Branża pojazdow autonomicznych

0

Cześć,
miło mi, jestem nowy na forum. Chciałbym spytać co sądzicie o branży pojazdów autonomicznych (nie tylko samochody jak Tesla ale też samoloty, łodzie).
Nie chcę się zbytnio rozpisywać o sobie, w skrócie pracuję jako inżynier ale nie IT tylko Automotive. Dostałem możliwość zrobienia studiów magisterskich za granicą, właśnie z Autonomous Driving.
Nie chciałbym tutaj rozwodzić się nad tym czy warto czy nie warto tam się przeprowadzić na ten niecały rok (bo część już przeleciała zdalnie), bo tutaj sporo kwestii osobistych też gra rolę.

Chciałbym spytać tak czysto o możliwości pracy i przyszłościowość tej dziedziny. I czego warto się uczyć. Z tego co się orientowałem to takich rzeczy nie robi się w Polsce (choć są w Warszawie pojedyncze firmy) głównie USA i Chiny inwestują w tego typu technologie. No i powiedzmy niemiecki przemysł Automotive.
Pytam na forum programistycznym bo no sporo tam jest programowania, na studiach głównie robimy projekty w Simulinku i Matlabie akurat.
Choć te studia to traktowałbym raczej jako przepustkę na staż do dobrej firmy na zachodzie niż jako źródło wiedzy (która jest swoją drogą dostępna za darmo w Internecie jak to na każdych studiach). Nie umniejszam studiom bo uniwersytet na dużą renomę i materiał jest zrobiony porządnie, uważam że po prostu edukacja sama w sobie niewiele daje ale to już temat na inną rozmowę.

Pozdrawiam :)

3

Jeżeli program tych studiów wygląda tak jak to sobie wyobrażam, to pracę po nich znajdziesz, chociaż niekoniecznie w automitive. Brzmi ogólnie jak studia z AI/ML. Czy wiedzę dotyczącą np. computer vision użyjesz do oceny, czy przed maską znalazł się pieszy, czy do filtrowania obrazków z intymnymi częściami ciała to już twój przyszły wybór.

0

Nie do końca, to o czym mówisz to podpiąłbym pod Data Science. Tutaj są przedmioty typowo związane z autami (vehicle dynamics, guidance and navigation, sensors).

0

Ok, nie wiem co jest w sylabusie, ale czujniki jedynie dostarczają dane, coś je musi jeszcze obrobić.

1

@Daddy: Z tego co się orientowałem to takich rzeczy nie robi się w Polsce Robi się ale to słaba branża na tle reszty IT.

0

Nawet się nie zastanawiaj i korzystaj. Potencjalnie będziesz mieć szansę robić rzeczy w wąskiej, przyszłościowej domenie, gdzie raczej nie bierze się ludzi z ulicy. Znajomy, który zrobił doktorat z uczenia maszynowego pracuje teraz zdalnie dla https://www.linkedin.com/company/woven-planet-holdings/ i robi grube rzeczy za naprawdę duże pieniądze. Jak Ci się znudzi, to zawsze możesz obrać ścieżkę smutnego webdevelopmentu, którego u nas na pęczki i jak źle trafisz, to będziesz mieć robotę jak przy taśmie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1