Zmiana technologii

0

Od niedawna zastanawia mnie jak wygląda zmiana pracy ludzi którzy mają powiedzmy 2/3 lata doświadczenia w technologi X i chcą przejść na technologie Y - czy w takim przypadku całe doświadczenie idzie w p.... jest mało ważne i startujemy od poziomu juniora ? Dajmy na to programista php z 4 letnim doświadczeniem przechodzi na jave - ale od juniora wymaga się 1rok/2 lata od normalnego deva minimum 2 - to znaczy że co, że senior php zaczyna znowu od juniora ?
Może znacie jakieś podobne(realne) przykłady ? Ruby/Python <=> Java/.Net, C++<=>Java

0

Zazwyczaj jeżeli znasz jakąś technologie i masz doświadczenie, to pracodawcy patrzą przychylniejszym okiem, ale bez szaleństw ;) Senior w technologii X przy dobrym wietrze da Ci seniora w technologii Y jeśli są wystarczająco zbliżone. W innym przypadku się liczy jako "doświadczenie na podobnym stanowisku, inna technologia". Znajomy przeszedł z C++ na Seniora od Javy, ale wymagali minimum 1 dobrze zrobionego własnego projektu do oceny przez Heada lub udziału w jakichś projektach Javowych poza pracą.

0

Trochę się boje takiej sytuacji, robisz 1/2 lata w A chcesz gdzieś przejść i nagle ... ciupasz jako praktykant - abstrakcyjne, ale chyba możliwe ?

0

W normalnej firmie nigdy się nie zdarzy żeby kogoś kto ma doświadczenie postawili jako praktykanta. Nawet jeśli masz grubą zmiane technologii i dostaniesz niższe stanowisko to dostajesz łatkę "kumaty, chce się rozwijać" i szybko możesz przejść wyżej.

0

@niezdecydowany niektóre firmy (znam takie) praktykują coś takiego, że praktyki to jakby okres próbny - jeden miesiąc a potem przyjmują Cię albo nie.

0

Ja przeskoczylem w ramach firmy z obowiazkow Test Architecta na SeniorSoftwareEngineer (Java,C++, skrypty). Na poczatku luzniejszy miesiac na wdrozenie sie w projekt i jego specyfike (defekt do rozwiazania) a pozniej normalna praca. Takze jak sie chce to sie da (z tym ze ja sporo sie doksztalcam we wlasnym zakresie, wiec nie przyszedlem jako osoba calkiem zielona). Dostalem sie tez do jednej z Krakowskich Corpo na Java Senior (nie skorzystalem z oferty ze wzgledow prywatnych).

Ogolnie z C++ => Java, C# latwo przeskoczyc, Java <=> C# tez. Z kolei wejscie w C++ juz nie jest takie latwe. Co do przejscia z jezykow skryptowych (PHP tez wliczam) do wielkiej trojcy Java, C#, C++ to moze byc trudno. IMHO na Seniora po prostu pasuje juz byc tzw. Full Stack Developper, wtedy jezyk staje sie tylko jednym z narzedzi. Przy PHP ludzie czesto maja wiedze tylko o gornych warstwach.

Moge tez powiedziec ze w cenie zacyznaja byc ludzie ktorzy znaja Jave, ale potrafia tez zrobic zmiany w legacy kodzie w C++ i np. naprawic bledy w toolach w C#.

Jeszcze jedno - przewaznie o tym czy sie zalapesz do nowej roboty jako senior zadecyduje to co pokazesz na rozmowie kwalifikacyjnej (tutaj ktos powinien Panem Seliga postraszyc).

0

Zmiana technologii nie tyle jest opcją, ale nie obecnie bardzo ciężko jest nie zmieniać technologii. Twój stack to kkilka technologii, które się wymienia, gdy musisz, masz możliwości lub możesz. Nie wyobrażam sobie zaczynania jakiegoś projektu bez dyskusji na temat nowoodkrytych technologii, które mogą pomóc robić rzeczy łatwiej, szybciej czy efektywniej.

Programowanie to nie jest filologia, gdzie uczysz się konkretnego języka i robisz w nim całe życie (choć pewnie są takie przypadki).

0

Chyba wspomniany Seliga coś o tym mówił w jednym z tych filmów:


Generalnie z tego co pamiętam, to mówił, że trzeba przechodzić na inne technologie, gdy widać, że ta w której jesteśmy już się nie rozwija.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0