Jak zamontowac zegary analogowe do kompa

0

Moze to nie jest najlepsze forum do tego ale nie znam innego lepszego :> Chcialbym do komputera wstawic takie zegary analogowe aby zamiast cyferek mialy wskazowke chyba kazdy rozumie o co chodzi. Pytanie brzmi jak czyms takim sterowac? Chcialbym zrobic cos jak http://allegro.pl/show_item.php?item=51654614 tylko ze swoje i nie wiem jak by sie mialy wskazowki poruszac :>

0

Chodzi o zamiane sygnalu cyfrowego na wskazanie zegara, czy jak podlaczyc wlasne urzadzenie do komutera? Jesli to pierwsze to moze i glupi pomysl, ale woltomierz i jakis przetwornik cyfrowo analgowy, przychodzi mi do glowy, jesli drugie to w jakims starym numerze Elektroniki Praktycznej bylo jak zrobic i podlaczyc prosta karte.

0

Podłączyłem sobie już dawno miliamperomierz 10mA szeregowo z diodą LED od dysku i pokazuje mi stopień użycia dysku. Do tego troszeczkę przetuningowałem ten mA żeby ładniej wyglądał. Ogólnie fajnie działa.
A jeżeli chcesz programowo kontrolować takie ustrojstwo, to trzeba podłączyć do kompa jakiś przetwornik C/A (syfrowo analogowy) - na przykład najprościej chyba do LPT i skleciś prosty programik, który będzie ci podawał odpowiednią wartość na ten port. Jeśli bardzo Cię to interesuje, to mogę tutaj zamieścić link do takiego czegoś. Tylko jeszcze muszę to narysować. Będzie w przyszłym tygodniu, bo teraz mam maturę ustną i muszę się przygotować.

0
Pociech napisał(a)

Podłączyłem sobie już dawno miliamperomierz 10mA szeregowo z diodą LED od dysku ...

I wlasnie takie rozwiazanie najbardziej mi sie podoba :) Patrzalem na allegro koszt takiej zabawki to kilka moze kilkanascie zl :> Normalnie pomysl cud mniam :D Z czegos takiego moglbym takze zrobic aby wskazowka pokazywala napiecie na wiatraku do procesora i dzieki temu mam juz ladny wskaznik :) Jeszcze termometr jakos aby pokazac temp na procesorze :)

0

Jeśli umiesz programować, to zrób wysyłanie na COMa sygnałów sterujących, w tym urządzeniu tranzystorki sterujące. Tylko musisz wiedzieć, jak są przesyłane dane w COMie, to do tego napisz nowy wątek ;) . Ja tego nie wiem :( . Przykro mi!
Jeśli zaś nie umiesz programować, to napisz nowy wątek, że poszukujesz programisty, który by ci to zrobił. Polecam tego: [email protected].

0

Old school - całkowicie analogowo - podobamisie.

+-----V------+
|            |
R1           |
|            |
+-----|l-----+

V - Woltomierz
R1 - Termistor (grosze)
i zasilanie podpięte szeregowo. Trzeba tylko dobrać parametry odpowiednio do woltomierza a następnie ładnie wyskalować woltomierz .

Sam mam cyfrowy termometr podpięty do kompa (4 czujki), jest bajer - ale to nie to samo. Za dużo kombinowania jak na tak prosty układ.

0

adiblol to co chce zrobic ma byc niezalezne od systemu bez jakiegokolwiek softu wiec twoj pomysl odpada na samym poczatku :> Za to Andrew napisal cos co mi sie bardzo podoba i tak trzeba bedzie to rozwiazac Boje sie troche wyskalowywania tego bo przy moich zdolnosciach to moze to nie dzialac ale to najwyzej bede pozniej meczyl na razie musze rozejrzec sie za ladymi woltomierzami :)

0

Poniewaz na elektronice znam sie rownie wybornie jak na chodowli trzody chlewnej mam kilka pytan a ze nie ma glupich pytan a sa tylko glupie odpowiedzi to chcialbym sie dowiedziec czy:
Latwo z amperomierza zrobic woltomierz?
Czy wyskalowanie tego wszystkiego bedzie w miare do zrobienia?
Czy jak sprawie sobie miliamperomierz ktory ma max na podzialce 600mA to bedzie on w miare dobry do tego co chce zrobic? Oczywisice chcialbym aby wskazowka troche bardziej sie poruszala podczas zmian niz tylko o wartosc ktora mozna zaobserwowac wpatrujac sie w niego?

