Jak skutecznie się przebranżować?

0

Cześć, czy jest ktoś może na forum, kto skutecznie się przebranżował i podzieliłby się, jak tego dokonał? Taka krótka historia o mojej karierze:
Byłem front-end developerem z naciskiem na js-a, ale zdarzało się pisać też komercyjnie w PHP. Po pracy uczyłem się backendu (m.in mongo, node.js i cały ten ekosystem, dodatkowo .net i java, ale tego było znacznie mniej).

Aktualnie jestem full stackiem, ale mimo wszystko cały czas siedzę w js-ie, czyli node.js i front, ale node znacznie przeważa. Chciałbym to zmienić i pójść w jave + front (+ ew. node ale to się rzadko zdarza taki stack), oczywiście z naciskiem na jave. Zatrudniłem się w tej firmie ze względu na to, że maja bardzo ciekawy, własny produkt, dobra organizację, infrastrukurę i przełamać swój stresik i w koncu uzywac angielski w pracy, bo jest to b. ważne. No i oczywiście tez dlatego, ze piszą w korpo języku, w tym wypadku to jest java.

Przed rozpoczęciem pracy wyraźnie dawałem znać o moich preferencjach, o tym co chciałbym robić dalej i zdecydowanie postawiłem na zmianę stosu technologicznego, ale nie mam jeszcze wystarczającego skilla aby w tym kierunku pójść.

Jak na moim miejscu byście rozegrali przebranżowanie się? Od miesiąca tułam się z myślami o swojej karierze i nie mam z kim o tym przegadać, z kimś bardziej doświadczonym ode mnie. Tydzień temu zmieniłem prace, bo mialem dość, teraz jestem w firmie, gdzie widzę mega potencjał, czuje ze mógłbym się rozwinąć jako programista, ale to drzwi obok siedzą ludzie którzy piszą w tym czym bym chciał.

Uważam, ze brakuje mi jeszcze skilla, jeśli chodzi o jave, żebym mógł swobodnie się poruszać w tym języku, wiec przede mną pewnie jeszcze 2-3 miesiące nauki przed podjęciem decyzji, a mianowicie, czy rezygnować z obecnej pracy i szukać pracy typowo pod junior jave, czy wkręcać się w obecnej firmie, tylko pytanie jak to skutecznie zrobić. Myślałem, żeby robić po prostu szczerą rozmowę z managerem mojego zespołu (np. za miesiąc) i wspomnieć to co mówiłem na rozmowie, że chce się otworzyć na backend i pójść do zespołu, gdzie piszą w javie. A żeby nie być piątym kołem u wozu mam skille front-endowe, które mogą za plusować.

P.S
Jeżeli ktoś ma pisać jakieś bezsensu, nic nie wnoszące komentarze, to proszę sobie darować.

0

O ile dobrze zrozumiałem tę historię, to jesteś programistą JavaScript i chcesz pisać w Javie. Gdzie tu to tytułowe przebranżowienie?

0

Masz wykształcenie wyższe kierunkowe? Jeżeli nie to lepszy będzie chyba node.js, coraz więcej się w tym pisze, szczególnie w Stanach...

0

@somekind

Yup zle to nazwałem, chce zmienić stack :)

Maly Ogrodnik

Jestem w trakcie studiów, poza tym, żeby być programistą java/.net nie są wymagane studia (w większości w PL)

0

Myślicie, że warto porozmawiać z managerem po ponad tyg. pracy? Chodzi o rozmowę w stylu, że bardzo mi się podoba w firmie i chciałbym rozwijać nasze produkty, ale tak jak wspomniałem na rozmowie, stanowisko na którym jestem nie jest moim celem.

0

Moze jak masz wyzsze to chcesz sie przebranżowić? PRZEBRANŻOWAĆ. To smutne..

1

Z tonu wypowiedzi wynika raczej, że dla Ciebie "skuteczne przebranżowienie" to takie, w którym pracodawca płynnie pozwoli Ci przejść do innej technologii. Co do takiej wersji to muszę Cię zmartwić - nijak. Nie twierdzę, że jest to niemożliwe, ale to raczej niszowe przypadki i musiałbyś mieć sporo szczęścia, aby na nie trafić. Te przypadki nie zależą od Ciebie, ale od potrzeb pracodawcy i wizji co mu się kalkuluje, a co nie. Jeśli potrzebuje Cię do technologii X, Ty mu mówisz "mam doświadczenie w X, choć chciałbym przejść na Y, w którym doświadczenia jeszcze nie mam" to Y prawie nic tu nie wnosi do równania. Po sprawdzeniu, że spełniasz wymagania w X, jedyne rozważanie jakie się zakołacze w głowie pracodawcy to czy mu za szybko nie spierniczysz do innej firmy pracować w technologii Y.

Próbować drążyć temat u obecnego pracodawcy oczywiście możesz (byle z głową), ale szanse powodzenia niewielkie i nie ma tu specjalnie jakiegoś złotego środka, który by istotnie zwiększył szanse powodzenia. Chcesz pracować w Y - ucz się Y, buduj własne projekty w Y i udowodnij przyszłemu pracodawcy, że spełniasz kwalifikacje aplikując na Y.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1