stare pytanie-dos...dlaczego w dos u?żywa 8 znakowych nazw

0

No właśnie dlaczego dos używa 8 znakow dla pliku. czym to jest spowodowaned

0

Czytałem kiedyś o historii systemów plików. Otóż DOS używa FAT16, który jest ograniczoną wersją unixowego systemu o tak długiej nazwie (4 literki), że nie pamiętam. Otóż system ten uznawał 12 liter w nazwie (8+'.'+3). Dlatego DOS uznaje takie krótkie nazwy plików.

0

Powodami prawdopodobnie były:
oszczędność miejsca na dysku (w latach 80-tych systemy chodziły na dyskietkach 720 MB) :-D oczywiście [b]kB[/b]
prędkość odczytu z dyskietek nie jest rewelacyjna więc też trzeba było, zadbać o to aby jak najmniej wczytywać.
a potem to już ta nieszczęsna zgodność z wcześniejszymi wersjami.

Dopisane:
Fakt 720 kB były dużo poźniej, powinienem napisać 360 kB, (których sterta zalega w szafie w moim biurze)

0

(w latach 80-tych systemy chodziły na dyskietkach 720 MB)

Masz na mysli 3.5" 720 kB. Zreszta takich prawie nie było. Pecety zaczynały na dyskietkach 5 i 1/4 cala, ktore mialy 160 lub 180 kB (nie pamiętam skąd dwie wersje) na stronie. Prawie od początku (a przynajmniej w wersji XT) stosowano je w wersji dwustronnej, a więc 360 kB. Teraz się by na tym hello world w delphi nie zmieściło, ale wtedy mozna było hulać. System cały się mieścił i jeszcze było mnóstwo miejsca... Z modelem AT wprowadzono dyski HD (high density), ktore na nośniku o średnicy również 5.25 cala mieściły 1.2 MB. A potem już wprowadzono działajace dotychczas 3.5", które zdobyły uznanie nie tylko wielkością (mieściły się w kieszeni koszuli lub spodni) ale też odpornością mechaniczną. 5.25 były bowiem w kopertach z dość miękkiego plastiku a nie takich twardych jak 3.5. Ponadto wycięcie umożliwiające dostęp głowicy nie było zasłoniete żadną klapką, jedyną ochronę stanowiła zewnętrzna papierowa kopertka w której umieszczało się dyskietkę po wyjęciu z napędu. Zabezpieczenie przed zapisem polegało na zaklejeniu kawałkiem taśmy (z dyskietką dostarczano specjalną nalepkę) wycięcia z boku koperty dyskietki....

Skoro już wpadłem w nastrój pt. wspomnienia starego wiarusa, to podam jeszcze parę nostalgicznych faktów. Model XT miał procesor 8088 (zubożona wersja 16-bitowego 8086, chyba szynę danych miał 8-bitową) taktowany 4.77 MHz, AT w pełni 16-bitowy 80286 taktowany bodajże 10 MHz. Oczywiście nie wymagały wiatraczków, chyba nawet radiatorów nie było. XT miał 640 kB RAMu, AT 512 kB. Pierwsze twarde dyski do XT wystepowały w dwóch wielkościach 10 MB i 20 MB. Wydawały się przerażająco wielkie.... Były wrażliwe mechanicznie - wstrząs komputera groził uderzeniem głowic w płyty i nieodwarcalnym uszkodzeniem dysku - również niepracującego. Dlatego istniało specjalne polecenie park umieszczające głowice w bezpiecznym miejscu, co umożliwiało przenoszenie sprzętu. Grafika: istniała karta MDA (tylko tekst, w znajomej rozdzielczości 80x25 lub 40x25). W praktyce jej nie montowano, lecz karty graficzne (które zawierały w sobie MDA) CGA, z rozdzielczością bodajże 320x200 z dwoma paletami każda po 4 kolory (czarny, czerwony, żołty, zielony oraz czarny, biały, cyan i magenta). Od drugiego zestawu zęby bolały. To był pomysł IBM na grafikę komputerową. Ale istniała też bardzo w Polsce popularna karta Hercules niezależnej firmy, obsługująca niesamowitą rozdzielczośc 720 na 350(?) punktów, przy liczbie kolorów dwa (czarny i jasny - barwa drugiego zależała od barwy monochromatycznego monitora - zwykle bursztynowej, rzadko zielonej). Ponadto Hercules umożliwiał emulację CGA (a więc 4 jasności bursztynowości w 320x200) - więc chodziły gry! Chyba z AT wprowadzono kartę EGA z 640x320 i wyświetlaniem naraz bodajże 16 kolorów z palety 256.
Muzyka: wyłącznie PC speaker. Klawiatury były dość podobne jak dziś, nie było wydzielonych klawiszy Insert, Home itd, a klawisze funkcyjne (F1-F10 tylko), były w dwóch pionowych rządkach po lewej stronie. Nie było w ogóle myszy.
No to chyba starczy....