Ogolnie chcialbym 3 takie zegarki sobie zmontowac w obudowe (wiem wiem na razie nie mam obudowy ale jest w planach :> ) Jeden do napiecia na wiatraku bedzie pokazywal jak szybko sie kreci wiatrak :) Drugi do temp procka tak jak Andrew to napisal ;) I trzeci jak pociech napisal do dysku ;) Jesli bardziej by pasowaly inne mierniki to oczywiscie zmienie zdanie i poszukam odpowiednich ale nie ukrywam ze wolalbym miec 3 takie same :>

Forum elektrody bardziej by pasowalo ale tutaj tez znajda sie pewnie osoby ktore beda potrafily mi odpowiedziec na co bardzo licze :>

0

pedros, male OT :D

http://rack.satanbsd.org/

co do twojego pytania... niedlugo ci dam dokumentacje:) (liczniki bedzie robic mi znajomy elektronik)

0

Latwo z amperomierza zrobic woltomierz?
Czy wyskalowanie tego wszystkiego bedzie w miare do zrobienia?
Czy jak sprawie sobie miliamperomierz ktory ma max na podzialce 600mA to bedzie on w miare dobry do tego co chce zrobic? Oczywisice chcialbym aby wskazowka troche bardziej sie poruszala podczas zmian niz tylko o wartosc ktora mozna zaobserwowac wpatrujac sie w niego?

Wszystko zależy jaki zakres napięcia chcesz badać. Woltomierz sobie zrobisz dodając rezystor do miliamperomierza, z wyskalowaniem tego nie powinno być problemu.

0

Karol ten komp twoj ma byc pancerny? :P Troche gruba blacha :D Ja chce tylko zrobic szkielet aluminiowy tak aby mozna bylo wszystko przykrecic i na przodzie w plexie wyciete otworki na 3 wskazniki na wlacznik kompa (jeszcze nie wiem jaki dokladnie U dziadka w traktorze radzieckiej produkcji jeszcze widzialem kiedys takie fajne ktore by mi pasowaly tylko skad ja je tutaj wezme ale sie jeszcze pomysli :>), cdrom :> Dzis mam popoludnie wolne jutro tez wolne wiec dzis chyba odwiedze nomi ;)

Co do pradu jaki ma byc to jeden ma byc max 12V bo chyba na takim max napieciu dziala wiatrak na procku. Drugi max chyba 3V bo tyle ma dioda od dysku. Trzeci tu jest mi ciezko powiedziec bo nie wiem do jakiego napiecia podlaczyc nalezy termistor aby byl sonda do mierzenia temp procesora :)

0
Pedros napisał(a)

Co do pradu jaki ma byc to jeden ma byc max 12V bo chyba na takim max napieciu dziala wiatrak na procku. Drugi max chyba 3V bo tyle ma dioda od dysku. Trzeci tu jest mi ciezko powiedziec bo nie wiem do jakiego napiecia podlaczyc nalezy termistor aby byl sonda do mierzenia temp procesora :)

Witam. Mozesz to bardzo łatwo obliczyć z prawa Ohma - U = R x I czyli spadek napiecia na oporniku ( lub zespole szeregowo połaczonych oporników) jest równy wartosci tych oporników pomnożonej przez płynący przez nie prąd (jak wiadomo przez szeregowo połaczone oporniki płynie ten sam prąd). Zakładając ,ze oporność amperomierza jest pomijalnie mała w porównaniu z dołaczonym przez nas opornikiem (założenie takie jest całkiem rozsądne , jeśli chcesz wiedzieć dlaczego , moge Ci opdwiedzieć na priva, na forum byłoby zbyt rozwlekle) mozemy łatwo znaleźć że:
1.Opornik w wiatraku jest równy 12V (maksymalne napiecie na wiatraku) / 600 mA (maksymalne wychylenie amperomierza) = 0.02 kOhma (wynik w kOhmach bo prąd w mA)
0.02 kOhma to 20 ohmów. Tu moze być problem . Na tych 20 ohmach wydzieli się moc 12V x 0,6A = 7.2 W. Zupełnie niezła grzałka! Aby to zmienić musisz zastosować dużo mniejszy miliamperomierz.
Przy maksymalnym zakresie 10 mA mamy R = 120 i wydzielana moc 0.12W . To wydaje się być w pełni satysfakcjonujace.
2.Dla 3V - R (przy 600mA) jest 80 ohmów a moc 1.8W .
Ale orócz tego ,że wartosc ta jest i tak zbyt duża to musisz pamiętać o tym ,że prąd ukłądziku miernik/rezystor będzie obciążał jakiś port zasilajacy diodę . Gwarantuję , iż jeżeli nawet nie rozwalisz tego portu prądem 600mA to na pewno go zablokujesz. Wydaje się ,że wartość 10mA powinna znów spełnić oczekiwania. 3. Co do termistora sprawa jest nieco bardziej skomplikowana i najpierw musisz mieć termistor i jego charakterystyki a dopiro później mówić o układziku. Będzie to na pewno kompozycja połączonych szeregowo i równolegle boczników, ale diabeł tkwi w szczegółach.
Pzdr
W

0
Pedros napisał(a)

Karol ten komp twoj ma byc pancerny? :P Troche gruba blacha

Hmm, 0.9 mm jest w porzadku... ogolnie ma byc to pelnowymiarowa obudowa typu rack, tyle ze wlasnie zamiast "dydzital" chce wrzucic analogi..

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1