Procent udanych technicznych rekrutacji

0

Ostatnio chodzę trochę po rozmowach rekrutacyjnych na stanowiska mid/senior level.

Trochę się zdziwiłem że dostaję odmowy bo myślałem że jestem giga chadem 😜

Nie no poważnie to, nie powiedziałbym że się ośmieszam na rozmowach, większość pytań zawsze odpowiadam i jak mam coś zakodować to też zakoduje, ale na niektóre pytania regułki nie znam.

Teraz na poważnie to jakie mniej więcej ratio macie jeśli chodzi o stosunek otrzymanych ofert pracy do odbytych rozmów technicznych.

U mnie to powiedzmy ostatnio ok 30%. Jak rok temu zmieniałem pracę to miałem 80%.

0

Ja nie pamiętam kiedy ostatnio byłem na rozmowie, gdzie mnie nie przyjęli. Chyba z kilka lat temu. Zaznaczyłem >85%.

0

na niektóre pytania regułki nie znam - rozmowa techniczna to nie egzamin na ktory masz zakuwac - tylko masz pokazac ze rozumiesz to o co pytaja. Sorry ale ten fragment Twojej wypowiedzi zabrzmial tak jakbys na rozmowach uzywal tylko regułek. Bez tego nie odpowiadałeś nic? Mozesz podac przyklad pytania, do ktorego nie znałeś "regułki"? :D

3

Trochę ten ratio można niejednoznacznie wyznaczać - jeśli np proces ma 4 etapy i nie spodobamy się firmie na etapie nr 4? To ile mamy tych "technical interview"? 1 czy 4?

Poza tym wszystko jednak opiewa też o stawkę - jak byś wołał połowę tego co wołasz, to nagle z 30% success rate by się zwiększyło do 80% pewnie.

2
paczul napisał(a):

Teraz na poważnie to jakie mniej więcej ratio macie jeśli chodzi o stosunek otrzymanych ofert pracy do odbytych rozmów technicznych.

Ale skąd wniosek, że ten stosunek świadczy o sukcesie odbytej rozmowy technicznej?

Równie dobrze można zdać dobrze rozmowę techniczną, ale odpaść na czymś innym (np. za słaby angielski albo brak doświadczenia w jakiejś tam technologii, o której nawet nie pytali na rozmowie, za wysoka stawka itp.). Albo nie dostać pracy bo firma anuluje rekrutację albo np. zatrudniła kogoś, kto rekrutował się wcześniej (więc można odpaść z tego powodu, że za późno człowiek wysłał CV)

Z drugiej strony można na rozmowie technicznej wypaść słabo i nie znać odpowiedzi na połowę pytań, a i tak dostać pracę.

2

Ogólnie mam taką dziwną obserwację, że w tej chwili rozmowy rekrutacyjne, przez które przechodzę, składają się w 75% (lub więcej) z "miękkich" gadek, tj. takich, które trudno olać.

Rekrutacja na obecne stanowisko (lead/senior) sprowadzała się do:

  • 30 minut rozmowy technicznej, a konkretnie z zadania do zakodowania i krótka gadka o tym
  • dwóch rozmów po 1,5h na tematy okołotechniczne, tzn. takie, na które nie ma złych odpowiedzi, typu "czy miałeś jakieś problemy z ludźmi w zespole?" itp.

No i jakoś się tak składa, że te tematy okołotechniczne dosyć dobrze mi idą, więc success ratio mam bardzo wysokie.

0

Na technicznej raz mnie odrzucili, ale w sumie to nie wiem dlaczego, bo to była rozmowa techniczna, a później jakaś luzna gadka z CTO i oprócz negatywnej decyzji to nie było feedbacku.

47

Większość rozmów przechodzę, stąd zaznaczyłem >85%. Ostatni raz odpadałem na rozmowie na której nie rozwiązałem jakiegoś algo taska ala codility. Po 2h maglowania z teorii, która wypadła dobrze, zwyczajnie nie mogłem się skupić. Co najlepsze było to kompletnie nie związane z domeną w jakiej miałbym pracować.

8

Jak mam robić kodowanie w stylu codility to 0 procent.

0

Tak z ciekawości sobie zobaczyłem na pipeline u mnie w firmie, z osób które miały przynajmniej 1 rozmowę, ofertę dostało nieco mniej niż 15% (a zaakceptowało około 2/3 z nich).

7

Ostatnio gadałem z pośrednikiem, to wprost mi powiedział, że mają mocnego kandydata, dobrze wypadł na rozmowie, ale stawka za wysoka dla nich więc raczej go nie wezmą i dalej szukają. Ratio powyżej 85%? Stawkę macie za niską.

0

Jeżeli ujebałem skopałem rozmowę (chyba do projektu?), ale pytali czy byłbym skłonny poczekać na coś innego, to jak to liczyć? 0.5?

4
Kiko88 napisał(a):

powiedział, że mają mocnego kandydata, dobrze wypadł na rozmowie, ale stawka za wysoka dla nich więc raczej go nie wezmą i dalej szukają.

No więc właśnie dlatego uważam, że cała ta ankieta, choć interesująca, ma pewną skazę. Bo odrzucenie wcale nie musi wynikać z tego, że ktoś zawalił techniczną rozmowę, tylko np. z tego, że podał zbyt wysoką stawkę, czy inny pozatechniczny powód. Tu chodzi o biznes i kalkulacje firmy, czy zatrudnienie kogoś ma sens biznesowy, czy się opłaci firmie i oszacowanie, czy ktoś sobie poradzi i będzie pożytecznym członkiem teamu, a nie o to, jak komuś poszła rozmowa techniczna, która jest tylko wskazówką.

