dzwiek o wysokiej czestotliwosci

0

zlozylem sobie swoj pierwszy komputer :). (korzystalem z ksiazki abc skladania komputerow z helionu ;p). I wszystko dziala dobrze z wyjatkiem jednego malego problemu - komputer caly czas gdy jest wlaczony wydaje z siebie dzwiek o bardzo wysokiej czestotliwosci, dosc cichy, bez przerwy. Potwornie drazy to mozg i nie pozwala korzystac z komputera. NIe jest to dzwiek ze speakera, bo byl dalej po odlaczeniu go. W ksiazce pisze ze to wina procesora+coolera. Wyciagnalem je i wlozylem jeszcze raz a problem nie zniknal. Wszystkie czesci sa nowe. Dlaczego tak sie dzieje? CZytalem gdzies tez ze przy procesorach intela wiatraczek powinien pracowac minimum 2000 obrotow na minute, a moj oscyluje gdzies w okolicy 1500, czy to moze byc powod? A moze powinnienem uzyc jakies dobrej pasty termoprzewodzacej zamiast tej ktora byla fabrycznie na radiatorze?

0

pasta termoprzewodząca nie ma nic do dźwięku. Dźwięk raczej powstaje na wskutek 'fizycznego' pocierania o siebie jakiś elementów. Być może jest to wiatrak. To że ma 1500RPM zamiast 2000 to nie probelm - ważne jest żeby proc się nie przegrzewał nawet lepiej powinien ciszej pracować. Najlepiej to włożyć głowę do obudowy i posłuchac co piszczy. Jeżeli to wiatrak na proc to wymień na jakiś cichszy bądź nasmaruj ten co jest. Może być to też wiatrak w zasilaczu - wtedy to samo co z wiatrakiem na procku. Może być to też dysk twardy wtedy sprawa jest trudniejsza. Tak jak powiedział wsadź głowę i posłuchaj ;)

0

może też piszczeć złej jakości cewka w zasilaczu.
i skoro to jest pisk, to raczej nie jest to obcieranie o siebie części mechanicznych - one nie obracają się z takimi szybkościami (pisk to kilka-kilkanaście tysięcy kHz, czyli minimum kilka tysięcy RPM). chyba, że jest to twardy dysk. więc - obstawiam że to albo zasilacz, albo twardziel.

0

pisk i wysokie częstotliwości to pojęcie względne ;)
ŁF przypomniał mi jeszcze że w niektórych płytach głównych piszczą cewki, więc to może być przyczyną. Ewentualnie wiatrak na karcie graficznej.
BTW ilość obrotów nie ma nic wspólnego z częstotliowścią dźwięku :]

0

<ort>Rozbież </ort>i złóż od nowa komputer. Nie pomoże ale nie zaszkodzi.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1