Różne technologie a doświadczenie w CV

0

W ofertach pracy często napisana jest ilość wymaganych lat doświadczenia w danym języku programowania. Jednak czasami nie jest on wspomniany - czy oznacza to że np. doświadczenie w różnych językach programowania się sumuje, czy może domyślnie chodzi o język z którym związana jest oferta? I czy na przykład doświadczenie DevOps czy jako tester też może się do tego liczyć ?

5

Co do doświadczenia w innej działce to zależy, język jest zwykle najmniejszym problemem - rzadko się zdarza że tester z 5 latami doświadczenia ma pojęcie o tworzeniu oprogramowania na tym samym poziomie jak ktoś kto przez te 5 lat był developerem, niezależnie od tego że pisze w tym samym języku. Ktoś kto sklejał yamle i raz na ruski rok pisał jakieś malutkie skrypty w pythonie - podobnie.

Tak żeby dać ci przykład tego co faktycznie jest problemem - na ostatniej rekrutacji odrzuciliśmy około połowę ludzi którzy byli devami, spełniali wymagania odnośnie lat doświadczenia, i mieli nawet ten sam język którego używamy, ale jeśli kazałeś im coś zaprojektować to w ogóle nie byli w stanie tego ruszyć, bo od tych iluśtam lat klepali crudy w springu tak jak im team lead kazał, nigdy nie zastanawiali się czemu robić to tak a nie inaczej.

Ogólnie nie przywiązywałbym się jakoś szczególnie do dokładnego wyliczania lat i szczególnych wymagań w ogłoszeniu, jeśli masz 3 miesiące stażu to aplikowanie na seniora nie ma sensu, ale jeśli masz 2 lata a w ogłoszeniu chcą 3 lata to tak czy siak aplikuj, najwyżej cię odrzucą i stracisz trochę czasu. Nie wpłynie to negatywnie na twoje szanse w przyszłości, po miesiącu nikt nie pamięta ludzi odsianych na rekrutacji, chyba że odwalili coś dziwnego (do dzisiaj pamiętam kolesia który nie rozchodził sobie nowych butów przed rekrutacją i nam zakrwawił salkę :D)

1

Podpinam sie pod temat. Szczerze mowiac tez mnie strasznie zastanawia jak to jest z tymi wymaganymi latami doswiadczenia.
Nie od dzisiaj wiadomo, ze piszac 3+ lata doswiadczenia czesto konczy sie przyjeciem kogos z rokiem. Przy 5+ kogos z 2-3 itd. Sprowadza sie to z reguly do tego, ze dupogodziny przesiedziane w pracy i staz z tym zwiazany nie przeklada sie w 100% na umiejetnosci.
Zastanawia mnie jak to sie ma w przypadku zmiany "specjalizacji".
W przypadku gdy wszystko jest w tej samej branzy to pewnie nie ma problemu (senior python-django z malym doswiadczeniem w springu aplikujacy na senior jave), a co jesli ktos 3 lata klepal embedded w C, a potem chce siedziec w kotlinowej mobilce?
Jak sie maja lata doswiadczenia w przypadku innych jezykow, ale tej samej dziedziny (python-django aplikujacy na java-spring). A jak w przypadku kiedy ktos od czapy ( c++) chce sie zajac networkiem w golangu albo mobile w kotlinie?

2

Ja szacowanie lat doświadczenia w danej technologi olewam. Po roku aktywnej pracy z daną technologią można wiedzieć więcej niż po 5 pracy pasywnej. Nie podaję takich informacji CV. Przy projektach lub stanowiskach wpisuję technologię, których używałem. Dodatkowo gdzieś wyżej wymieniam główne języki/technologie/narzędzia, które znam dobrze.
Jak chcą znać lata doświadczenia, to niech sobie liczą albo zapytają podczas rozmowy.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1