Wyniki częściowe
id02009 - 2pkt
maksik - 0pkt
Wstęp
Na pierwszy ogień poszły błędy związane z licznościami. Są to najprostsze błędy i tutaj po prostu "kto pierwszy ten lepszy". Na licznościach można jeszcze zdobyć kilka punktów ale tak będą to zagadnienia trudniejsze od asocjacji film-seans i będę wymagał poprawnego uzasadnienia.
Czy * = 1..* ?
Pojawiła się kwestia liczności część kamery-podczęść. Zakładam, że liczność * oznacza to samo co 0... Wydaje mi się, że tak jest domyślnie w uml'u. Jeśli jednak ktoś wskaże mi, że * = 1.. to dostaje punkt za ten generalny błąd.
Pierwszą ofiarą braku poprawnego uzasadnienia jest maksik, słusznie powiedział, że asocjacja kino samochodowe-seans może być usunięte. Niestety nie określił poprawnej przyczyny.
Część waszych odpowiedzi dotyczy specyfiki dziedziny. Jestem świadom tego problemu od samego początku i starałem się zminimalizować udział zagadnień dziedzinowych w konkursie. Niestety wyeliminować się ich nie da.
Powtórzenie klasy było podpuchą. To bardzo pożyteczna możliwość, rzadko używana. Fakt, że na tak małym diagramie być może nie ma powodu aby sięgać do powtarzania klas ...
Na tym etapie nie chcę jeszcze zdradzać ile jest wszystkich błedów w zadaniu ale powiem, że wystarczy ich aby nowy uczestnik objął znaczne prowadzenie następnym postem. Do dzieła ! Ananas i wzorce projektowe czekają.
pozdrawiam
id02009
- film w wielu wytwórniach filmowych
Nie jest błędem - to taka kooprodukcja kilku wytwórni.
- kamery, które nie należą do wytwórni
Trochę dziwne przyznaję ale powiedzmy, że system gromadzi informacje również o niektórych egzemplarzach kamer jeszcze przed zakupem ich do jakieś wytwórni.
Nie ma nic w tym złego, to jest wciąż ten sam jeden byt. Pamiętajcie, że w uml istnieje możliwość NIE pokazywania pewnych elementów. W jednej sytuacji Kino jest przedstawione bez zaznaczonej asocjacji do klasy Adres, w drugiej jest przedstawione bez asocjacji do Seans i Sala kinowa. Wynikowe Kino jest tylko jedno i posiada wszystkie te elementy.
Szczególnie polecam powtarzać klasy słownikowe (jeżeli obrazujecie na przykład model trwałości w EJB) jak na przykład "Jednostka Miary" w systemach ERP. Bardzo pomaga utrzymać czytelność w diagramie.
- część kamery ma co najmniej jedną podczęść
Zakładam że =0... Patrz uwaga we wstępie.
- film ma tylko 1 seans (chyba by się koszta nie zwracały ;))
Tak, pierwszy punkt na twoje konto
- kino może mieć 0 sal kinowych
Ok (niezamierzone ale prawdziwe, właśnie zrozumiałem że w praktyce często daję * gdzie tak naprawdę powinno być 1..*, dzięki !), jest punkt.
- związek generalzacja-specjalizacja miedzy kinem a kinem samochodowym powinien być w drugą stronę (kino nie jest szczególnym przypadkiem kina samochodowego)
Gdyby symbol był w drugą stronę to właśnie wtedy by oznaczało że kino jest szczególnym przypadkiem kina samochodowego
I kilka pytań:
- W zasadach jest, że nie można edytować postu... a czy mogę w nast poście coś dopisać jak jeszcze coś znajdę?
- Czy na zakończenie konkursu zostaną przedstawione błędy z uzasadnieniami?
- Czy jeśli ktoś poda błędną odpowiedź może liczyć na to, że komisja wyjaśni dlaczego to nie jest błędem?
- Możesz edytować i dopisywać ale tylko pod warunkiem, że modyfikowany jest ostatni post.
- Tak, co kilka dni będzie podsumowanie dotychczasowych postępów. Być może czasami odpowiedź będzie enigmatyczna aby nie psuć zagadek ale ostatecznie wszystko będzie wyjaśnione.
- Tak
maksik
Hej maksik !
- O ile przyjmiemy, że film może mieć wiele typów, zgodzę się z powiązaniem o liczebności -. Ale jeśli się nie mylę to film posiada tylko jeden typ np: komedia. Wtedy powiązanie od filmu do typu 1-*. Oczywiście 1 po stronie typu.
Mogło by tak być ale nie jest :). Poważnie: przynależność do kilku typów jest zamierzona. Na przykład "komedia, film obyczajowy".
- Jeśli chodzi o wytwornie filmowe nie zgodzę się z poprzednikiem. Zdarzają się produkcje ze współpracującymi wytwórniami.
Masz rację ale punkty dostajecie za błędy w zadaniu a nie błędy w odpowiedziach innych uczestników
- Dwie identyczne klasy kino. Tu też nie zgodzę się z poprzednikiem. Moim zdaniem nie jest to błąd. Diagram przedstawia perspektywę logiczną, dlatego też autor mógł sobie pozwolić na powtórzenie klasy dla estetyki diagramu. To samo dzieje się w wytwórnią filmową.
Tak jest., przy czym nie zależy to od perspektywy.
- "część kamery ma co najmniej jedną podczęść". Z tym też się nie zgodzę. Są części nie posiadające podczęści. Dlatego dla pewności dałbym 1-0..*
Zakładam że =0... Patrz uwaga we wstępie.
- Film ma tylko jeden seans. Tu zgodzę się z całą pewnością :) 1-*
Tak, to byłoby smutne - przez pół roku kręcić film aby go tylko raz wyświetlić. Ten błąd był już wcześniej zgłoszony więc niestety bez punktu tym razem.
- Podobnie jak z podczęściami kamer uwzględniłbym możliwość działu wytwórni bez poddziału 1-0..*
Zakładam że =0... Patrz uwaga we wstępie.
- "Kino może mieć 0 sal kinowych". W kinie wyróżnimy: hol, wejście, wc itd. Jeśli nie będzie sali kinowej to jak nazwiesz pomieszczenie w którym wyświetla się filmy?? Dałbym 1-1..*
Tak ale to już było.
- Teraz kwestia dziedziczenia. Z odwrotnym dziedziczeniem nie mogę się zgodzić. Na diagramie dobrze przedstawiono dziedziczenie. Kino samochodowe dziedziczy wszystkie atrybuty po kinie np. rząd i kolumna odpowiada miejscu parkingowemu.
Będąc przy dziedziczeniu pominąłbym związek między kinem samochodowym a seansem. Każdy przodek może być zastąpiony potomkiem.
Odnośnie pominięcia związku między kinem samochodowym a seansem - faktycznie jest to błąd i tą asocjację można wykasować. Tylko dlaczego ? Fakt, że każdy przodek może być zastąpiony potomkiem nie jest odpowiedzią. Punkt jeszcze czeka.
- Domyślam się, że ujemne krotności są niechcianą pomyłką.
Tak, wielkie dzięki. (już usunąłem)