Przyszłość programowania

0

Przeczytałem dzisiaj jeden artykuł w którym ktoś prognozował przyszłość IT , i generalnie wydźwięk z tego był taki że w niedalekiej przyszłości potrzeba będzie więcej analityków , PM , ludzi znających biznes aniżeli programistow ze względu na to jak samo programowanie będzie wyglądać . Co o tym myślicie ? Przy rozwoju AI , data science , chmury - czy to nie będą gorące tematy a programowanie i klepanie CRUDOW " legnie w gruzach " ? ;) A może jednak programowanie nigdy nie dojdzie do poziomu kiedy zostanie wyparte ? Zapraszam do luźnej pogawędki ;)

8

co miesiac przychodzi ktos kto pisze dokladnie to co Ty

co miesiac, odpowiedz jest taka sama

ktos to AI musi napisac

oraz

Kiedys sie klepalo w asm dzis masz nowsze jezyki, to co kiedys tworzyles w 10 dni dzis jestes wstanie stworzyc w 10 minut. Przez to zapotrzebowanie (biznes) rowniez rosnie na bardziej zlozone produkty

oraz

ktos musi utrzymywac juz istniejace produkty, nikt nie bedzie przepisywal software'u bo po prostu sie nie oplaca

EOT

2

Pewnie, że programowanie zostanie wyparte, na szczęście analitycy zostaną wyparci wcześniej :-D :-D

6

Zwykle takie artykuły piszą ludzie którzy nie mają pojęcia w tym temacie i wydaje im sie że to się wszystko jakoś magicznie samo dzieje ;)

Niemniej przecież historia pokazuje że cały czas automatyzuje się proste rzeczy a ludzie skupiają sie na robieniu rzeczy bardziej złożonych. Mamy języki wysokiego poziomu, frameworki, biblioteki, ale pracy nie jest wcale mniej, a więcej. Bo dzięki temu informatyka może rozwiązać więcej problemów i wchodzi w więcej dziedzin życia. I tworzymy zwyczajnie badziej złożony soft, a nie szybciej prosty soft.

2

Ostatnio czytałem o Raspberry Pi. Minikomputer powstał z inicjatywy grupy profesorów, którzy uważają że poziom programowania spada i programiści oddalają się od maszyn...
https://www.komputerswiat.pl/poradniki/sprzet/raspberry-pi-historia-minikomputera/3wrd656

Dawniej komputery posiadali ci, którzy sporo wiedzieli o budowie i zasadach ich działania, którzy potrafili je odpowiednio programować i wykorzystać. Komputerami zajmowali się głównie pasjonaci, którym elektronika nie była straszna, a kawałek kodu był dodatkiem do tej elektroniki. Wynikiem prac tych pasjonatów były zadziwiająco sprawne programy. Po latach nie trzeba być elektronikiem ani nawet inżynierem aby programować komputery. Brak potrzeby poznawania sprzętu sprawia, że ludzie nie pogłębiają wiedzy w tej dziedzinie. W zasadzie najważniejsze jest opanowanie obsługi urządzenia czy programu, a dla programisty - narzędzia do tworzenia aplikacji. Wynikiem prac dzisiejszych programistów są słabo zoptymalizowane programy ledwo wykorzystujące możliwości urządzenia.>

2

PHP umiera :/

3

Nie Przejmuj się @czysteskarpety , AI, jak powstanie, na pewno nie będzie się babrać w PHP, zostawi to ludziom:-)

4
lion137 napisał(a):

Nie Przejmuj się @czysteskarpety , AI, jak powstanie, na pewno nie będzie się babrać w PHP, zostawi to ludziom:-)

Ja bym nie był tego taki pewien. AI już zaczęła przejmować co najgorsze w ludziach.

4

Pewno jakiś junior robot po bootcapmpie.

0

Przy rozwoju AI , data science , chmury - czy to nie będą gorące tematy a programowanie i klepanie CRUDOW " legnie w gruzach " ? ;)

No to zamiast CRUDów będzie pisanie formatek w TensorFlow XD

i generalnie wydźwięk z tego był taki że w niedalekiej przyszłości potrzeba będzie więcej analityków , PM , ludzi znających biznes aniżeli programistow ze względu na to jak samo programowanie będzie wyglądać .

Może i będzie więcej, co nie znaczy, że będzie potrzeba. Posłów jest 460 w Polsce, a nie potrzeba ani jednego... Jest wiele niepotrzebnych zawodów, które jakimś cudem się utrzymują przy życiu. Może nawet ci programiści, którzy zostaną bezrobotni w erze AI, a będą sprytni, po prostu przekwalifikują się na PMów albo wymyśli się jakieś nowe bezsensowne zawody typu "Assistant to the Regional Manager".

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1