Może należałoby zmienić pytanie i pytać o to, jak wiele rozpoczętych procesów rekrutacyjnych kończy się zatrudnieniem. Tylko, gdzie się zaczyna proces rekrutacyjny? Jak odpiszą na CV / napiszą na Linkedin? A może jak się przejdzie poprawnie screening HR i zaproszą na rozmowę techniczną (ale przecież rozmowa techniczna nie musi być wcale ostatnim etapem rekrutacji. Co jeśli technicznie się przejdzie test, ale się odpadnie na rozmowie miękkiej później?)

3

Trudno powiedzieć:

  • jakbym startował na Jave to bym miał wysoki procent
  • Jak startuje ja Scalę to mam niski procent
  • Jak startuje na Haskella to mam zerowy procent XD
4

Prowadzę rozmowy techniczne. 20-30% kandydatów ma poziom na jaki się rekrutuje. Do notki technicznej dodaję również "odczucia" co do charakteru osoby - głównie czy będzie się z nią dobrze pracowało w grupie, co może wnieść ekstra poza wiedzą techniczną itd. HR na to nakłada oczekiwania finansowe i ofertuje bądź nie daną osobę.

Trudno mówić o success ratio w rozmowie technicznej bo to nie jest kwestia 0/1. Na przykład ktoś rekrutuje się na seniora, ale ma wiedzę mida za to fajny charakter i z przebiegu rozmowy widać, że ma chęć rozwoju. W takim wypadku HR daje mu na przykład opcję mid z fajnymi warunkami. W drugą stronę jest ktoś kto ma wiedzę ale już po 2h rozmowy widać, że będą z nim problemy w zespole więc dostaje odpowiedni tag i HR kończy rekrutację.

Wiedza techniczna to jest tylko jeden z elementów jaki się ocenia na rozmowie technicznej. Są często osoby, które w luźnej gadce HR ocenia pozytywnie jeśli chodzi o charakter, a na rozmowie technicznej, gdzie jest trochę stresu trzeba trochę podyskutować i obronić swój punkt widzenia wychodzi, że kandydat nie nadaje się do pracy w grupie.

0

Rozumiem, że wskaźnik ten liczym jako stosunek ilości przesłanych umów do ilości ukończonych całych etapów rekrutacji? I jak np. HRka po rozmowie wstępnej nie oddzwoni to tych przypadków nie liczymy?

Jeśli tak to mam 66%, ale niektóre firmy to specjalnie wkurzałem jak nie chciałem tam iść np. podwarzałem sens ich biznesu i pytałem jak oni kryzys zamierzają przetrwać z takim pomysłem na biznes.
Jeśli liczyć stosunek ofert do wysłanych CV to 20%.

10

Wątek prosty jak cep "Technical interview success ratio", a tu jakieś dywagacje o odrzuceniu przez stawkę czy ile etapów rekrutacji trzeba ukończyć żeby zaznaczyć

2

no nie taki prosty, bo w zależności od zrozumienia mogę podać Ci wynik od 20% do 80%

3

Zerknąłem w swoje notatki nt. dwóch ostatnich zmian pracy i liczby są dosyć zabawne:

  • Stosunek ofert do odbytych rozmów technicznych: 43%
  • Stosunek ofert do wysłanych aplikacji ogółem: 7%
0

U mnie ilości zbyt homeopatyczne żeby statystyka miała sens inny niż dowód anegdotyczny.
2/2 => 100% przy stawkach negocjowanych na wysokich widełkach.

0

Ja mam 3/4 pozytywne rekrutacje. Oczywiście szukam ofert z mojego stacku i takich, gdzie wiem, że jest duża szansa. Nie jestem giga czadem z devu ale mam spore doswaidczenie z rozmowami kwalifikacyjnymi i pytania mnie rzadko zaskakują.

0

jak rozmowę prowadzi hindus to 0% bo nie jestem w stanie zrozumieć o co pytają np. „What is c# memory sir” :)

0

z 5% może mniej bo zawsze podaję bardzo wysoką stawkę bo za 20% więcej to nie opłaca się nic robić

0

Zależy od wielu czynników.
Jeśli podaję stawkę, która jest faktycznie konkurencyjna to skuteczność spada. Jeśli otwarcie mówię, że nie będę robić nadgodzin i dyżurów to spada.
Jeśli rekrutację prowadzi sir albo chang chong to spada drastycznie.

2

Haha, wyniki ankiety 85%, a jak prowadziłem rekrutacje, to nie wiem czy 20% osób się do czegoś nadaje, ciekawe

U mnie to wyglądało tak, że to rosło z doświadczeniem, powiedzmy:

  • midowe stanowiska około 40-60%;
  • seniorskie około 50-80%

Tak naprawdę im więcej expa tym łatwiejsza rekrutacja, bo nikt seniora o jakieś pamięciowe bzdury nie pyta

4

@JrQ-:

Haha, wyniki ankiety 85%, a jak prowadziłem rekrutacje, to nie wiem czy 20% osób się do czegoś nadaje, ciekawe

Czy ja wiem? grupa odpowiadająca na tę ankietę to pewnie kompletnie inna grupa niż na którą trafiłeś

0

Nie licząc wysyłki CV na samym początku na staż to póki co 100%. Tylko ja jak się rekrutuję gdzieś to wysyłam CV do jednej firmy a nie do kilkunastu, dla sportu nigdy nie chodziłem na rozmowy stąd pewnie taki wynik :D

1

Nie licząc odpadania na samych rozmowach z HR (bo np. nie spełniam ich stacku w 100% albo nie wpasowuję się w filozofię firmy), to przy rozmowach technicznych na mida mam może 33% pozytywnych feedbacków. I to często nawet jak odpowiadam na 80-90% pytań.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1