Kontrola przy zakładaniu VAT

0

Takie pytania z urzędu. Wiadomo każde słowo ma znaczenie, macie jakieś gotowe formułki? Szczególnie interesuje mnie miejsce prowadzenia działalności.

  • czym będzie się Pan zajmował w ramach prowadzonej działalności
  • gdzie będzie prowadzona działalność w związku z brakiem wskazania stałego miejsca działalności
  • komu zamierza Pan świadczyć usługi w zakresie prowadzonej działalności (do kogo są skierowane)
  • w jaki sposób pozyskuje Pan potencjalnych kontrahentów
  • czy zawarł Pan już umowę o współpracę (jeżeli tak to z kim)
  • proszę o przesłanie tytułu prawnego (KW, umowę najmu/użyczenia) do lokalu pod adresem (edit: tutaj wiadomo, ale dodaje dla spójności)
0

Pytania bardzo szczegółowe. W trybie jakiego postępowania zostały zadane?

0

Jak w tytule, po zgłoszeniu rejestracji do VAT

1

Ja miałem dwa razy taką kontrole. Raz telefonicznie przy zakładaniu spółki, drugi raz jak zakładałem JDG z wirtualnym biurem i miałem zapowiedzianą kontrolę ze skarbówki.

Gorzej było przez telefon, bo mnie bardzo mocno przemaglowali, właśnie z takich pytań. Pomogła księgowa, bo prosili o pisemne wyjaśnienie kilku kwestii, więc daliśmy radę.

A na kontroli stacjonarnej było dwoje ludzi zaraz po założeniu JDG i i zgłoszeniu do VAT. Pewnie ze względu na wirtualne biuro. Musiałem jechać z Warszawy do Radomia, gdzie na co dzień mam biuro i czekać o określonej godzinie. Przyszli i było dość miło. Kilka pytań, zobaczyli stanowisko pracy i dali ankietę do wypełnienia, która była chyba statystyczna. Wiek, płeć, ilość lat doświadczenia itp.

Ogólnie bez stresu, przynajmniej w moim rodzinnym Radomiu są dociekliwi, ale jeśli czegoś nie potrafisz wyjaśnić, to powołujesz się na biuro rachunkowe i w ciągu chyba 5 dni wysyłasz wyjaśnienie.

U mnie chcieli wyjaśnienia na temat magazyn (książki magazynuje w Warszawie, biuro zaś mam w Radomiu) i wyjaśnienia do wirtualnego biura, dlaczego mam w innym mieście niż to, gdzie świadczę usługi, jak często w biurze w Radomiu będę i czy mam zamiar przyjmować klientów.

Księgowa przygotowała pismo, podpisane, skan na maila do osoby z US i po temacie :)

0

No dobrze, ale czy napisali tam na jakiej podstawie żądają odpowiedzi na takie pytania? Pytanie o szczegóły relacji biznesowych to już poważna sprawa i urząd powinien mieć jakąś ważną przyczynę do takiego wścibstwa.

Oni próbują jakoś nieudolnie typować w ten sposób słupy do karuzel vatowskich. Mnie też kiedyś po wznowieniu działalności odwiedził pan z urzędu. Pewnie wzbudziłeś dodatkowe wątpliwości nie podając miejsca prowadzenia działalności. :)

5

Jak rejestrowałem się do US, jako VATowiec też na drugi dzień, w pysk dostałem pismem z takimi pytaniami. Ja starałem się w odpowiedziach nie kłamać tylko pisać prawdę. Później tylko odpowiedzi konsultowałem ze swoją księgową.

Moje przykładowe odpowiedzi na punkty z głównego postu:

czym będzie się Pan zajmował w ramach prowadzonej działalności

* Firma będzie świadczyć usługi doradztwa IT, szkoleń, cyfryzacji i produkcji oprogramowania.

gdzie będzie prowadzona działalność w związku z brakiem wskazania stałego miejsca działalności

* Praca / usługi mają charakter zdalny. Będą wykonywane u klienta bądź w głównej siedzibie firmy w zależności od zlecenia.

komu zamierza Pan świadczyć usługi w zakresie prowadzonej działalności (do kogo są skierowane)

* Skierowane są do firm chcących wdrożyć rozwiązania IT / zoptymalizować procesy biznesowe. Bądź potrzebują konsultacji eksperckich z zakresu IT. 

* w jaki sposób pozyskuje Pan potencjalnych kontrahentów

Prowadzę kampanię marketingową w Social Mediach (linkedin xd) oraz mam prywatne kontakty.

* czy zawarł Pan już umowę o współpracę (jeżeli tak to z kim)

Jak podpisałeś umowę z kontraktowani to klepiesz formułę że: podpisałeś umowę z pośrednikiem który świadczy usługi na rzecz podmiotu zagranicznego.

