Java czy Python? Rynek pracy w Polsce, perspektywy

0

(Zgodnie z radą kolegi @Pinek przenosze post z mikrobloga, razem z jego odpowiedzią)

Panowie na chwile obecną lepiej iść w Jave czy Pythona? Nie ma problemu z praca dla python dev? Na chwile obecną mam jakieś 4 lata doświadczenia jako QA, javy uczę się od jakiegoś czasu i radzę sobie z nią, natomiast do pythona dużo bardziej mnie ciągnie. Boje się że jako junior python dev będzie problem z pracą, poza tym wydaje mi się że z javy przeskoczyć na pythona to nie problem, natomiast w drugą stronę już jest inaczej. Czy ktoś z bardziej doświadczonych osób mógłby się wypowiedzieć? Czy java to rzeczywiście tylko fintech i utrzymywanie kombajnów dla wielkich korpo? Czy sa firmy w których klepie się mniejsze projekty w tym języku? jak jest z pythonem, czym sie zajmujecie pracując z nim? W czym są większe perspektywy Waszym zdaniem?
Z góry dziękuję za wszelkie (p)odpowiedzi ;)

Ogólnie to bardziej by pasowało zrobić wątek np w dziale Kariera niż dodawać wpis na mikroblogu ;) ale do rzeczy - java głównie jest w korpo (fintech, bankowość, ubezpieczenia, farmaceutyka), chociaż w startupach też się zdarza (chociaż raczej startupy zagraniczne). Python, przynajmniej z tego co widzę po ogłoszeniach o pracę, częściej występuje w środowisku Big Data lub devopsowym. Zarówno java jak i python pozwalają zrobić dobrą karierę i zarabiać duże pieniądze. Chociaż moje odczucie jest takie, że obecnie większa podaż panuje wśród juniorów javy. Więc teoretycznie, aspirując do juniora pythona, miałbyś mniejszą konkurencję (dla regularów i seniorów ten wysoki podaż się nie aplikuje).

0

@Pinek: Serio na junior Pythona mniejsze oblężenie? Myślałem że jest bardziej oblegany od Javy z racji mniejszego progu wejścia i mniejszej ilości dostępnych ofert.

3

Odpowiem Ci krótko, bo dywagacje na ten temat już były tutaj setki razy z moich obserwacji tego działu.
Nie jest istotne który język opanujesz. Istotne jest czy opanujesz go na tak zaawansowanym poziomie, że pokażesz to na rozmowie. Zarówno na poziomie teoretycznym jak i praktycznym.

Zarówno Java jak i Python poza samymi sobą mają jeszcze potężne zaplecze dodatkowych narzędzi, których wiedzą należy się wykazać. Nie jest jednak ona aż tak istotna gdy potrafisz w czystym języku napisać praktycznie wszystko z palca.

Moim zdaniem można sobie iść dzisiaj w dowolny język. Jak będziesz wystarczająco biegły to znajdziesz pracę bez problemu. I to bez tego wyścigu spamerów rozsyłających CV gdzie popadnie.

1

Może napisz co Cię kręci w programowaniu.

  • kasa? przejrzyj oferty na nofluffjobs lub indeed.com
  • bigdata? można robić w obu
  • data science? można robić w obu
  • automatyzacja zadań? to python oczywiście
  • devops? to python / jython
  • mikroserwisy? można robić w obu
  • wielkie kobyły? to raczej java
  • symulacje numeryczne? to raczej C, Fortran, Julia
  • wizualizacje? to Python / JavaScript
  • webdev? można robić w obu

Takich opcji jest możliwych więcej, napisz coś o tym co chcesz robić.

3

Idź w Javę i się nawet nie zastanawiaj, największy rynek pracy spośród wszystkich języków w PL. Python to dodatek dla expertów od machine learning, różnych naukowców (ja widziałem jak używają tego ludzie od przetwarzania audio, później trzeba było to przepisać w C żeby na DSP uruchomić) i taki język do różnych pobocznych wrapperów używanych w projekcie tylko że prostszy w użyciu i bezpieczniejszy niż shell. Takich projektów gdzie Python jest głównym językiem produktu jest niewiele.

2

Dobry materiał NoFluffJobs. Z bardzo mocnym zastrzeżeniem: #PDK
https://antyweb.pl/programisci-zarobki-koronawirus/

1

Co robiłeś przez te cztery lata jako QA? sporo jest ofert na testera co automatyzuje testy, na nofluff jobs widełki jak dla java dev :)

0

t-sql :P

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0