Podsumowanie przebranżowienia Java Developer

45

Witam,
Kiedy próbowałem się przebranżowić, często zaglądałem na to forum w poszukiwaniu informacji, tipów itp. więc teraz chciałbym podzielić się z własnymi doświadczeniami, może komuś się przydadzą.

Więc moje podsumowanie przebranżowienia:
Profil: 25 lat, po bardzo dobrych studiach inżynierskich lecz kompletnie nie związanymi z IT. W momencie zmiany pracy ok. 3 lata doświadczenia w innej branży.

Co chciałem docelowo robić: Backend, Java ze springiem, mikroserwisy

Czego się uczyłem: przede wszystkim czysta Java i Spring. Hibernate, git, podstawy czegoś na front end (tu akurat angular), MySQL, Docker, programowanie funkcyjne, podstawy pythona, plus ja to bym nazwał ogólne zorientowanie w świecie IT (przykładowo, wiedziałem co to jest kubernetees i do czego sie go używa, ale nie miałem z nim doświadczenia)

Jak się uczyłem: stworzenie rozwinietego projektu CRUD w spring boocie połączony z frontendem na podstawie tutoriala, dużo tutoriali na YT, Udemy, bardzo duzo zadanek z codewars. Uczestniczenie w wielu spotkaniach i konferencjach (z których co prawda mało rozumiałem, ale zawsze coś zostawało w głowie)

Ile się uczyłem: luźne 2 lata, połączone z studiowaniem dziennym, ogólnym normalnym "życiem" (imprezy, wakacje) oraz pracą na zleceniu 3/5 etatu, a po studiach na pełny etat.
Myślę, że można to było skondensować do 2-3 miesięcy nauki typu 8h dziennie.

Moje próby: praktycznie już po pół roku zaczynałem wysyłać CV na staż, juniora co by zebrać doświadczenie na rozmowach. Wszystko związane ze stanowiskiem Java Developer. Podsumowując na przestrzeni 2 lat wysłałem ~50 CV. Z tego:
~10 zaproszeń na test online lub zadanie
3 rozmowy telefoniczne
2 rozmowy na żywo
Na połowę zgłoszeń dostałem od razu odpowiedź negatywna, reszta bez odpowiedzi.

Co znalazłem: staż 5k brutto, umowa zlecenie

Co było dalej: na stażu praca bez problemu, pomogły soft skillsy i umiejętność komunikacji, nabyte w poprzedniej pracy. Po kilku miesiącach zyskałem pewnego rodzaju samodzielność. Po pół roku etat junior developer 7.2k brutto

28

Myślę, że można to było skondensować do 2-3 miesięcy nauki typu 8h dziennie.

Myśle że to bardzo naiwne podejście. Jest wiele rzeczy które muszą się "uleżeć". Programowanie to nie jest wkuwanie regułek na pamięć. To trochę tak jakby ktoś chciał zrobić kurs prawa jazdy siadając za kółkiem i cisnąć te 30h jazd na raz. Myśle że nikt nie ma wątpliwości że jeżdżenie przez miesiąc po godzinie dziennie nie jest tym samym co 30h na raz ;)

2

Gratulacje!

3

Gratulacje.
Jak oceniasz z perspektywy czy warto było zmieniać pracę. Pomijam finanse - chodzi mi bardziej o zadowolenie.

0

Studiowałeś dziennie w tym samym czasie informatykę?

1

Pójście w Jave to strzał w kolano, powodzenia w pracy przy wiecznym legacy gównie :D

7

@Descendant: legacy g**no zależy od firmy w której pracujesz, a nie od technologii (może z dokładnością do jakiegoś cobola)

3
Descendant napisał(a):

Pójście w Jave to strzał w kolano, powodzenia w pracy przy wiecznym legacy gównie :D

A niby dlaczego strzał w kolano? W każdej technologii są systemy które są na rynku dłużej niż kilka lat i nie zawsze da się na bieżąco podbijać zależności i używać najnowszych rzeczy.

0

a co ty w tej javie potrafisz ? uskrobac crud na spirngu ?

0

Gratuluje sukcesu. Napisz jakie miasto i po jakich studiach, żeby osoby, które chciałby powtórzyć twoją historię miały lepsze porównanie z czym się będą mierzyły.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0