ios- swift - wasze opinie

0

Witam, wiem że nikt z Was nie jestem krewnym wróżbity macieja.
Jednak chciałem zadać kilka pytań odnośnie pisania aplikacja pod iosa.Jakiś czas temu apple'a wypuścił na rynek nowe dzieło - swift. Jako, że jestem fanem jabłka postanowiłem zabrać się za naukę tego języka, żeby za jakiś czas zacząc pracę
jakos junior ios dev. Jednak problem w tym, że większość ofert pracy wymaga znajomości obcjective-c (jest to archaizm nie oszukjmy się).
Czy za jakiś czas sytuacja się odwróci i firmy zaczną korzystać tylko ze swifta ?
A może będzie tak, że za rok-dwa język umrze śmiercią naturalną? Liczę na wasze opinie i sugestie :D

4

obj-c bedzie trwal chocby poprzez legacy code. Dlatego musisz sie go nauczyc by przepisywac aplikacje ktore juz sa zaimplementowane na nowy jezyk

0

Czyli najpierw ogarnąc swifta a potem objective c ? :D Smutno ;/

1

Ja bym zaczynal of ObjectiveC - legacy code, biblioteki, wiedza ze stacka.

Tak czy inaczej Swift/ObjectiveC to jest czubek czubka gory lodowej jezeli chodzi o iOSa - frameworki, wzorce, api, budowa ui itp.

0

Tak jak napisał @Rokford, język to tylko narzędzie i nauczyć się go można w kilka dni. Gorzej z frameworkiem iosa, to jego powinieneś mieć w małym palcu.

0

nie ucz sie ani swifta ani objectivec, wybierz sobie inna platforme. zaoszczedzisz sobie uzerania sie z syfiastym kodem. frameworki apple sa sprzeczne ze wszystkimi podstawowymi zasadami programistycznymi KISS, SOLID itd. jak zawsze apple musi sie wyrozniac i przez to praca z ios to jedna wielka frustracja. nawet ich MVC nie jest prawdziwym MVC

0
dobryczlek napisał(a):

nie ucz sie ani swifta ani objectivec, wybierz sobie inna platforme. zaoszczedzisz sobie uzerania sie z syfiastym kodem. frameworki apple sa sprzeczne ze wszystkimi podstawowymi zasadami programistycznymi KISS, SOLID itd. jak zawsze apple musi sie wyrozniac i przez to praca z ios to jedna wielka frustracja. nawet ich MVC nie jest prawdziwym MVC

W pełni się zgadzam. Jeśli już na starcie, nie chcesz sobie zmarnować swojego młodego życia, daj sobie spokój z swiftem/objective-c.

1

Też się z tym zgadzam, nie bierz się za to, więcej pracy będzie dla nas :)

0

React Native i nowe (przyszle) zabawki, stowrzone na tym koncepcie sprawia, ze z biznesowego puntku widzenia jakies 90% apek w ogóle nie bedzie mialo uzasadnienia do uzycia technologii 100% natywnych.

0

Widzę jeden plus tego wszystkiego :D Dobre zarobki, jest przepaść pomiędzy zarobkami android deva a tego piszącego soft pod iosa. Myśle, że poświęce czas na swifta, zobaczymy co z tego będzie. Jak na razie nic nie wskazuje na załamanię się rynku aplikacji mobilnych więc warto spróbować.

1

Minął miesiąc od wstawienia posta. Nie wiem czy jest taki niedobór specjalistów stricte pod iOS'a, ale po miesiącu nauki dostałem zapro na 2 rozmowy ( przyszły tydzień ). Dodam tylko że nie jest to mój pierwszy język programowania, którego się uczyłem jednak stricte komercyjnie nigdy nie pracowałem. Trzymajcie kciuki. A was moi kochani, garstka Polaków tych którzy nie mieli doczynienia ze swiftem - dziękuje i gorąco zapraszam do zapoznania się z tym cudem.