Oczywiście, to tylko moja opinia / zdanie i nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za szkody wyrządzone moimi sugestiami. :D

4

Ja dostałem mailem podobne pytania około dwa tygodnie po dacie rozpoczęcia działalności. Po tygodniu odpisałem, po 2-3 dniach wpisali mnie na białą listę VAT bez żadnego potwierdzenia. Każdą odpowiedź oczywiście jakoś rozwinąłem laniem wody, wyszła mi strona A4. Odpowiedzi nie konsultowałem z księgową bo byłem biedny, poza tym nie widzę potrzeby bulenia księgowa do wystawienia jednej faktury, trzech przelewów i przepisania kilku faktur do excela i eSkarbówki, zajmuje mi to 10min miesięcznie

  1. Czym będzie się Pan zajmował w ramach prowadzonej działalności:
    przepisałem obowiązki z kilku ofert, tak by wyszła potencjalnie szeroka działalność

  2. Gdzie będzie prowadzona działalność w związku z brakiem wskazania stałego miejsca działalności:
    o to nie pytali, mimo że ne wpisałem stałego miejsca działalności

  3. Komu zamierza Pan świadczyć usługi w zakresie prowadzonej działalności (do kogo są skierowane)
    do firm (no i tyle, bo w przypadku świadczenia uslug osobom fizycznym trzeba mieć kasę fiskalną)

  4. W jaki sposób pozyskuje Pan potencjalnych kontrahentów
    portale freelancerskie + mam rozbudowaną sieć kontaktów i masę ofert współpracy z LinkedIn

  5. Czy zawarł Pan już umowę o współpracę (jeżeli tak to z kim)
    o to nie pytali

Dodatkowo pytali o:

  1. Czy wymagany jest środek transportu i zaplecze techniczne oraz czy je posiadam
    odpowiedziałem że nie mam, ale ich brak utrudnia działalność i w przyszłości planuję zakup samochodu, może też wystąpić potrzeba zakupu lepszego sprzętu, licencji czy literatury

  2. Czy posiadam doświadczenie/wykształcenie
    no to opisałem wypisując całą styczność z informatyką w życiu (kursy, warsztaty, przedmioty na studiach, doświadczenie)

  3. I ostatnie moje ulubione xD Uzyskiwał pan niski dochód w poprzednich latach, skąd hajs na prowadzenie działalności?
    to napisałem że wystarczy komputer z dostępem do internetu i taki posiadam, ale to absolutne minimum i w przyszłości planuję zakupy jak w 1) by rozwinąć działalność

3

U mnie tylko rozmowa telefoniczna, pytania o to jakie usługi, komu, czy będę świadczył usługi indywidualnym klientom, czy będę się reklamował w jakiś sposób w okolicy, moje prawo do lokalu, w którym mam działalność i chyba wszystko. Nie konsultowałem odpowiedzi z nikim, odpowiadałem zgodnie z prawdą, polecam.

4

Rok temu na potrzeby jednego projektu rejestrowałem spółkę z biurem wirtualnym i też mi takie szczegółowe pytania zadawali. W stylu a po co w jakiej branży ile będziemy zarabiać i kto będzie nam płacił i dlaczego nie potrzebujemy biura ;-) Na wszystko odpisaliśmy, że to nowy projekt i nie wiemy- wystarczyło.
Nie musisz odpowiadać na pytania dotyczące przyszłości Twojego biznesu w szczególności jak jej nie znasz. Dzisiaj możesz zakładać firmę chcąc pisać programy a jutro możesz dopisać handel medyczną marihuaną bo taki pomysł Ci w nocy do głowy wpadnie.. Nie może to być powodem nie nadania NIP albo jakiegokolwiek ograniczenia Twojego pola działalności.
Najlepsze jest to, że w systemach dobrze widzą, że zarówno ja jak i wspólnik prowadzimy działalności od ponad 20 lat więc zadawanie tak daremnych pytań to jakaś żenada... Podobno ma to służyć ograniczaniu wyłudzania VAT ale jakoś nie chce mi się wierzyć w skuteczność tej metody.

2

Jak się rejestrowałem na początku roku w skarbówce to od razu dali taką śmieszną kartkę z adresem email gdzie trzeba było wysłać pisemko z wyjaśnieniem co się robi. Księgowa miała template tylko swoje dane wstawiłem. Możesz jej podpytać.

0

Miałem w planach zawieszać firmę ale jak takie cyrki robią może lepiej zostawić … płacić zdrowotną od zerowego dochodu, koszty robić i wywalone mieć 😄

0

poza tym nie widzę potrzeby bulenia księgowa do wystawienia jednej faktury, trzech przelewów i przepisania kilku faktur do excela i eSkarbówki, zajmuje mi to 10min miesięcznie

Do sprawy posiadania księgowej trochę inaczej się podchodzi (a przyjemniej ja tak mam). Mianowicie księgowej nie płacisz a rozliczanie kilku faktur ale 1) w razie kontroli to masz wsparcie, 2) w razie kontroli smutni panowie nie robią Ci wjazdu na chatę a wskazanego miejsca przechowywania dokumentacji (czyli biuro rachunkowe) 3) nie wszystkie biura księgowe tak mają ale służą również dorazdztwiem podatkowym. A to wszystko za 200 PLN / mc

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1