Wątek przeniesiony 2016-08-15 23:17 z Newbie przez somekind.

Projekty, CV

0

Cześć :)
Od września będę szukał pierwszej pracy/stażu. Ponieważ nie mam jeszcze doświadczenia zawodowego, jedyne co mogę w CV wpisać to edukacja i projekty, które robiłem. I pytanie dotyczy zwłaszcza projektów. Ile mniej więcej wypada wpisać? Tzn., mam dużo sensownie wykonanych projektów i zastanawiam się, czy jest sens wpisywać wszystkie? Jak szczegółowo opisywać projekty?
Czy na rozmowach kwalifikacyjnych są rozmowy na temat tychże projektów, czy jest przeglądany kod źródłowy przez pracodawców?

0

Kodu nie przeglądają. Co do opisu, to zwięźle -> jaki w ogóle jest cel projektu, jakich technologii użyto i dlaczego akurat ich.

0

Jeżeli masz jakiś projekt którego kodu się nie wstydzisz to możesz wrzucić na repo nawet niepubliczne i udostępnić do wglądu np na takiej rozmowie. Wtedy firma widzi od razu jaki kod tworzysz.

0
Pinek napisał(a):

Kodu nie przeglądają. Co do opisu, to zwięźle -> jaki w ogóle jest cel projektu, jakich technologii użyto i dlaczego akurat ich.

Poważnie pracodawcy nie przeglądają kodu ? Czy można naskrobać cokolwiek właściwie byle działało?

2
Biały Lew napisał(a):

Poważnie pracodawcy nie przeglądają kodu ? Czy można naskrobać cokolwiek właściwie byle działało?

Zależy niektórzy nie przeglądają jeżeli to twoja pierwsza praca, inni dają zadanie i masz wykonać w np 2 dni i przysłać, no a jeszcze inni piszą że dobrze by było, żeby przysłać im próbki kodu lub jakiś projekt o ile można bo nie każdy może np jak ktoś nie robi nic po godzinach tylko dla firmy robi no ale to już przy kolejnej pracy.

0

Czy na rozmowach kwalifikacyjnych są rozmowy na temat tychże projektów

To zależy.

Poważnie pracodawcy nie przeglądają kodu ?

Z "pracodawcą" to co najwyżej podpisujesz umowę. Jak idziesz na rozmowę kwalifikacyjną rozmawiasz zwykle z żywymi ludźmi (a nie z "firmą"). Na przykład z panią HR po psychologii, z programistami pracującymi przy projektach, z project menedżerem itp. Często z kilkoma osobami (po kolei, albo naraz, to zależy).

A co za tym idzie to "czy ktoś z firmy będzie przeglądać twój kod na Githubie" zależy bardziej od przypadku. Z kim będziesz rozmawiać i czy komuś się akurat zachce spojrzeć na twoje projekty.

Panie z HRu raczej przeglądać kodu nie będą, ale już rekrutujący się programiści mogą (ale nie muszą) się zaciekawić. Zależy jak trafisz i czy faktycznie robisz jakieś ciekawe projekty (ja robiłem ciekawe, więc bywało, że opowiadałem o swoich projektach).

No i tak mój przedmówca wspomniał, często są robione różne zadania rekrutacyjne, które mają za zadanie sprawdzić twoją wiedzę.

I pytanie dotyczy zwłaszcza projektów. Ile mniej więcej wypada wpisać? Tzn., mam dużo sensownie wykonanych projektów i zastanawiam się, czy jest sens wpisywać wszystkie? Jak szczegółowo opisywać projekty?

W sposób ciekawy, ale zwięzły.

2

Jeżeli firma nie ma wydzielonego zespołu do rekrutacji, to najpewniej twoje CV po przejściu przez panią biurową trafi do któregoś z programistów do przejrzenia. Jak ma chwilę czasu, to może zechce mu się na coś zerknąć.

Jeżeli szukasz pierwszej pracy, to projekty nie muszą jakoś specjalnie porywać - ale powinno z nich być widać, że masz w miarę świadomość, co robisz, i jak działają narzędzia, których używasz. Raz jeden gość podesłał nam link do GitHuba, tam program typu manadżer haseł. Hasła zapisywane plaintextem w miejscu uruchomienia aplikacji. W repo znajduje się generowany przez program plik.
Otworzyliśmy.
Login i hasło do poczty.
Sprawdziliśmy.
Działało.

0

(ja robiłem ciekawe, więc bywało, że opowiadałem o swoich projektach).

To znaczy, co na przykład można uznać za ciekawy projekt?

0

wykup sobie domenę i hosting (40zł) i pisz jakieś tutki, kod, ciekawostki z IT, stwórz konto pocztowe, od razu to inaczej wygląda, a nie [email protected]

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1