Profesjonalne tworzenie GUI

0

Witam,
Mam pytanie odnośnie tego jak organizowane jest GUI w profesjonalnych aplikacjach? Jest wiele tutoriali jak coś zrobić lecz chciałbym poznać opinie kogoś kto jest w tym bardziej zaawansowany.

Konkretnie chciałbym się dowiedzieć biorąc jako przykład Eclipse > Help > About Eclipse > Installation Details - mamy tam jakiś tabbedPane - lecz co w nim jest? Chodzi mi o to jak przechowywać takie struktury jak (w tym przypadku zainstalowane rozszerzenia) - czy bardziej do tego nadaje się tabela swingowa czy "paski" zrobione z JPaneli czy też swingowe drzewo? Najbardziej interesuje mnie dodawanie do takiej struktury Buttonów, Labeli więc bardziej skłaniałbym się ku JPanel lub renderowaniu tabeli...
Dodam tylko że używam MVC i kompozytowego GUI.

0

To dodawanie buttonów i labeli itp jest omówione w tutorialu Oracla do tworzenia GUI właśnie. Tam jest omówione jak to zrobić na JTable chyba.

0

dzięki za odpowiedź :) widziałem na stronie Oracle wiele tutoriali i potrafię też zrobić to na różne sposoby - mi jednak bardziej chodzi o to co jest bardziej odpowiednie, elastyczne, co się stosuje w profesjonalnych rozwiązaniach...

0

W profesjonalnych rozwiązaniach bazuje się na już istniejących silnikach np. Eclipse RPC, NetBeans Platform. W praktyce oznacza to, że 80% pacy związanej z tworzenie UI jest odwalane przez framework, a zadaniem programisty jest tworzenie tego co będzie się ukrywać pod akcjami typu kliknięcie przycisku.

0

dzięki za odp :)
OK, nasz projekt nie ma być aż tak zaawansowany, tym bardziej nie będzie czasu na naukę freamworków - także pozostaje czysty Swing i trochę (dużo) zabawy...

0

Jak czysty Swing to użyjcie NetBeans Platform. Odpada naprawdę dużo pracy, a jest trochę prostszy w porównaniu z Eclipse RPC.

0

właśnie - myślałem o czystym Swingu z tego powodu że można go bardziej "podrasować" niż SWT (czysty SWT)
patrząc zaś na Eclipse RCP (na szybko przeczytałem o tym) bardzo atrakcyjnym elementem jest JFace (tutaj z kolei podrasowane SWT)
także kolejna rozterka - (jakbyś mógł krótko opisać) jak wizualnie, możliwościowo mają się do siebie SWT+JFace+... czyli Eclipse RPC a Swing? :) bo może warto się zainteresować freamworkiem...

0

W dużym uproszczeniu SWT to biblioteka opakowująca komponenty systemowe, a Swing... no cóż... Swing to Swing i będzie wyglądał jak Swing.

0

a co myslicie o tworzeniu GUI w narzedziach typu windowbuilder pro (wtyczka od google) dla Eclipse?

0

ja jestem raczej zwolennikiem klepania kodu bez pomocy builderów, chociaż często myślę aby się przesiąść jeżeli uda mi się znaleźć jakiś fajny (na razie nie znalazłem bo nie szukałem), dla reszty to obojętne bo to ja będę robił UI :) (chociaż może nie do końca sam...)

podsumowując generalnie chodzi o to aby builder nie generował dużo niepotrzebnego kodu - jeżeli taki jest windowbuilder pro to jestem jak najbardziej na TAK (jeżeli oczywiście kod wygenerowany przez niego da się logicznie powiązać ze wzorcem Kompozyt)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1