Źródła informacji na temat prowadzenia własnej firmy w branży IT

0

Mój staż w IT jest co prawda stosunkowo niewielki, ale myślę że w dłuższej perspektywie rozkręcenie własnej firmy byłoby ciekawą opcją rozwoju. Zaznaczam że nie chodzi mi o jednoosobową działalność gospodarczą w stylu freelancingu (chociaż od tego zapewne zacznę realizację swego zamiaru), ale docelowo coś na większą skalę, w rodzaju np software house'a. Dlatego chciałbym się zwrócić z prośbą o namiary na publikacje internetowe i literackie w których mógłbym znaleźć przydatne wskazówki na temat zagadnień działalności firmy z uwzględnieniem specyfiki branży IT takie jak wybór niszy rynkowej, organizacja pracy, pozyskiwanie pracowników.

1

mogę ci polecić kilka książek (disclaimer: temat znam póki co tylko z książek, nie prowadzę nic takiego w praktyce):

Rework - Jason Fried, David Heinemeier Hansson
książka pisana przez ludzi z firmy 37 Signals (która dała światu Basecamp oraz stworzyła framework Ruby on Rails).

Lean Startup - Eric Ries (jeszcze nie zacząłem czytać)
i generalnie cała ta filozofia lean jest ciekawa - są jeszcze inne książki o tym, np.:
"Metoda Running Lean. Iteracja od planu A do planu, który da Ci sukces"
Ash Maurya (jestem w trakcie czytania)

ksiażki Guy-a Kawasaki'ego - gościa który był ewangelistą(?) firmy Apple. Najbardziej mi się podobała jego książka "Rewolucyjne pomysły. Zasady marketingu nowych produktów i usług"

I jeszcze parę innych by się pewnie znalazło...

Natomiast jak pisałem - póki co sam jedynie czytam na te tematy (chociaż fajnie jakby też się tu wypowiedział ktoś z wiedzą praktyczną).

2

Wydaje mi się, że nisza takiego "software house" w Polsce już jest zasypana. Firmy tego typu, które już istnieją, planują cały czas rosnąć. Poza tym specyfika takiego przedsięwzięcia to dość krucha konstrukcja. Musisz znaleźć klienta, który za dzień pracy programisty zapłaci odpowiednią kwotę, żeby starczyło na wszystkie HR, sekretarki, szefa, rozrost firmy (nowe komputery, biurka, siedziby). Dlatego też na start nie możesz mieć np. tylko 3 programistów, bo nie zarobią na wszystkich :D Zakładając taką firmę wartałoby przyjąć zasadę "nie robimy dla polaków". Z zagranicznymi łatwiej wynegocjować odpowiednią kwotę :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1