[Algorytmika] Rozszerzenie algorytmu Dijkstry

0

user image

Cóż - pytanie jest z algorytmiki, ciężko podpiąć to pod konkretny język, dlatego ten dział. Proszę o przeniesienie w razie czego :)

Do rzeczy: do zaprogramowania mam algorytm szukający najkrótszej drogi w grafie. Z pozoru prosta sprawa - Dijkstra. Przeszkoda pierwsza - długość drogi nie jest liczona poprzez sumowanie odcinków, ino po liczeniu procentowych prawdopodobieństw niezależnych zdarzeń. Czyli jeśli mam drogę widoczną na rysunku (1), to długość drogi od 1 do 3 będzie wynosiła 51 [czyli 30 + 30 - ((30*30)/100)]. Prosta sprawa - zmiana warunku w algorytmie - ale to jeszcze nie wszystko :)

Tu nadchodzi druga przeszkoda - bowiem mam znaleźć nie tylko najkrótszą drogę licząc te prawdopodobieństwa, ale również mam odwiedzić jak najmniejszą liczbę krawędzi. Tak więc na obrazku (2) mam drogi 1>2>4>5 oraz 1>2>3>4>5 - obie mają równą długość wg. sposobu liczenia (60.31), ale algorytm Dijkstry zawsze mi zwróci tę "dłuższą" drogę.

Pytanie - jak zmodyfikować algorytm, by po wyliczeniu dwóch dróg o identycznej "długości" brał tę, która odwiedzi minimalną ilość krawędzi? Poniżej moja funkcja w C#:

// MS to macierz sasiedztwa
static int[] Dijkstra(int[,] MS, int n, int from, int to)
    {
      float[] d = new float[n]; // odleglosci
      int[] poprz = new int[n]; // poprzedniki wierzcholkow
      for (int i = 0; i < n; i++)
      {
        d[ i ] = 101;
        poprz[ i ] = -1;
      }
      d[from] = 0;
      List<int> Q = new List<int>(); // lista/kolejka
      for (int i = 0; i < n; i++)
      {
        Q.Add(i);
      }
      while (Q.Count != 0)
      {

        float min = 101;
        int u = -1;
        foreach (int i in Q)
        {
          if (d[ i ] < min) { min = d[ i ]; u = i; }
        }
        if (u == -1) break;
        Q.Remove(u);
        for (int i = 0; i < n; i++)
        {
          if (MS[u, i] == -1) continue;
          int v = i;
          int c = MS[u, i];
          if (d[ u ] + c - ((c * d[ u ]) / 100) < d[v])
          { // liczenie prawdopodobienstwa
            d[v] = d[ u ] + c - ((c * d[ u ]) / 100);
            poprz[v] = u;
          }
        }
      }
      Console.WriteLine(d[to]); // wypisanie dlugosci drogi
      return poprz; // zwrocenie poprzednikow
    }
0

Najpierw wystarczy znależć wszystkie najkrótsze ścieżki z A do B pod względem długości (w twoim przypadku prawdopodobieństwa) a potem wybrać drogę, która ma najmniej krawędzi.
Żeby znaleźć wszystkie najkrótsze drogi z A do B wystarczy zapuścić Dijkstre (która znajdzie najkrótsze drogi od A do wszystkich wierzchołków grafu) a potem przejść się po wszystkich wierzchołkach sąsiadujących z B i sprawdzić czy przypadkiem długość drogi od wierzchołka A do B przez dany wierzchołek sąsiadujący z B nie jest równa długości najkrótszej drogi. Gdy masz już wszystkie najkrótsze drogi pod względem prawdopodobieństwa nie jest problemem wybrać tą z najmniejszą ilością krawędzi.

0

a mi sie zdaje e zadzialalo by cos na zaszadzie listy kierunkowej gdzie bedzie sie prawdzalo ile przejsc jest z A do C czy nie ma tam B po drodze

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0