Co dalej bez wykształcenia informatycznego? Prośba o wskazówki, dalsza ścieżka.

0

Cześć, piszę z prośbą o małą poradę i pomoc. Aż do ukończenia studiów nie wiedziałem co chcę w życiu robić i jakiś czas temu po długim namyśle dopiero zdecydowałem. Studia II stopnia, jednak na kierunku niezwiązanym z IT, pracuje na stanowisku również niezwiązanym z IT, więc doświadczenia w tej branży nie posiadam. Jakiś czas temu zainteresowało mnie kilka tematów, a w szczególności programowanie i bezpieczeństwo IT. Na własną rękę zacząłem dłubać w C++ i powoli przerabiam materiały. Zaczynam też poznawać Linuxa. Przewałkowałem masę tematów o studiach podyplomowych i kursach z programowania i cybersecurity i doszedłem do wniosku, że lepiej będzie uczyć się programować na własną rękę, a jako bezpiecznik potrzebna jest obszerna wiedza . Bootcampy nie na moją kieszeń. Ogólnie chciałbym zdobyć większą, bardziej "zaawansowaną" wiedzę odnośnie działań systemów, sieci etc. Stąd też pytanie.

Czy w tym wypadku dobrym pomysłem jest uczyć się programowania na własną rękę, a w międzyczasie iść na podyplomówkę związaną z administracją systemami i siecią? Po ukończeniu takiego kierunku rozważałbym podjęcie kolejnych studiów związanych właśnie z bezpieczeństwem IT. Po studiach albo i w ich trakcie zacząłbym poszukiwania pracy w branży IT. Ewentualnie rozejrzałbym się również za kursami (potrafię uczyć się sam, jednak o wiele łatwiej przyswajam wiedzę gdy ktoś dobrze wytłumaczy)
Czy taka dalsza droga rozwoju dla kogoś kto nie ma wykształcenia, doświadczenia ani obszernej wiedzy z zakresu IT będzie ok?
Dziękuje za każdą pomoc.

2

Jak cię to może pocieszyć, to takich jak Ty są tysiące.

0

A w czym w końcu chciałbyś pracować? Sys admin / Programista / Security?

0

Docelowo security, ten temat najbardziej mnie interesuje. Podobno przysłowiowymi bezpiecznikami zostają często programiści / administratorzy sieci, więc chciałbym mieć jakieś podstawy żeby móc się w tym rozwijać.

0

Aż do ukończenia studiów nie wiedziałem co chcę w życiu robić

Jak większość ludzi. Myślę nawet, że większość ludzi po studiach też nie wie, co chce w życiu robić.

0

Olej podyplomowe, skończ to co studiujesz i się zatrudnij gdziekolwiek za cokolwiek (ucz się samemu tak czy owak), potem zrób drugi raz drugi stopień studiów tym razem w IT. Mówię z doświadczenia, przerwy bez studiów/zatrudnienia psują CV bardziej niż kupa gównianych pseudoprojektów na githubie. No chyba, że możesz porzucić obecny kierunek i się rekrutować albo przenieść na studia w IT.

Ale tak na marginesie rekrutacja w C/C++ będzie trudna bez pełnych studiów IT, w praktyce te języki są stosowane w bardzo "IT/elektronicznych/robotycznych/specjalistycznych" zastosowaniach. Czasami są "akademie", np. Nokii, ale do nich dostać się też trudno. Na pewno tego chcesz?

0

Aha, "zrób drugi raz drugi kierunek w IT" ZAOCZNIE, za co zapłacisz, bo będziesz pracował. Rekruterom pokażesz w ten sposób własną dedykację.

Kiedyś, jak będę duży to zrobię sobie tutaj konto i będą edytował własne posty, zamiast dopisywać jak teraz :)

0

A studia chociaż dobre, z dobrym wynikiem na dobrej uczelni niehumanistycznej? Nic nie miałeś z IT ani programowania na studiach?

0

Jak ktoś skończył dobre trudne ścisłe studia techniczne, to studia informatyczne to strata czasu - mało kto na to patrzy. Nawet goście ze średnim wykształceniem są ssani przez rynek

0

Trudno doradzać w takim przypadku, jednak proponowałbym jakeś studia podyplomowe w zakresie security. Niestety w dziedzinie security widzę przede wszystkim ludzi mająchych już jakieś doświadczenie w administracji systemu i chociaż minimalne w programowania. Raz, że często trzeba analizować cudzy kod np. gdy masz jakieś wstrzyknięcia czy podmiany zrobione na stronach https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/co-doprowadzilo-do-wycieku-danych-platniczych-380-000-klientow-british-airways/tow-british-airways/, dwa często trzeba pisać własne narzędzia (skrypty) np. w pythonie. Poza tym uczenie się w domu to tak jak uczenie się w domu języka obcego. Niby umiesz, ale jak spotykasz native speaker to na początku niewiele jednak rozumiesz z tego co on mówi

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1