Wątek przeniesiony 2018-11-06 22:44 z Java przez Shalom.

Pull Request w firmach

0

Witam serdecznie eszystkich.
Prosze napiszcie mi jak czesto spotykacie sie w waszych firmach ze stosowaniem Pull Requestow?
Np. Bitbucket sprzezony z Jira. Napiszcie tez jak czesto kladzie sie w waszych firmach nacisk na Clean Code (S.O.L.I.D.)?

Z gory bardzo dziekuje bo ten temat jest dla mnie bardzo wazny.

0

Przy każdym pull requeście jest robione review.
Jak się ma Bitbucket sprzężony z jirą to ma się jeszcze dodatkowe informacje, np. w jakim stanie jest zadanie albo kiedy zostało zmergowane.
Co do Clean Code i innych zasad to zależy od projektu, ja staram się robić w takim stylu w jakim jest zrobiony projekt.

0

Zgadza się. True. Ponawiam pytanie. Chodzi mi o to jak często w wszej karierze spotkaliście się ze Stosowaniem pull requestów np. pięć lat temu były używane niezmiernie rzadko jak to wygląda dzisiaj?
Jak często firmy u was zwracają uwagę na clean code ?

0

U nas każdy task musi mieć wystawionego PR i musi być zaakceptowany po CR robionym przez ludzi którzy ogarniają dany moduł systemu. Nie spotkałem się z innym podeściem na 2,5 roku swojej kariery zawodowej.

1

W obecnej pracy PR jest do każdego taska. W poprzedniej też tak było, czyli można powiedzieć, że w moim przypadku to praktykuję od 4 lat.

Co do clean code/SOLID, to nie firma to robi tylko developerzy. Więc jeśli ja jestem w zespole, to kładę na to nacisk bezustannie.

3

"Czysty kod" to (poza nazwą książki) po prostu zwykły buzzword i jest duża obawa, że jak ktoś co chwila mówi o "czystym kodzie" / "clean code", to dla takiej osoby ważniejsze jest przestrzeganie regułek niż pragmatyzm. Zbytnie nastawienie na "czysty kod" dla mnie byłoby niepokojące, i często kontrproduktywne.

Pamiętam pracę w zespole, w którym były kłótnie o niewłaściwą liczbę enterów, albo o wydzielenie lokalnej zmiennej pomocniczej, bo leadowi się to po prostu subiektywnie nie podobało. No bo troska o jakość kodu musiała być. Ale po owocach ich poznacie i tamten projekt, mimo, że dopieszczany na poziomie duperelek, to na poziomie lotu ptaka nie miał ani specjalnie dobrej architektury (np. za duży coupling między modułami). No i też te moduły (i powiązania między nimi) nie były zbyt czytelne, ciężko się było połapać. Więc tyle w temacie troski o czysty kod.

Dla mnie gadanie o "czystym kodzie", "jakości kodu", "dobrych praktykach" to czerwone lampki, że ktoś uprawia jeszcze jeden cargo cult i się jara czystym kodem dla samego jarania, ew. stosuje zasady dla samego stosowania.

(S.O.L.I.D.)?

SOLID to fajny zestaw reguł, ale przestrzeganie ich jest wynikiem wiedzy developerów o tych zasadach, ich rozumienia i oddolnej chęci zastosowania, a nie tego, że jest kładziony odgórny nacisk na czysty kod. Jak ktoś ma to zinternalizowane, to po prostu intuicyjnie stara się pisać, żeby te zasady zachowywać, ew. łamać je, kiedy wymaga tego sytuacja. Czyli pytanie bardziej o to, czy firmy zatrudniają programistów, którzy znają i potrafią stosować te reguły.

1

Integracja Jiry z Bitbucketem daje też cenną możliwość oglądania komentarzy do Review przez większą grupę osób. Jak ktoś pokazuje/sugeruje dobre rozwiązanie to każdy może zerknąć. Nie kosztuje to dużo czasu, a uczy. :)

1
RobertVox1977 napisał(a):

Zgadza się. True. Ponawiam pytanie. Chodzi mi o to jak często w wszej karierze spotkaliście się ze Stosowaniem pull requestów np. pięć lat temu były używane niezmiernie rzadko jak to wygląda dzisiaj?
Jak często firmy u was zwracają uwagę na clean code ?

Nie "firma" zwraca uwagę, tylko osoby piszące kod i osoby robiące review. A różni ludzie zwracają uwagę na różne rzeczy, więc… to zależy kto kodzi i kto przegląda.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1