Monitor, klawiatura i touchpad nie działają, jedynie zewnętrzne urządzenia

0

Cześć, problem sprzed chwili. Oglądałem sobie coś na laptopie, po czym go wyłączyłem. Stwierdziłem, że coś jednak porobię i podpiąłem go do zewnętrzego monitora i klawiatury, no i laptop włączył się, ale wyświetla tylko obraz monitora zewnętrznego, klawiatura i myszka zewnętrzne działają, ale monitor, klawiatura wbudowana i touchapad w ogóle nie reagują. Do tej pory nie miałem tego problemu, ostatnio kilka dni temu siedziałem z podpiętym sprzętem i śmigało. Problem jest o tyle poważny, że jeśli odłączę zewnętrzne urządzenia i uruchomię laptop, ten się uruchamia, ale nic nie widać, klawiatura dalej nie działa, w ogóle power button się nie świeci, muszę podpiąć zewnętrzny sprzęt, by cokolwiek zobaczyć.
Wiecie co mogło spowodować taką sytuację? W sumie teraz zamknąłem laptopa i dalej działa, więc może nieświadomie włączyłem jaki tryb? Ale jeśli tak, to czemu nie wraca do normalnego trybu, gdy nic nie jest podpięte... Dodam jeszcze, że w ustawieniach mam uśpienie na zamykanie pokrywy, a w ustawieniu ekranu w ogóle nie wykrywa wbudowanego ekranu. Lenovo T480s.

1

Jak wciśniesz Win+P, to daje Ci możliwość wyboru ekranu laptopa?

2

Najprawdopodobniej masz uszkodzony lub "zablokowany" przez coś czujnik halla który mówi czy komputer ma zamkniętą pokrywę. Zobacz czy w miejscu czujnika nie masz jakiegoś metalowego lub magnetycznego przedmiotu.
Ogólnie działa to tak, że jest magnes w odbudowie ekranu i przy zamknięciu, czujnik w obudowie reaguje na zbliżenie tego magnesu. Wtedy właśnie odcinana jest klawiatura, touchpad i ekran wewnętrzny bo w końcu na zamkniętej pokrywie nie powinny działać. Jeśli koło komputera nie leży nic co symuluje ten magnes z odbudowy ekranu to możliwe, że uszkodził się sam czujnik.
Zobacz tu: https://www.ifixit.com/Guide/Lenovo+ThinkPad+T480s+Hall+Sensor+Replacement/144147
W przypadku podejrzenia uszkodzenia możesz czujnik wypiąć. Komputer wtedy nie będzie reagował na zamknięcie pokrywy.

0

Dzięki za odpowiedzi, problem...sam się rozwiązał, włączyłem go jakiś czas później i wszystko działa bezproblemowo, choć może @jurek1980 masz rację, bo był on położony na innym laptopie. Ostatnio też zauważyłem że jak kładę telefon na logo ThinkPad w środku to sam przechodzi w stan uśpienia, choć zdarza mu się przejść w uśpienie przy odpięciu zasilania. Nie wiem czy jest to spowodowane systemem, czy może w środku coś jest nie tak.

2

Najwyraźniej magnes w klapie drugiego laptopa trafił na czujnik halla w tym pierwszym.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1