Jaki tok obliczeń zastosować?

0

Witam

Mam problem ze znalezieniem metody jak obliczyć pewną rzecz. Otóż wyjaśniam o co chodzi:

Oto przykład:

Załóżmy, że każdy kolor charakteryzuje jakaś krzywa matematyczna.
Gdybyśmy rozszczepili ten kolor na składowe, to każdą z tych składowych charakteryzuje jakaś inna krzywa. Teraz np. chcemy zrobić jakiś kolor z innych. Dla przykładu weźmy np 3 kolory składowe:

		 1 kolor	  2 kolor	  3 kolor		       Barwa wynikowa
		  -------	   -------		-------		---------------------------------------

		   10		    20		  5		 40%*10+50%+20+10%*5 = 14,5	
		   50		    20		  60		40%*50+50%*20+10%*60 = 36,0
		   40		    60		  35		40%*40+50%*60+10%*35 = 49,5

	Suma:	100%		100%		100%                  Suma:    100%

Udział procentowy: 40% 50% 10%

I teraz tak: Mamy np. jakąś barwę, która jest barwą wynikową i znamy jej krzywą. Wiemy z jakich kolorów składowych się ona składa i jak wyglądają poszczególne krzywe tych składowych. Pytanie za 100 pkt :) :

Jak obliczyć udział procentowy każdej barwy składowej? Chcę jeszcze zaznaczyć, że obliczone udziały procentowe nie zawsze dadzą idealną krzywą barwy wynikowej. Chodzi o to, żeby obliczyć takie udziały procentowe, żeby ta krzywa wynikowa była jak najbardziej zbliżona do barwy wynikowej...

Dziękuję

Aha! Zapomniałem dopisać, że może być nawet 8 kolorów składowych a krzywa może się skłądać nie z trzech punktów jak podałem w przykładzie, tylko np z 17.

0

Wygląda to na szukanie minimum funkcji: |Ax-y|, gdzie:

|.| jest normą
A - macierz kolorów
x - wektor reprezentujący udział procentowy
y - wektor barwy wynikowej

Jeśli udziały procentowe dają wynik dokładny, to oczywiście rozwiązanie jest trywialne:
x=A^-1 * y

Jeśli nie, to pozostaje wyznaczyć minimum |Ax-y|. O ile pamięc mnie nie myli, to przy szukaniu korzystało się z nierówność trójkąta dla norm: |Ax-y|<=|Ax-y0|+|y-y0| i szukało rzutu chyba wektora y na przestrzeń generowaną przez wektory z A. Gdzieś pod koniec pojawiały się rozkłady SVD macierzy.

Można też zastosować inne podejście do minimalizacji funkcji |Ax-y|, np. algorytmy genetyczne, bądź inne metody optymalizacji nieliniowej.

pzdr,

0

Dzięki wielkie, to jakaś wskazówka.

0
AlgorytmNieznany napisał(a)

Dzięki wielkie, to jakaś wskazówka.

Dodam jeszcze, że jeśli za normę przyjmiesz normę kwadratową, to warto zapoznać się z tematem "Metoda najmniejszy kwadratów".

pzdr,

0

Panowie, błądzę...
Potrzebuje gotowca...

;-)

0

@AlgorytmNieznany: nie myl pojęcia koloru i barwy. Kolory, które są odcieniami szarości są bezbarwne ;)

Minimum funkcji ? Hmmm. Mi to wygląda na zwykłą kombinację liniową. Weź książkę do algebry, znajdź jak przejść z bazy euklidesowej do dowolnej innej bazy. Hmm, ale 8 wektorów (kolorów) bazowych to za mało aby tworzyć 17 wymiarową przestrzeń liniową. Oznacza to, że w skład twojej przestrzenie nie wchodzą wszystkie kolory.

Wektor kolumnowy będę oznaczać w nawiasach kwadratowych, wektor wierszowy w okrągłych.

