Wątek przeniesiony 2018-11-26 21:37 z Hardware/Software przez Ktos.

W jaki sposób określić wymagania sprzętowe dla aplikacji

0

Opiszę o co chodzi, chociaż zaraz dostanę pewnie odpowiedź że "dzisiaj nikt nie zwraca na to uwagę, komputery mają to TB ramu, PB na dysku i naście rdzeni w procesorze".
Chciałbym określić dla aplikacji rzeczywiste parametry a dodatkowo zaspokoić ciekawość niektórych klientów, którzy wymagają takich szczegółów jak IOPS czy ruch sieciowy.
RAM powiedzmy, że jestem sobie w stanie określić - znam strukturę programu, obiektów i wiem ile co będzie zajmowało jednostkowo. Aplikacja jest typu GIS i wszystko zależy od ilość tych obrabianych obiektów. Nie ma czegoś takiego jak 'typowy' projekt. Obiektów może być 1k a może 1mln. Są jakieś zasady jak to przyjmować? Bezpiecznie można sobie napisać, że min. to 4 GB ramu bo większość tak pisze i dla systemu też będzie wystarczająco. A może 2GB też by starczyło?
W uwagi na pobieranie map z sieci ruch sieciowy też jest trudny do określenia. Wszystko zależy od wielkości mapy, szczegółowości itp. Napisać jakiś konkretny przykład, dla takiej i takiej mapy ruch jest rzędu XXX czy jakieś inne rozwiązanie?
To samo odnośnie IOPS. Pracuje na SSD. Na innym komputerze z HDD też wszystko działa w porządku. Podać IOPS dla typowego HDD czy są jakieś inne sposoby określania takich parametrów.
Potrzeba tych danych wynika z wirtualizacji systemu na serwerze i rozeznanie się czy aktualna konfiguracja będzie wystarczająca w przypadku podłączenia wielu klientów.
Wymagania w pewnych przypadkach są też ważne jeśli patrzy się na konkurencję.

Processor: > Quad Core
RAM: > 4GB
Monitor: Multi-Monitor Setup
HD Space: Varies based on setup and personal storage requirements.

Jeśli można mieć porównywalną wydajność przy niższych parametrach to po co przepłacać i jeszcze inwestować w nowy sprzęt.

1

postaw system na wirtualce i stopniowo zmniejszaj zasoby aż do momentu gdy nie da się pracować, uzyskasz swoje minimum.

edit. Częstotliwość procesora też możesz zmniejszać, a przynajmniej powinno się dać zmniejszając mnożnik bclk w biosie.

0

A co z IOPS i ruchem sieciowym?
W VirtualBOxie chyba nie ma aż takich opcji odnośnie procesora, jest max wykorzystania do ustawienia w % i ilość rdzeni. W z BIOSie na lapku też nie mam takich możliwości.

0

IOPS nie wiem, ruch sieciowy... no to już raczej na oko określasz jaki jest minimum działania, tak naprawdę jeśli coś się dzieje na żywo to ruch podejrzysz w zwykłym task managerze, a jeśli nie musi być na żywo to podaje się standard czyli jakiś 1Mb/s i tyle. Z prockiem no to masz lekki problem, % muszą ci wystarczyć i sobie wyliczysz ile tych mhz używa na podstawie %. Na każdym pc z płytą główna umożliwiająca oc i prockiem który ma odblokowany mnożnik, możesz się bawić by zrobić tak, że procek będzie ci robił np ledwo te 133Mhz, ale no na lapkach nie poszalejesz.

0

W lapku to masz rakowe Uefi, a nie BIOS (z szacunku wielka litera). Natomiast sieciowy albo ogarnij na oko Wiresharkiem albo dorzuc do kodu jakis prosty analizator wychodzacych bajtow. Jesli nie jest to p2p do przesylania GB to poleci zapewne na bieda Aero2.

2

@Hispano-Suiza: jesteś świadom, że już nigdzie nie ma tego starego biosu na klawiaturę tylko wszędzie jest uefi ale tak dalej się mówi potocznie bios no i w takich porządnych płytach głównych możliwości konfiguracji, oc itp miażdżą ten stary bios?

0

@mr_jaro: yup. Pisalem to pod katem laptopow. Mam starego 12 latka (prawie 13) vs nowsze, i mozliwosci konfiguracji starej maszyny bija nowa na glowe. Inna sprawa gdy na PC wrzucilem ostatnio Uefi (wczesniej byl BIOS). Mozliwosci konfiguracyjne niesamowite.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0