Firmy, które stosują dobre praktyki i pokonały w grze rynkowej JanuszSofty.

0

Mam nadzieję, że także według pozostałych, ten wątek pasuje do działu Kariera, bo też może pomóc osobom szukającym pracy dokonać odpowiedniego wyboru. Oczywiście chcę tu nawiązać do dyskusji o dobrych praktykach z wątku "Gdzie są te słynne JanuszSofty".

Czy może opisać tutaj swoje doświadczenia ktoś, kto uczestniczył od początku w projekcie, w którym od razu zostały zastosowane tzw. "dobre praktyki" i projekt wszedł w jakąś niewykorzystaną wcześniej niszę, albo wygryzł z niej nie-stosującego dobrych praktyk JanuszSofta?
Interesują mnie również doświadczenia, gdy JanuszSoft przestał być JanuszSoft-em, a zaczął być firmą stosującą "dobre praktyki" i wskutek wprowadzenia tych dobrych praktyk w szybkim tempie zmniejszała się liczba błędów, a dodawanie nowych funkcjonalności było łatwiejsze niż przed wprowadzeniem tych praktyk.

Nawet jeśli ktoś ma opory przed wskazaniem firmy z nazwy - interesują mnie także same osobiste obserwacje, pozbawione informacji pozwalającyh rozpoznać firmę.

Czym konkretnie są te "dobre praktyki" pozostawię ocenie osób, które chciałyby pochwalić swoje obecne lub poprzednie firmy za ich wykorzystywanie.

3

Np. moja firma. Szczegóły dostępne po podpisaniiu NDA.

1

@Coredump:
Weź pod uwagę to, że nie wszystkie projekty startują w JanuszSoftach. To jedno. A drugie to to, że jak masz wprawę w TDD to pisanie testów wcale cię nie spowalnia, w perspektywie co najmniej kilku miesięcy.

0

Startupy z doliny krzemowej ktre miały na start większą kapitalizacjde niż całe forum razem wzięte zarobi w życiu.

0
Mały Karp napisał(a):

Startupy z doliny krzemowej ktre miały na start większą kapitalizacjde niż całe forum razem wzięte zarobi w życiu.

Masz na myśli jakieś serwisy społecznościowe? Takich są setki. Zdecydowana większość zdycha od razu, część trafia w zapotrzebowanie rynkowe i się wybija. Poza tym wybicie się dzisiaj na serwisie społecznościowym jest znacznie trudniejsze niż zrobienie stronki wizytówki czy małego sklepu internetowego. Społecznościówka ma tysiące czy miliony użytkowników i musi sobie radzić z takim obciążeniem. To samo w sobie jest wyzwaniem.

0

OMG każda normalna firma pokonuje januszsoftmaxów. KAŻDA! złudzenie januszy że mają projekty jest totalnie z czapy bo oni dostają jakieś CRUD-y do klepania. W normalnej firmie naprawdę znajdziesz projekty o których ci się nie śniło że się je w Polsce realizuje ale o tym sie nie mówi bo kasa jest inna i umowa. Umowa potrafi np. precyzyjnie określić, że dopiero za 5lat od końca projektu dana firma może się pochwalić, że wykonywała taki soft albo produkt. Kasa jest wtedy większa ale wszystko praktycznie robi się na top secret. A dowiedziałem się właśnie o tym gdy opuściłem szeregi januszsoftów.

1

Google? :P

1

To pytanie jest bez sensu, bo celem firm tworzących dobry soft nie jest wygryzanie z rynku słabych firm. Zresztą, trudno wygryzać z jakiegoś rynku, jeśli się operuje na innym.

0
somekind napisał(a):

To pytanie jest bez sensu, bo celem firm tworzących dobry soft nie jest wygryzanie z rynku słabych firm. Zresztą, trudno wygryzać z jakiegoś rynku, jeśli się operuje na innym.

Pytanie jest jak najbardziej z sensem. Nie mogłem całego pytania zamieścić w temacie, ale w treści jest, że interesują mnie również przypadki wejścia w niszę niezajętą przez JanuszSofty.

To co mnie interesuje, to ile osób widziało w praktyce, że zastosowanie tzw. "dobrych praktyk" pokazało swoją praktyczną przewagę nad ich niestosowaniem. Nad tworzeniem oprogramowania na wyczucie, na minimalizowanie wkładu pracy, bez dbania o to, jaką "jakość kodu" w ocenie jakiegoś teoretyka się uzyska.

Chodzi mi o dwa przypadki:

  1. Oprogramowanie tworzone od początku "dobrze" - i doprowadzone do stanu używalności.
  2. Oprogramowanie tworzone bez "dobrych praktyk", po czym zaczyna się wprowadzać "dobre praktyki" i szybko maleje liczba błędów, a dodawanie nowej funkcjonalności jest łatwiejsze niż przed wprowadzeniem tych praktyk.

Porównanie z JanuszSoftami jest o tyle wartościowe, że JanuszSoft ma ograniczone zasoby, więc według wielu teoretyków, to właśnie tutaj SZCZEGÓLNIE WAŻNE powinno być stosowanie "dobrych praktyk", aby jak najmniej tych ograniczonych zasobów zmarnować.

0

Pierwszy przypadek, Firma Remontowo-Budowlana Jan Kowalski i Syn. Remonty mieszkań, roboty murarskie, malowanie, gładzie gipsowe, kafelkowanie.
Drugi przypadek, Kuchnie na Wymiar.
Trzeci, firma Łazienki na zamówienie od A do Z.

Czwarty, developer przemysłowy branży sklepów wielkopowierzchniowych.
Piąty, weźmy branżę biurowców.

W przypadkach 1 do 3 działa jak działa to działa dobrze.
Dopiero 4 i 5 bez dobrych praktyk projektowo budowlanych nie da rady.

Produkcja software to biznes jak każdy inny, duża skala ma inne wymaganie od małych firm. Duzi i mali robią tak jak im najlepiej, zamienienie się metodami pracy dobrymi dla dużych na sposoby dobre dla małych nie byłoby dobrym pomysłem ani w jedną ani w drugą stronę.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0