Przyszłość programowania - app desktop vs app web

0

Cześć, mam pytanie do was, od roku pracuję jako młodszy programista .NET (dokładnie rozszerzam aplikację napisaną w Web Forms - tak wiem, stara technologia). Kilka dni temu otrzymałem propozycję pracy jako programista ale aplikacji desktop. Finansowo, nowa oferta przebija o głowę dotychczasową. Ale mam do was pytanie, czy w obecnej sytuacji warto iść w appki desktopowe? Zawsze uważałem, że w obecnych czasach appki desktopowe nie mają już sensu bytu (chyba, że są to appki ściśle ukierunkowane w konkretne zapotrzebowanie np. app związane z grafiką komputerową). Wydaj mi się, że appki webowe już zaczynają wypierać desktop, choćby dlatego, że ciągle bardzo szybko się rozwijają. Nawet patrząc na oferty pracy, poszukiwanych programistów do appek webowych, jest znacznie więcej niż desktopowych. (Nie wymieniam tutaj konkretnych frameworków - chodzi mi głównie o ogólny zarys).
Obawiam się, że jeśli skorzystałbym z nowej oferty pracy i za kilka lat chciałbym zmienić, to okaże się, że będzie bardzo trudno znaleźć pracę w aplikacjach desktopowych.
Co o tym sądzicie? Według mnie może wywiązać się tutaj dość ciekawa wymiana zdań

1

Apki desktopowe zostały wyparte z 5? 7? lat temu jeżeli chodzi o normalny rynek, ale nadal są używane wewnętrznie w firmach jakieś systemy kadrowo płacowe itd.

Teraz to raczej (apki webowe + pwa) / apki mobilne

2

Desktop jest o wiele mniej popularny, Microsoft nie rozwija frameworków, „typowe” firmy chcąc robić desktopową aplikację biorą elektrona i ładują interfejs webowy. Moim zdaniem nie jest to przyszłościowe, jeżeli dopiero zaczynasz i chcesz uniknąć stagnacji w niedalekiej (5-10 lat) przyszłości, to raczej myśl o przeskoczeniu na weba. Co nie przeszkadza w przyjęciu tej oferty, popracowaniu kilka lat i zarobieniu ładnej kasy.

0

Aplikacje desktopowe nadal używa się w różnych gałęziach biznesu, ale chyba rzadko można spotkać "tradycyjne" aplikacje. Są to najczęściej albo hybrydy albo same "powłoki", integrujące z systemami enterprise.

3

Regularnie widzę pojawiające się oferty na znajomość frameworka Qt. Apki desktopowe to nisza, ale pogłoski o ich śmierci są mocno przesadzone. Większość komunikatorów, jakie znam, ma swoje wersje desktopowe i to zazwyczaj niebędące prostą nakładką na weba.

3

Desktop się skończył @[email protected] ? Kurcze dobrze, że moi klienci nie wiedzą o tym. Od dekady kręcę na tym biznes i w życiu nie zrobiłem nic webowego. Tak serio to może faktycznie część rzeczy przeniosła się do Webu, ale większości to soft prosty, który często był darmowy lub za bardzo niską licencję (teraz to większości SAAS, chociaż tak też sprzedaje sie deskotpowe apki). Niemniej programy do ciężkiej pracy nigdy nie przeniosą się do Webu, a to wszystko to tylko gadanie ludzi co rynku nie znają lub ulegają margetingowemu gadaniu.

3

Desktop jeszcze długo będzie istnieć dopóki JS nie zostanie zaorany przez np. WASM (lub coś jeszcze lepszego). Jest mnóstwo softu okienkowego, i nie wyobrażam sobie przeniesienia go do web. Narzędzia typu Photoshop, CAD, obróbka wideo, aplikacje do prototypowania itd. Przeglądarka nie dźwiga takich tematów.
Druga sprawa to do jakiego projektu masz przejść? Bo jeżeli pisanie jakichś intranetowych badziewiastych okien na kontrolkach to należy się zastanowić. Z kolei przejście z desktopu na czysty backend nie wymaga aż tak dużych zmian. Logikę zazwyczaj piszesz w taki sam sposób. Jak przetwarzasz pixel w *.jpg to robisz to w ten sam sposób w aplikacji okienkowej, i w web.
Jak Ci się to opłaci finansowo to ja bym brał - jeżeli to faktycznie coś w miarę ciekawego. Wejście do ASP nie będzie aż takim problemem jeżeli umiesz programować.

1

Ja trochę nie widzę związku. Jak robisz backend to co za różnica czy z przodu jest web, formatki natywne czy konsola? o_O Zresztą w aplikacjach biznesowych 90% to jest logika aplikacji, reszta to szczegóły.

0
Shalom napisał(a):

Ja trochę nie widzę związku. Jak robisz backend to co za różnica czy z przodu jest web, formatki natywne czy konsola? o_O Zresztą w aplikacjach biznesowych 90% to jest logika aplikacji, reszta to szczegóły.

tak to wygląda dla osoby technicznej; dla rekrutera jak nie pojawi się hasełko asp.net mvc to może cv odrzucić
same problemy biznesowe czy to na web czy desktopie są przecież takie same, proces ich rozwiązywania też, zmienia się tylko warstwa prezentacyjna, ale to jest do nadrobienia w max miesiąc

3

Kiedy przestajesz być juniorem? Kiedy potrafisz ująć w CV co chcesz żeby cię charakteryzowało i obronić to na rozmowie.

Jak nabierasz komercyjnego doświadczenia? Przechodząc kilka rekrutacji.

Rekruter pracuje po to żeby ci z uśmiechem przekazać "Welcome on board". Rekruter uśmiecha się na myśl o zarobionych pieniądzach.
Gdy w osobie rekrutera widzisz klubowego bramkarza wykidajłę to twoje soft skills & self confidence leżą i kwiczą.
Dobrze rozwinięte soft skills & self confidence będą ważniejsze w twojej karierze od wahań i filozoficznych rozważań o przyszłości oprogramowania.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1