W przykładzie twoja baza (nazwijmy ją baza V) składa się z 3 wektorów (kolorów) bazowych:
v1 = (10 50 40), v2 = (20 20 60), v3 = (5 60 32)
Wektory w tej bazie to udziały procentowe.
Baza euklidesowa (nazwijmy ją baza E) składa się z wersorów:
e1 = (1 0 0), e2 = (0 1 0), e3 = (0 0 1)
Wektory w tej bazie to krzywe kolorów.

Na początku w przykładzie pokazałeś operację odwrotną, do tej o którą pytasz. Wziąłeś wektor własnej bazy
v = [40% 50% 10%]
i przedstawiłeś go jako wektor bazy euklidesowej
e = [14,5 36,0 49,5].
Operacje tę wykonałeś przez mnożenie, które można zapisać macierzowo:
e = A * v
'A' nazywa sie macierzą przejścia z bazy V do bazy E. Jako że przejście odbywa się do bazy euklidesowej macierz przejścia (A) składa się po prostu z kolejno ułożonych jeden pod drugim wektorów bazowych bazy V
A = [v1 v2 v3]
Pytasz natomiast o przejście odwrotne z bazy E do bazy V. Macierz takiego przejścia to macierz odwrotna do macierzy A. Znajdź ją, a będzie po problemie. Jeśli oznaczymy ją A' to mając wektor e bazy E (krzywą koloru) z łatwością znajdziemy jego reprezentację v w bazie V (udziały procentowe) wykonując mnożenie:
v = A' * e

Matematycznie wygląda to następująco (podaję to jedynie jako ciekawostkę). Cała zależność opiera się na równości kombinacji liniowych:
[v1 v2 v3] * v = [e1 e2 e3] * e
Wersory e1, e2, e3 tworzą macierz jednostkową I=[e1 e2 e3], więc można ją wywalić z równania i zostaje:
[v1 v2 v3] * v = e
Ty pytasz jak znaleźć 'v' znając 'e' oraz 'v1', 'v2' i 'v3' . No to mnożymy obie strony równania przez macierz odwrotną (A'):
[v1 v2 v3]' * [v1 v2 v3] * v = [v1 v2 v3]' * e
I * v = [v1 v2 v3]' * e
v = [v1 v2 v3]' * e
Jak widzimy zostaje znaleźć macierz A' = [v1 v2 v3]'

Jeśli macierz A okaże się nieodwracalna oznaczać to będzie, że kolory bazowe nie generują przestrzeni liniowej, gdyż nie są liniowo niezależne. Innymi słowy nie będą tworzyć bazy i operacja którą chcesz wykonać będzie nie możliwa, przejście które wykonujesz na początku będzie zazwyczaj nieodwracalne.

Jak już pisałem wcześnie 8 wektorów to za mało aby tworzyć 17 wymiarową przestrzeń. Niektóre 17-wymiarowe kolory (krzywe kolorów) nie będą wchodzić w skład twojej 8-wymiarowej przestrzeni. Jeśli weźmiesz krzywą koloru który nie należy do twojej przestrzeni i pomnożysz przez nią macierz (A') przejścia do twojej bazy V to otrzymasz udziały procentowe ujemne lub większe od 100%

0

Z pierwszego posta:

Chodzi o to, żeby obliczyć takie udziały procentowe, żeby ta krzywa wynikowa była jak najbardziej zbliżona do barwy wynikowej...

adf88 napisał(a)

@AlgorytmNieznany: nie myl pojęcia koloru i barwy. Kolory, które są odcieniami szarości są bezbarwne ;)
Minimum funkcji ? Hmmm. Mi to wygląda na zwykłą kombinację liniową.

Tak, masz rację. Jest to zwykła kombinacja liniowa jeśli istnieje dokładne rozwiązanie. Wtedy układ równań liniowych Ax=y ma trywialne rozwiązanie: x=A^-1*y.

Jeśli jednak dokładne rozwiązanie nie istnieje, to szukamy przybliżonego rozwiązania u, takiego że błąd e=A*u-y jest możliwie najmniejszy. Teraz pojawia się pytanie, jak sensownie mierzyć wielkość tego błędu? I tu pojęcie normy wydaje się być sensowną odpowiedzią ;)

pzdr,

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1