Nauka programowania na ścieżce programista Swift/iOS/MacOs

0

Dobry wieczór.

Kilkakrotnie przeszukiwałem to forum w poszukiwaniu wyczerpującej odpowiedzi, jednak nie mogłem niczego znaleźć. Mam również nadzieję że wybrałem odpowiedni dział.
Krótko o mnie: mam 30 lat, mam stabilną pracę w dużej korporacji z której de facto jestem zadowolony, lubię czytać i amatorsko pisać, dodatkowo jeszcze muzyka.
Jakiś czas temu kupiłem dwa urządzenia Apple - Macbooka i iPhone'a - przeglądałem witrynę Apple Developer i tak wpadłem na pomysł czy by nie spróbować dawnej zagwozdki sprzed lat a mianowicie programowania. Umiem HTML (wiem, to nie język programowania), podstawy Javascriptu i Pythona, trochę również liznąłem C oraz skrypty w Bashu. macOS jest dla mnie bardzo podobny do linuksa i to mnie cieszy, stąd pozwolą Państwo że przejdę do meritum:
Czy będzie opłacalna zmiana ścieżki kariery na właśnie Swift developera w Polsce?
Zakładając że poświęcałbym temu dwie godziny dziennie, tyle obecnie poświęcam na pisanie "do szuflady", ile by mi zajęło opanowanie dostatecznie technologii by móc ubiegać się o pracę?
Skoro praca, to na jaki próg wejścia musiałbym się nastawiać oraz na jakie zarobki mógłbym liczyć?
Mam 30 lat, podchodzę pragmatycznie do tego, czy byłaby to pasja? Nie wiem. Czy ciekawa praca? Biorąc pod uwagę obecną to pewnie tak, zakładam że w pracy programistów trzeba dużo główkować i wykazywać się kreatywnością a ja to akurat lubię.

Będę wdzięczny za odpowiedzi i z góry przepraszam jeśli wybrałem zły dział.

1

A jak można ocenic czy bedzie opłacalna? Nie wiem ile zarabiasz, jakie są Twoje cele życiowe. Czy przez jakiś czas moze cie utrzymywać partner lub partnerka. Moze sie to opłacać a.nie musi. Nikt Ci tego nie zagwarantuje.

0

Zarabiam około 4500 na czysto, chciałbym wieść spokojne życie i moc rozwijać swoje pasje.
Nie mogę sobie pozwolić na zrezygnowanie z obecnej pracy. Dziękuje za odpowiedź.

0

Ciężko powiedzieć, każdy ma inne predyspozycje. Zależy też na ile znasz podstawy. Czy wiesz co to system binarny np? Ogarniasz jakieś podstawy informatyki? Wiesz co się pisze w Swifcie i piszesz podobne aplikacje?

0

Ciężko stwierdzić podstawy informatyki, tak jak mówię, dużo używałem Linuksa, teraz macOS, kilka lat temu uczyłem się głównie Pythona, nawet napisałem kilka takich prostych gierek typu „zgadnij liczbę” albo programów np program do obliczania kosztów zakupu nowego samochodu. Potem to rzuciłem, pojawiły się inne rzeczy.
W Swifcie to trochę czytałem oficjalnej dokumentacji i bawiłem się Swift Playgrounds.

0

To tak naprawdę zaczynasz od zera. System operacyjny nic nie znaczy, kilka lat nauki która kończy się na "zgadnij liczbę" to raczej kilka godzin nauki w trakcie tych kilku lat.

0

Pythona uczyłem się kilka lat temu, jeśli dobrze pamietam to była taka książka z taką kostka na okładce , nie pamietam już dlaczego to rzuciłem.
Dziękuje za odpowiedzi, chociaż pytałem czy jest komercyjny sens pójścia w to w Polsce czy tak średnio.
Nie mówię że chcę ot tym programista 15k, pytam raczej jak wygląda rzeczywistość pod kątem tej technologii i branży.

4
RSTF napisał(a):

Pythona uczyłem się kilka lat temu, jeśli dobrze pamietam to była taka książka z taką kostka na okładce , nie pamietam już

Przyjmij, że robisz wszystko od zera. Bo to czego się uczyłeś parę lat temu, a nie używałeś, to z tego zostało w głowie tyle ile pamiętasz z tej książki: "książka z taką kostką na okładce".

Wiedza nigdy nie używana znika bardzo szybko.

0

Dziękuję uprzejmie za odpowiedź. Rozumiem że moja wiedza jest zerowa, pytanie jednak czy jest w Polskich warunkach rynkowych jest sens się tego uczyć i zakładając codziennie dwie godziny systematycznej nauki po jakim czasie mógłbym się spodziewać jakiś efektów, nie ukrywam że głównie chodzi mi o zdobycie pracy w tym zawodzie.

0

Przyjmij taki plan:

  1. Stan Twojej wiedzy na ten moment = 0
  2. Przyjmij konkretne cele tj. zrobienie specjalizacji Coursera + stworzenie dwoch konkretnych projektow + zrozumienie design patterns + przerobienie ze zrozumieniem takiej a takiej ksiazki + przerobienie konkretnego zakresu materialu zwienczone projektem itd. Musisz sam sobie wyznaczac cele.
  3. Sprawdz swoja wiedze konfrontujac ja z rzeczywistoscia tj aplikuj -> to jest Twoje sprzezenie zwrotne -> wykorzystaj te wiedze do zaktualizowania stanu wiedzy w pkt 1, powtorz krok 2,3 do momentu gdy krok 3 zakonczysz sukcesem.

Pytasz jak dlugo to moze zajac? Nikt na to pytanie Ci nie odpowie. Na pewno taka zmienna jak: ile chcesz zarabiac na wejsciu? dostajac jakas prace nie majac wiedzy ale majac podejscie byleby sie dostac wystawiasz sie na bycie gorszym w zespole; dostajac praca majac wiecej wiedzy wystawiasz sie w mniejszym stopniu itd. Przyjmij jakies zalozenia i dzialaj.

0

@OP już dostał wyjaśnienia i skasował konto

1

Mam wśród znajomych kilka takich spektakularnych "przebranżowień" typu gość 36 lat idzie na prawo i po 40 zostaje prokuratorem, laska 30+ poprawia maturę i idzie na studia lekarskie, gość 40+, który zaczął się szkolić pod kątem uzyskania licencji pilota samolotu... Wszystko fajnie, a IT jest owiane jakąś taką dziwną aurą, że jak nie zacząłeś kodować w wieku 18 lat to już lepiej dać sobie spokój, nie ważne czy masz 25, 30 czy 35. Coś kompletnie dla mnie niezrozumiałego.

Chcesz to robić? Daje ci to jakiś fun? Przerobiłeś kilka darmowych kursów, czy dobry podręcznik dla początkujących i stwierdzasz, że ci się to podoba?

To nie gadaj bzdur tylko się ucz, pobaw się tym, może postaraj się nawet odjąć godzinkę snu i zwiększ objętość do 3h nauki dziennie i za pół roku wysyłaj CV po całej Polsce. Będzie dobrze. Nie daj sobie wmówić, że będzie inaczej.

0

Przeciętna osoba potrzebuje około 1000h do poziomu zatrudnialności. Problem w tym, że mało jest osób, które nie są pasjonatami i tyle zainwestują w naukę bez pewności sukcesu.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1