0

Teraz się by na tym hello world w delphi nie zmieściło, ale wtedy mozna było hulać.

Hello World w Delphi u mnie zajmuje 9,50 KB :)

Ponadto wycięcie umożliwiające dostęp głowicy nie było zasłoniete żadną klapką, jedyną ochronę stanowiła zewnętrzna papierowa kopertka w której umieszczało się dyskietkę po wyjęciu z napędu. Zabezpieczenie przed zapisem polegało na zaklejeniu kawałkiem taśmy (z dyskietką dostarczano specjalną nalepkę) wycięcia z boku koperty dyskietki....

5,25 miały jednak pewną zaletę. Bardzo łatwo można było ją zabezpieczyć przed kopiowaniem. Należało jedynie odpowiednio uszkodzić dyskietkę i następnie pisząc program wziąć to pod uwagę :)

Model XT miał procesor 8088 (zubożona wersja 16-bitowego 8086, chyba szynę danych miał 8-bitową)

Zubożałą, ale w praktyce była prawie tak samo wydajny jak 8086, a za to tańsza była konstrukcja komputera.

Pierwsze twarde dyski do XT wystepowały w dwóch wielkościach 10 MB i 20 MB.

To mój kumpel ma już znacznie większego: 40 MB i wciąż chodzi.

Muzyka: wyłącznie PC speaker.

A przed kilkoma laty trafił mi się program pod DOSa odgrywający nim mp3 :|

A co 8+3 to jest to spowodowane budową katalogu głównego. Mając klastry po 512 bajtów należało tak dopasować katalog, żeby mieściła jak najwięcej istotnych informacji na jak najmniejszej pojemności. A poza tym, 8 znaków + 3 rozszerzenie to tak wiele... Poza tym, ze względu na budowę FAT (oraz katalogu głównego) nie można umieścić więcej niż 224 plików w głównym katalogu. Jeżeli nazwy byłyby dłuższe, to tych plików mogłoby być znacznie mniej.
Wiele rozwiązań z pierwszych PC było fatalnych, jak do zastosowania w obecnych czasach (np. segmentacja pamięci :-8 ), ale wtedy to było genialne rozwiązanie pod względem ekonomicznym.
Poza tym, musicie wiedzieć, że Intel wcale nie planował wypuszczać po 8086 jakiegokolwiek procesora bazującego na nim. Przygotował inny, bardzo zaawansowany procesor, który jednak był zbyt drogi i odniósł klęskę. Dlatego też Intel kontynuuje tą linię do dziś, chociaż... stara się odciąć od niej jak najbardziej. Na ale czy można odłożyć na półkę całe oprogramowanie i technologie powstałe przez 20 lat?

0

Na ale czy można odłożyć na półkę całe oprogramowanie i technologie powstałe przez 20 lat?

Można przecież napisać nowy kompilator gcc i wszystko przekompilować :):)

0

Wiem, ze temat dawno wyeksplatowany, ale mi nasunęło się pytanie piszecie o dyskitkach 5'5" sam doskonale takie pamietam, ale mam dyskietkę jeszcze większą niż 5,5" (nie wiem ile bo nie ma na niej napisanej, ale na oko ok 2x większa od pięcio calowej), różniocą się tylko tym że nie ma tego wciecia na zabezpieczenie przed nagrywaniem...
Ktoś może wie coś więcej o ich użyciu?

0

Dyskietki 8-calowe nigdy nie byly uzywane w PCtach - raczej w duzych systemach przedpecetowych. Nic nie wiem na temat pojemnosci czy struktury.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1