Netbeans - popularność

0

Cześć,
Zastanawia mnie dlaczego Netbeans nie jest tak często używany w przemyśle jak Eclipse czy IDEA skoro jest zalecany przez standard (Oracle).

Czy to środowisko ma jakieś poważne wady, które powodują, że jest mniej popularne?

Pozdrawiam,

0

Ma po prostu mniejsze możliwości, mniej wtyczek etc.
IntelliJ jest komercyjny i w efekcie ma całą masę bajerów.
Eclipse ma sporą społeczność i możliwość relatywnie prostego pisania pluginów i w efekcie ma całą masę bajerów (zarówno darmowych jak i płatnych)

Na przykład integracja z Androidem jest póki co targetowana przez google w stronę Eclipse, ale ostatnio pojawiło się info że będą jednak rozwijać środowisko oparte o IntelliJ. O Netbeansie nikt nawet nie mówi :P

0

Eclipse jest tak wypasiony, że jak się zainstaluje dużo wtyczek z oficjalnego standardowego repozytorium to się potrafią pogryźć i czasem nawet się Eclipse nie uruchamia :P

NetBeans moim zdaniem jest jeszcze trochę niedoinwestowany. Na pewno za czasów Suna taki był, po przejęciu przez Oracle mam wrażenie, że rozwija się szybciej - w końcu Oracle ma sporo więcej kasiory. Myślę, że Oracle będzie sypał kasą i NetBeans się mocno rozwinie w niedługim czasie.

Na przykład integracja z Androidem jest póki co targetowana przez google w stronę Eclipse, ale ostatnio pojawiło się info że będą jednak rozwijać środowisko oparte o IntelliJ.

No właśnie. Jakby Google olał Eclipse to byłby niezły zonk :P Eclipse straciłby miano kombajnu z wtyczkami do wszystkiego :P

A IntelliJ i tak miażdży zarówno NetBeansa jak i Eclipse'a swoimi możlwościami refaktoryzacji.

0

InitelliJ w postaci Android Studio jest strasznie wnerwiający... przynajmniej na początek. Od zawsze pisałem w NetBeansie i dobrze mi z tym było. Przeniosłem się do Eclipse-a ze względu na Androida (i krok w tył, jakim było przejście NetBeansa z 6.5 do 7) i na początku nie mogłem się w nim połapać. Chodziło głównie o widoki i mnóstwo okienek, przez które widziałem wszystko z wyjątkiem kodu. Denerwuje też to, że do wszystkiego są wtyczki, a jak to z nimi bywa - raz są dobrze napisane, a raz nie. Nie każda wersja Eclipse ma SVN i Mavena! Spróbowałem Android Studio i jak dla mnie jest męczący. Ma kilka fajnych rozwiązań, ale jest nieintuicyjny - obsługa wielu projektów, usuwanie projektów, autouzupełnianie kodu, to jakieś żarty. Najbardziej mnie wnerwiło, że skrót klawiaturowy do formatowania kodu.. pokrywa się ze skrótem do blokady ekranu w Ubuntu. Pewnie, jakbym się przyzwyczaił, to byłoby już lepiej, ale osobiście napisałem dwa małe programiki i zrezygnowałem.
Aktualnie używam Eclipse, jednak ze względu na jego drobne braki w stabilności co jakiś czas sprawdzam, co tam nowego w NetBeansie i czy mnie moje pierwsze porządne środowisko nie wzywa mnie do powrotu.

0

Aktualnie używam Netbeansa w wersji Build nbms-and-javadoc-10894-on-20130508, jest to wersja testowa i zauważyłem dużą poprawę tego środowiska, jednak do Eclipse jeszcze troszeczke mu brakuje, ale:

  • duży wzrost pluguinów,
  • poprawionio kilka wkurzających błedów( nadal przełaczanie okienek może miec problemy)
  • w koncu jak piszesz kod w css, to widzi składnie z css3

Jednak nie będę porównywał do InitelliJ - to inna klasa IDE :P
W domu, także używam Netbeansa dopóki nie musze używać Java Servlet <- do tego używam Eclipse( dla mnie przyjemniej w tym środowisku sie pracuje).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0