0

W sumie, trochę ruszyło na uczelniach. Od tego roku na przykład na UJ MII w sem. zimowym był kurs na platformę ios + swift. Sprzęt, licencje (jeśli chcemy testować na urządzeniach), same urządzenia - wyremontowano dwie salki z macami. Do pisania na ios jest jednak nadal duży próg wejścia, ale apple stara się ewangelizować. Na pewno, to że swift stał się cross platformowy to dużo na plus. Idac też za http://githut.info, jest duże zainteresowanie, więc ludzie raczej bardzo się interesują gdzie to pójdzie niż aktywnie dewelopują (najwięcej gwiazdek - https://github.com/apple/swift)

0

[ProrokMode]Jako stary wyjadacz ObjC mogę powiedzieć że Swift poza ekosystemem Apple istnieć nie będzie[/ProrokMode]. To jest język stworzony przez Apple z jednego powodu - rozwój takiego zombie jak ObjC na dłuższą metę nie był możliwy. Dla mnie osobiście wersja 1.0 to była kpina (jako wczesna beta - ok), teraz jest już dużo lepiej. A wszystkich nowym adeptom Swifta powiem jedno - wcześniej czy później zrozumiecie że pod spodem i tak macie Foundation/UIKit i wtedy będzie wam wszystko jedno czy porozumiewacie się z tym Swiftem/ObjC czy innym Brainfuckiem ;)

Co do głodu na iOSów - z tym się zgodzę. Mimo wszystko czasem jednak warto rzucić okiem na to ile zagraniczni klienci płacą średnio za godzinę devom iosa żeby zrozumieć że w Polsce ten głód może mieć inną przyczynę niż tylko wysoki próg wejścia :)

0

Ile ogólnie mam wołać na rozmowie zakładając że to stanowisko 'junior'. Jestem studentem, więc te 2k na początek myśle, że będzie ok. Btw. jest duża róznica w zarobkach pomiędzy andkiem a iOS'em?

2

Zalezy jakie miasto, czy firma duza czy mała i jak wypadniesz na rozmowie. Ja bym atakował 3k do łapy, najwyzej ponegocjujesz w dół. Jakies drobne roznice są, w ogloszeniach iOS widuję lekko szersze "widełki" ale zazwyczaj są podobne.

1

Jeśliś totalny świeżak (w sensie uczysz się Swifta a na widok ObjC dostajesz ataku padaczki) - atakuj 3 netto. Różnica stawek iOS - Android jest według mnie duża, na korzyść iOSa oczywiście (lepsza monetyzacja, sporo mniej devów). U mnie stawki rosły tak (wszystko netto) 2 tys. - 4 tys. - 5 tys - 10 tys. - 14 tys. a przy tym nie wydaje mi się żebym był jakimś super wymiataczem (znam lepszych od siebie)

Ad. tej zmianki co do głodu klientów - wynika to raczej z mojego osobistego doświadczenia. Po prostu obecnie pracuję bezpośrednio dla startupa w Niemczech z Polski i mając porównanie stawka/wymagania które oferowały mi polskie firmy (w których w większości tak pracujesz dla zagranicy) a co zaoferowali mi Niemcy to człowiek sobie uświadamia jakie kwoty są realnie dostępne (przy tym mam świadomość w euro to nie są jakieś duże kwoty - mówię o przełożeniu skill/stawka :) ). Po prostu firmy tu na miejscu zarabiają dużo na programistach, w dużej ogólności nie oferując nic specjalnego w zamian (chyba że kogoś cieszą benefity, Multisporta i refundy konferencji raz na jakiś czas)

Dobra rada jest taka - uderz gdzieś na początek na rok a później zacznij przebierać. Teraz mając już jakieś doświadczenie i będąc wybrednym na rynku pracy można naprawdę sporo wygrać.

