napisał(a):

więc porzuciłem to i przeniosłem się
ALE potem okazało się, że
A to z kolei poprowadziło mnie
Ostatnio nauczyłem się również

To brzmi bardzo chaotycznie. Dobrze, że interesujesz się tematami na około bo łapiesz ogólne pojęcia i obycie w ekosystemie, ale z Twojego opisu wynika, że brakuje tu również systematyczności. Na zasadzie: "Rozpoczynam kurs X i codziennie przez miesiąc realizuję kolejne lekcje. Moim celem jest nabycie umiejętności i stworzenie działającego projektu do portfolio". Dodatkowo, jeśli wiążesz z programowaniem przyszłość, to z pewnością nauczysz się niejednego języka programowania. Wybór języka to nie jest decyzja na całe życie, więc zacznij od tego, w którym łatwiej Ci idzie na początek.

Potem okazało się, że "poważne" strony nie robi się za pomocą php

xD

PHP ma niski próg wejścia, w praktyce: instalujesz interpreter i już możesz napisać i uruchomić kod. Pisze się w nim szybko, zawiera rozbudowaną składnię i bogaty system typowania. Plusem jest też to, że nie wszystkiego musisz używać od razu. Ucząc się z dobrego kursu, Twoje programy będą ewoluowały: od najprostszej działającej wersji, aż do tej najbardziej wydajnej, zmyślnej i eleganckiej. W PHP buduje się zarówno małe stronki jak i potężne i rozbudowane systemy. Większość e-commerce działa w oparciu o niego (i nie mam tu na myśli sklepów opartych o Wordpress). Po pierwszych zapoznawczych programach warto poznać Laravel, Symfony i inne narzędzia których używa się właśnie do budowy "poważnych stron".

3
Bartek57810 napisał(a):

Witam. Uczę się programowania od jakiegoś czasu. I chciałbym jakoś wejść do branży IT. Słyszałem, że tworzenie stron www jest całkiem opłacalne i łatwo znaleźć pracę. Zacząłem uczyć się html, css, niewiele js i bootstrap.
Potem okazało się, że "poważne" strony nie robi się za pomocą php, więc porzuciłem to i przeniosłem się do (technologii o jakże przydługiej nazwie) C# ASP .NET Core MVC. Mniej się skupiam na nazwie, a bardziej na tym, że to poważne narzędzie do tworzenia stron www.

Masz dobre i złe podejście jednocześnie.

Dobre, bo coś robisz. Wiele osób zaczynających wpada w paraliż decyzyjny i zamiast działać, to się zastanawia, jaką technologię wybrać.

Ale złe, bo skaczesz z kwiatka na kwiatek i coś przeczytasz w necie, to od razu zmieniasz kierunek. Teraz na C#, a jak za chwilę przeczytasz o Pythonie, to się przesiądziesz na Pythona.

myślę nad nauką Angular Js, bo podobno jakiś framework trzeba znać.

Pewnie chodzi ci o Angular, a nie o AngularJS (chyba, że chcesz jakieś stare projekty utrzymywać).
AngularJS i Angular to dwa różne frameworki, chociaż podobne w założeniach (najpierw był AngularJS, potem twórcy przepisali go na nowo i nazwali Angular, tyle że wersja 2+).

No ale i tak pewnie za chwilę przeczytasz o React i przesiądziesz na Reacta.

1

@Bartek57810: czemu chcesz wejść do branży IT? Jaka jest motywacja?

0

Czat - SignalR
Poradniki - Pluralsight - dostęp 35USD/miesiąc

5

Krok 1. Poszukać ofert praktyki/junior
Krok 2. Sprawdzić technologie
Krok 3. Kupić książki o wybranych technologiach
Krok 4. Przeczytać te książki ze zrozumienie
Krok 5. wysłać CV i pójść na rozmowę
Krok 6. wyciągnąć wnioski po rozmowie.
Krok 7. w przypadku porażki goto Krok 5

End of story.

4

Boom na kodowanie trwa kilka lat, tekstów o tym "jak zacząć/czego się uczyć" jest w sieci więcej niż kawałów o Jasiu.
Cały ten wątek to żart...

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1