Zmiana technologii a zmiana gradu

0

Cześć
Zastanawiam się kim może zostać osoba jeśli ma 5 lat doświadczenia w rozwoju oprogramowania głównie dla przemysłu i branży automotive. Główna umiejętność to język C na mikrokontrolery. Rzadziej używane języki to C++, python, SQL i programowanie PLC. Co jeśli chciałbym aplikować na stanowisko programisty C++ który trochę znam dla branży telekomunikacyjnej? Zaczynałbym od pozycji Juniora czy jest szansa na regulara? Co w przypadku gdy bym chciał przekwalifikować się na web developera(backend). Zaczynałbym całkowicie od stażu/juniora?

0

Bezsensowny temat, podałeś za mało informacji, żeby ktoś udzielił konkretnej odpowiedzi.
Nie wiemy co dokładnie pisałeś w tym "C++ dla przemysłu".
Jeżeli jesteś dobry i masz ciekawe projekty na koncie, to dobra firma weźmie Cię nawet na Seniora, znajomość konkretnych technologii nie jest najważniejsza.

0

Zależy od firmy. Są takie, które zatrudniają na seniora nawet, jeśli jest ekspertem w innej technologii. Twój poziom jako mid to nie tylko znajomość danej technologii, ale również doświadczenie, postawa, dojrzałość itp. Oczywiście są tez takie firmy, gdzie liczy się tylko skill, bo szukają kotów do konkretnego projektu z konkretną technologią, gdzie musisz stać się efektywny bardzo szybko po zatrudnieniu. Tobie pozostawiam wybór, jakiego typu oferty preferujesz :)

0

Ja przeszedłem z c na c++ e embedded bez problemu bez straty stanowiska :-) jeśli web to chyba inny język ?

0

Pytanie zadałem, ponieważ kiedyś wysłałem CV na stanowisko Android dev junior/mid/senior. Miałem kiedyś 4 lata temu miałem styczność z androidem w postaci pracy inżynierskiej. Po kilku dniach odpisali mi mejla aby jeszcze raz aplikował na staż wakacyjny :)

0

Ok, ale dlaczego chcesz odejść z embedded ?

1
rooti napisał(a):

Ok, ale dlaczego chcesz odejść z embedded ?

Zarobki są mniejsze, jest mniej ofert pracy(w mniejszych miastach w ogóle). Chciałbym też spróbować coś nowego.

3

Moja propozycja: uczysz sie tyle zeby nie isc na juniora (bo to wstyd z 5 letnim doswiadczeniem).

Zrob kilka mini projektow od a do z w docelowej technologii (w tym biblioteka standardowa, IDE, Boost, cmake, profiler, memleak detector jakis, dokumentacja z kodu - np doxygen, formatowanie kodu, popularne biblioteki w docelowym sektorze, standardy kodowania, GSL, instalka itd).

C jest malym fragmentem C++ i roznia sie stylem kodowania, chyba ze chodzi o jednoukladowce.

Byc moze sie przyda:
https://www.amazon.com/Real-T[...]ler-Programming/dp/3662478099

Jesli chodzi o web, sprobuj cos porobic przy pomocy https://github.com/ipkn/crow

0

@vpiotr Właśnie robię jeden projekt w C++, zajmnie mi to około pół roku. Nie będzie to duży projekt, ale chcę go zrobić tak aby miał ręce i nogi, czyli to co napisałeś. Do tego jeszcze oglądam tutoriale na YT i myślę, że mogę wtedy startować na regulara C++ albo Seniora C/C++.

1

Wiele zależy od branży - jak brakuje rąk do pracy to wezmą jako mida/seniora i doszkolą. Jak jest nadmiar pracowników to będą szukali od razu kogoś "gotowego produkcyjnie". W moje pracy była kiedyś dyskusja ile dać komuś kto ma ogólnie dobry exp, ale nie zna rozwiązania na którym pracujemy (a które wymaga kilka miesięcy aby je ogarnąć). Ogólna konkluzja była, że jak ktoś jest seniorem to trzeba mu dać kasę/stanowisko seniora i pogodzić się, że kilka miesięcy będzie się uczył - inaczej nie przyjdzie. Nie wiem jak wygląda w C++, ale wszystko sprowadza się do tego czy za Twoją kasę mogą dostać kogoś lepszego czy nie.

Ja sam rozważam czy nie zrobić sobie drugiej nogi w node.js i/lub React - na tą chwilę znam podstawy, chcę jeszcze trochę z tym przycisnąć i brać projekty zdalnie nawet za mniejszą kasę niż bym brał w swojej podstawowej działce. To jest fajny układ, bo nie musisz rezygnować z obecnej pracy, a możesz rozwijać się w nowej i nawet jakieś drobne zgarnąć za to. Oczywiście w swoim przypadku liczę, że będzie to za kasę Juniora, ale bardziej traktuję to jako hobby i alternatywę dla pisania do szuflady. Może coś takiego wchodziłoby u Ciebie w grę?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0