Jaki stack do najszybszego budowania MVP

0

Cześć, jaki stack polecacie do robienia szybkich MVP, tak aby legalnie działało po https i mogło obsługiwać pierwszych klientów?

Kiedyś jak robiłem apki to backend w spring/java, mobilka w natywnym android SDK + web React + infra AWS. W devopsy nie jestem zbyt dobry, ale całą sięć postawiłem, niemniej jednak miałem potem sporo problemów z podłączeniem https, bo najłatwiej było przez load balancera, a ten mi się co 3 dni odpinał co mega irytowało :/

Potem przeniosłem się na React Native/Flutter zamiast Android SDK bo o wiele szybciej + 2 platformy.

Ostatnio próbowałem użyć Firebase zamiast Springa + AWS i odeszły totalnie problemy z infrą, ale irytują mnie nieefektywne zapytania do tego firebase, które pobierają całe kolekcje. Do tego ta zabawa z zabezpieczeniami też jest jakaś mało intuicyjna - generalnie wolę to napisać w springu. Jakoś tak szybciej i większa kontrola nad kodem. Apkę wypuściłem, ale jak mam coś dorabiać w danych i zmieniać model to w kodzie po stronie frontu jest katorga... w serwerze napisanym w takim Springu to sobie po prostu dodam tabelkę, zdefiniuję nowe albo zmienię stare sqlowe widoki w celu zmiany prezentacji danych i tyle.

Reasumując, zostałbym przy Springu, ale ta infra zawsze stwarza jakiś opór. Na MVP nie potrzebuję żadnych metryk, load balancingu itd. Po prostu chcę to postawić jak najszybicej z jakąś bazą danych i HTTPS. Czy Elasticbeanstalk na AWS jest ok po to, czy są jakieś lepsze i łatwiejsze toole? Kiedyś stawiałem na heroku, ale tam mega muli.

Ktoś jakieś rady?

2

Najszybszy? Ten w którym potrafisz to MVP najszybciej zbudowac.

Edit:
Coz tu mozna sadzic? Zazwyczaj bierzesz narzedzia, ktore znasz i umiesz wykorzystac najlepiej. CIezko mi sobie wyobrazic, ze dzisiaj np. umiejac w Go, Kubernetes, TF, Ansible nagle dojde do wniosku, ze MVP napisze w C++, postawie to na wirtualce, a wszystko zrobie "from scratch".

AWS, Azure czy GCP - to wszystko ma pod spodem dokladnie to samo. Jedynie rozni sie jakimis tam ograniczeniami/zaleceniami, ktore przy MVP kompletnie Ciebie nie obchodza.
Jak Ci powiem, ze Firebase jest zle i powinienes uzyc AWS Amplify to uzyjesz? Nie. Bo stracisz tylko czas na jego ogarnianie + uzaleznisz sie bardziej od AWS juz na starcie.

Reasumujac - odpowiedzialem w pierwszym zdaniu.

2

MVP to najszybciej postawię w języku który znam niż w języku do najszybszego stawiania MVP, którego najpierw musiałbym się nauczyć.

0

@japanlofi: @anckor Firebase i AWS ogarniam na podstawowym poziomie, więc pytanie może do doświadczonych osób - czy AWS jest ok jako infra do MVP? Podobnie Firebase?

Zarówno to i to muszę trochę poogarniać.

0

Firebase - cos tam na szybko klikalem, front w React i bylem pod wrazeniem jak super tam dziala ten system pluginow. Nie musialem spedzac tygodnia, zeby zrobic prosty setup z baza i security - to sie po prostu „wyklikuje”. Oczywiscie ma to swoje ograniczenia, bo to prosty backend/middleware. Zakladam, ze AWS ma cos podobnego.

2

Stawiasz jedną wirtualkę i tam robisz wszystko. Nie ma czegoś takiego jak infrastruktura do MVP, bo M nigdy nie jest takie samo.

0
slsy napisał(a):

Stawiasz jedną wirtualkę i tam robisz wszystko. Nie ma czegoś takiego jak infrastruktura do MVP, bo M nigdy nie jest takie samo.

I co Ci to daje w kontekscie wylaunchowania produktu? :)

2

Po prostu chcę to postawić jak najszybicej z jakąś bazą danych i HTTPS

a czy stawiając to na jakimś linux boxie, to zainstalowanie nginxa + certbota z let's encrypta nie zajmuje z 3min?

0

Na poziomie MVP, jeżeli chodzi o szybkość, to najlepiej sprawdzało mi się GCP. Głównie przez kolosalną oszczędność czasu na "trzeba postawić bazę", "trzeba gdzieś trzymać pliki", "jak ogarnąć uwierzytelnianie", "skąd wziąć kolejkę" itp. Piszę o korzystaniu z gotowych usług zarządzalnych, nawet nie jakieś kubernetesy. W swoim czasie GCP miał opcję, że wystarczyło podpiąć repozytorium z kodem "backendu" i reszta robiła się sama. Czy takie MVP da się łatwo doprowadzić do staniu "produkcyjnego", to już osobna sprawa. Generalnie, jak możesz zapłacić, żeby czegoś nie robić, to jest to duży plus.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1