Diagram klas UML

0

Witam, mam 2 pytania dotyczące UML-a.

Projektuję system dla linii lotniczej i tworzę diagram UML.

  1. Mam 4 klasy: Pasażer, Lot, Bilet, Rezerwacja, Płatność. Pasażera i Lot łączę zwykłą asocjacją. Bilet jest klasą asocjacyjną. Ale bilet jest tak naprawdę tym samym co rezerwacja. Tzn. na diagramie mógłbym połączyć bilet i rezerwację związkiem 1 do 1. Tak się robi? Czy jak występuje związek 1 do 1 to w ogóle się go nie zaznacza? A każda Rezerwacja jest związana z Płatnością. Jak to wyrazić?

  2. Chciałbym wyrazić na diagramie, że z Lotem związana jest Odprawa oraz z każdą odprawą związana jest Karta pokładowa. I tutaj znowu związki 1 do 1 chyba. Mogę zastosować agregację?

Z góry thx!

1

Łatwiej byłoby gdybyś pokazał ten diagram klas (bo diagramów UML to jest wiele...)...
Ad.1.
Ja bym powiedział że pasażera i lot łączy asocjacja n:m bo każdy pasażer może mieć wiele lotów a każdy lot ma wielu pasażerów. Skoro bilet i rezerwacja określają to samo to po co w ogóle to tak rozbijać? Jeśli ma to jakiś sens to oczywiście że możesz tam mieć zwykłe powiązanie 1:1.
Ale tak w ogóle to źle do tego podchodzisz bo próbujesz zaprojektować diagram ERD/bazy danych i przerobić go na diagram klas a to głupie podejście. Pomyśl jak przedstawiłbyś to w programie, tzn jakie pola miała by dana klasa.
Ad.2.
Jeśli odprawa jest związana z lotem to jest to asocjacja. Jeśli lot "składa się" z odprawy to agregacja. Jeśli nie dość że się "składa" to jeszcze sama odprawa nie ma sensu bez lotu to kompozycja.

0

http://i43.tinypic.com/2q1z49t.png

Mam na razie takie coś. Może tak być?

Czy Rezerwacja ma być połączona z Biletem, Lotem?

Muszę teraz dodać Płatność, która dzieli się na płatność gotówką, kartą, przelewem. Wiem, że muszę zastosować generalizację. I nie wiem gdzie tą Płatność umieścić. Zasada jest taka, że Pasażer najpierw Rezerwuje bilet, potem ma na zapłatę kilka dni, płaci i na maila dostaje bilet elektroniczny. Jeśli rezerwuje przez stronę internetową to może wybrać tylko Płatność kartą kredytową albo przelew. Jeśli rezerwuje tradycyjnie w biurze ma wszystkie możliwości.
Jak takie coś wyrazić na diagramie klas?

Edit: A może Płatność to nie powinna być klasa tylko atrybut Biletu?

1
  1. Czemu rezerwacja może dotyczyć tylko jednego pasażera? Jak bookuje kilka biletów na raz (dla całej rodziny) to musze mieć osobne rezerwacje na to?
  2. No raczej słaba by to była rezerwacja gdyby nie była powiązana z lotem albo z biletami ;)
  3. Na moje oko płatność jest w takim razie związana z biletem? Ale wtedy co zrobić jeśli płacimy za kilka biletów na raz?
0
  1. ok, racja
  2. czyli dać zwykłe asocjacje od rezerwacji do biletu i do lotu?
  3. No właśnie, więc jak to można rozwiązać?

A poza tymi uwagami ten diagram co wysłałem w poście wyżej jest ok?

Edit: http://www.picshot.pl/public/view/full/376952
Tak jest ok?

Właśnie nie wiem sam, czy odprawa jest częscią lotu? Wydaje mi się, że lot jest tylko przelotem, a odprawa to obowiązkowa część przed lotem. Więc chyba asocjacja zwykła?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1