1

Chyba goście nie mogą odpowiadać pod postami :), napiszę więc jako normalny post. Ogólnie jeśli chodzi o czas to zajęło mi to niecałe 4 lata, przy czym te 10 i 14 to nie jest tak spektakularny wzrost jak się wydaje bo wtedy przeszedłem na FVAT z UOP, tyle że na FVAT to jest moje netto-netto czyli już po odliczeniu podatków :). Ogólna zasada jest taka - zaczynaj rozglądać się za nową pracą po min. pół roku, maks roku a zarobki powinny ci szybko rosnąć.

0

@loza_szydercow wzywam cię
A co sądzisz o samym języku SWIFT i jego przyszłości ?

1

Pracuje z Objective C OS X i iOS.
Z początku język dziwny, zakorzeniony w C, ale po wyrobieniu pewnych przyzwyczajeń wolę go niż C++ (na który poświęciłem 2 razy tyle czasu).
Jeszcze nie miałem okazji korzystać profesjonalnie ze Swifta. Tylko obejrzałem szkolenie na pluralsight i troszke coś popisałem.
Ogólnie jest fajnie i jest czytelnie, wszystkie zalety Objective C ale ze zredukowaną ilością niepotrzebnego pisania.
Najważniejsze featere to patterm maching, bardzo fajne, jednak znając życie pojawi się od razu stado programistów, które będzie nadużywać i zaciemnieć kod z powodu uwielbienie tej funkcjonalności.
Największy WTF jaki zauważyłem to współdzielenie danych przez bloki (lambdy).
Gdy zwraca się dwa bloki z funkcji te lambdy będą współdzielić dane i wpływać na siebie nawzajem. Jest to domyślne zachowanie, IMO niebezpieczne, bo jeśli ktoś nie wie lub nie pamięta, że jest taki feature, to nieświadomie wyprodukuje buga, który będzie ekstremalnie trudno zlokalizować.

Swit będzie systematycznie wypierał Objective C to jest pewne. Będzie to jednak trwało bardzo długo, a przewaga Objective C nad Swift długo się jeszcze utrzyma.
Koniec końców te dwa języki trzeba będzie znać równocześnie przez najbliższe co najmniej 10 lat.

0

a co ludzie piszący w swifcie sądzą o protocol oriented programming, mvvm, reactive programming? Czy rzeczywiście w swifcie jest na to taki hype czy tylko nieliczne jednostki w to idą?

2

Jestem po rozmowie, dostałem posadę juniora 2k netto na razie (full-time). Jest to moja pierwsza komercyjna praca jako dev więc myśle że na Początek fajnie. Miasto Poznań.

0

Perfect: Server-Side Swift https://github.com/PerfectlySoft/Perfect - Co sądzicie?

Albo o plotkach jak to Swift zastąpi Jave na Androidzie? Chyba prędzej zrobi to Kotlin ?

0

@cupertino__ Jak długo w domu uczyłeś się obj-c i swift? Z jakich materiałów korzystałeś? Czy wcześniej miałeś styczność z programowaniem akademickim? Jakie miałeś pytania podczas rozmowy na juniora? Te dwie firmy same do Ciebie napisały po tym jak zobaczyły ten post czy wysyłałeś cvki na normalne rekrutacje lub HR oferował Ci rozmowy za pośrednictwem linkedin?

0

Swift to używa jakieś wąskie grono masochistów od Objective -C, jeszcze mniejsze niż C# , ba sporo mniejsze. W Polsce i chyba w Europie mało kto wybiera ten kawałeczek tortu, ale co się dziwić z taka polityką Apple.

0

à propos języków apple: jak wygląda popularność i zapotrzebowanie na te skille w Polsce? Przeglądając oferty pracy wniosek jest jeden: propozycji zatrudnienia jest znacznie mniej niż w innych językach. To jak to jest? Brak popytu, a jeszcze niższa podaż? Praca zdalna dla pracodawcy zza granicy?

0

Zapotrzebowanie jest spore. Ofert pracy jest mniej niż np. w Javie ale też podaż pracowników jest dużo niższa. Programować np. na Androida można na wszystkim, do iOSa trzeba mieć Maca.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1