Hyperv Baza danych a szybko pobierania danych

0

Witam serdecznie. Jestem zielony co do wirtualek, aktualnie w pracy mamy nowy serwer:
Serwer DELL R760 - 2xIntel Xeon Silver 4509Y; 128GB RAM; 2x960GB SSD vSAS + 3x4TB NLSAS; 2x10GB SFP+; Windows 2022 STD

Gdy stawiam wirutalke z bazą danych około 11 GB na Windows, wszystko śmiga. Ale szybkość generowania np upomnień albo adresów jest porównywalna z szybkością starego serwera, który jest z 2013 roku. Pewnego razu nie wiem jak, przy generowaniu adresów punktów zazwyczaj na starym serwerze robiło to 60 minut, na nowym jakoś gdy odpaliłem program z tą bazą danych punkty wygenerowały się w 10 minut. Potem szybkość serwera nowe wróciła do starego. Może problem jest z internetem? Zawsze gdy generuję po 5 sekundach jest brak odpowiedzi na programie, wtedy gdy wygenerowało punkty w 10 minut takiego czegoś nie było. Może napisałem to wszystko zbyt chaotycznie, z góry przepraszam.

0

Albo może problem jest w ustawieniach wirtualki?

0

Jaka baza? Włączone jumbo frames?

0

jaka baza, jaki program, sprawdzałeś jak wygląda zapytanie, które tyle wisi?

1

Za mało informacji, żeby ktoś Ci coś konkretnego doradził.

Przy tego typu problemach staram się:
a) zobaczyć co się dzieje z perspektywy systemu (CPU/dyski/sieć/pamięć/inne zasoby np. cache'a, sockety, uchwyty do plików etc.)
b) z perspektywy użytkownika zrozumieć co się dzieje i dlaczego ("aplikacja nie odpowiada, chyba się zawiesiła" - spekulacja użytkownika) - pomocne są logi aplikacji, narzędzia pod konkretną platformę (w przypadku windows będzie to np. process monitor, perfmon, resmon)

https://learn.microsoft.com/pl-pl/sysinternals/downloads/procmon
https://learn.microsoft.com/pl-pl/windows-server/administration/windows-commands/perfmon
https://techcommunity.microsoft.com/t5/ask-the-performance-team/using-resource-monitor-to-troubleshoot-windows-performance/ba-p/375008

Może się okazać, że aplikacja "wisi" na oczekiwaniu na odpowiedź bazy danych -> przepinasz się na analizę bazy danych (co robi baza, że jej tyle czasu to zajmuje -> użycie narzędzi dedykowanych do bazy albo śledzenie procesów i tam widzisz, że jest sporo np. I/O albo CPU -> który komponent i dlaczego konsumuje tyle zasobów -> zapytanie, backup, etc.)

Masz zapytanie -> dużo I/O ? A które obiekty czyta, na jakich dyskach są te obiekty, czy mogłoby czytać mniej (inny plan zapytania?), czy warto cachować I/O, czy są jakieś konkurujące workloady (np. czy warto rozdzielić obiekty workloadów na osobne dyski itp.)

Jeśli podejrzewasz, HyperV to odpal perfmona i zacznij się przyglądać counterom od HyperV. Czy po uruchomieniu funkcjonalności, któryś nagle leci mocno w górę itd.

Bez przeanalizowanie i zrozumienia, idziesz w antywzorce rozwiązywania problemów ("zmień to, i jeszcze tamo, ja bym zmienił tamo, kolega mi mówił, że słyszał, że jak nacisnęli zielony guzik to ruszyło z kopyta").

1

@aleksander1394: proponuję przeczytaj jeszcze raz co napisałeś i popraw opis problemu

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1