Serwer na bazę danych do programu księgowego (30+ osób)

0

Cześć,
Chciałem prosić o doradztwo w sprawie wyboru serwera dla biura rachunkowego w celu postawienia na nim bazy danych SQL Server w wersji Express z której korzysta program księgowy Comarch ERP Optima. Biuro zatrudnia około 30 pracowników (tyle osób korzysta z programu księgowego). Dlatego, że biuro obsługuje wiele firm (około 200) na serwerze SQL będzie utworzonych około 200 baz danych. Może 2 z nich przekraczają 1 GB.

Serwer nie będzie pełnił innych funkcji, nikt nie będzie się na niego logował zdalnie, nie będzie innych usług. Wszyscy pracownicy pracują lokalnie a w razie takiej konieczności będą się logować zdalnie na swój komputer (nie na serwer). Backup-y będą robione na niezależny serwer NAS.

Z uwagi, że wersja SQL Express ma dość duże ograniczenia (dot. CPU oraz RAM) wydaje mi się, że warto zainwestować w dobre dyski M.2. spięte w RAID 1 (ewentualnie inny).

Na serwerze musi być zainstalowany windows - zastanawiam się tylko czy windows server czy wystarczy 11 Pro?

Jak Wy byście do tego podeszli? Czym warto się zainteresować, na co zwracać uwagę? Możecie coś doradzić?
Kupować prawdziwy serwer czy jednak kupić zwykłego PC? Jakiś konkretny model?
Zależy mi, aby dostęp do danych był jak najszybszy, aby nikt nie narzekał...

Z góry dzięki za pomoc!

3

Prawdziwy serwer polesingowy z nowymi dyskami i coś na backupy.

1

Ale pamiętaj o backupach najlepiej gdzieś w chmurę minimum raz dziennie. Jedną z lokalizacji backupu nie może być ten sam budynek w którym stoi serwer. No i na tym kompie musi być raid.

0
S4t napisał(a):

Prawdziwy serwer polesingowy z nowymi dyskami i coś na backupy.

Ok, ale jakie dyski, jakie CPU, ile RAM itp. Jak poleasingowe to iść w M.2 czy zwykłe SSD? Ile tych dysków, jaki RAID?
Nie wiem jak duże obciążenie generuje te 30 osób :/.

ehhhhh napisał(a):

Ale pamiętaj o backupach najlepiej gdzieś w chmurę minimum raz dziennie. Jedną z lokalizacji backupu nie może być ten sam budynek w którym stoi serwer. No i na tym kompie musi być raid.

Tak, ale backup-y nie są przedmiotem tego wątku.

2

Nie doradzę z CPU, RAM-em itp.
Mam inne sugestie i zarazem pytania, czy ktoś próbował.

 1. RAM-drive i w nim tabele tymczasowe. Konfigurujesz to na poziomie SQL-a, nie bazy, więc nie będzie się gryzło z Optimą.
  Ma sens o ile Optima korzysta z temporary tables.
  Nawet jeśli nie wprost to pamiętaj, że np. wyrażenia CTE i table typed variables też są niejawnie swapowane na dysk
  Kiedyś się tym interesowałem (nie pod Optimę) i sterownik certyfikowany kosztował ok. 300 USD. Z niecertyfikowanymi było ryzyko, że przy restarcie serwera nie zadziała przed startem SQL Servera.
  Rozwiązanie rzadko stosowane, bo w pełnych wersjach nie ma racji bytu - zabierze RAM kosztem buforów SQL Server.

Niezależnie od RAM-drive możesz dać kilka dysków na oddzielnych kanałach i foldery na data i logi na różnych dyskach, innych niż Windows.
Do tego dla HDD było tak, że na partycji z klastrem 64 KB operacje I/O są szybsze, ale jak to się ma do np. Nvme to nie wiem.

 1. Rozważ instalację kilku instancji SQl-a. Ma sens o ile klienci/bazy są/mogą być przypisani do grup pracowników, a ci z kolei do komputerów - na 10 komputerach masz Optimę podłączoną do SQL-a nr 1, na następnych do SQL-a nr 2 itd. Limit 10 GB na bazę w Express Cię nie dotyczy, 1.4 GB na bufory na instancję już tak, instancjami częściowo to obejdziesz.
  Express korzysta też z max. 1 CPU. Ktoś tu sugerował serwer poleasingowy, nie wiem czy miał by sens 2-procesorowy, w sensie czy da się instancje przydzielić do fizycznych procesorów.

 2. Jakieś 2 lata temu spotkałem się z podobnym pytaniem - też biuro rachunkowe, Optima, 200 baz. Problem był taki, że upgrade (konwersja baz) nie wyrabiał się w weekend no i było pytanie czy wyrobi się w jakieś dłuższe wolne (długi weekend czy jakieś święto, nie pamiętam). Lokalizacja to chyba KRK - czy to może to samo biuro :)

3

Szedlbym w edycję serwerową, w kontekście pojawiających się potrzeb.
Nie znam Optimy więc się za bardzo nie wypowiem, ograniczenia znasz więc dobre dyski SSD to dobry kierunek. Rozbijanie na instancję to jakiś kierunek, ale jak pojawią się problemy wydajnościowe.
Z charakterystyki pracy biura księgowego to z reguły 1 pracownik na firmę więc jakieś wzmożone obciążenie poszczególnych baz ci nie grozi.
Serwer będzie lepszy, bo daje więcej możliwości, chociażby praca zdalna przez terminal, dodatkowo można rozważyć AD co znacznie uprości dostęp do zasobów sieci. Ciężko mi znaleźć argument za desktopowa wersja Windowsa poza ceną.

3
Kofcio napisał(a):
S4t napisał(a):

Prawdziwy serwer polesingowy z nowymi dyskami i coś na backupy.

Ok, ale jakie dyski, jakie CPU, ile RAM itp. Jak poleasingowe to iść w M.2 czy zwykłe SSD? Ile tych dysków, jaki RAID?
Nie wiem jak duże obciążenie generuje te 30 osób :/.

Są odpowiednie grupy i firmy co ci powiedzą takie rzeczy nawet jak się udasz do Comarchu a jesteś ich partnerem to ci pomogą. No i bez wsparcia partnera nie przeniesiesz instalacje ze starej maszyny na nową. Co do dysków to pod SQL noe koniecznie zalecane są SSD. Chodzi o specyfikę pracy bazy i że ssd moze sie szybko skończyć.

3

Ja bym szukał forum/grupy gdzie ludzie opiekują się optimą, czy na tym sql express da radę ,
obciazenie serwera zalezy tez od tego co sie robi na optima,
jeden dobry raport managera z ANALIZY BI potrafił zabic serwer jak bylo za malo ram , dyrektorzy dostali zakas uzywania raportów do czasu zakupu dodatkowego ram

3

@S4t: eee z tym ssd to przesadzasz. Przy dzisijeszym dbw na poziomie kilkuset TB takie dyski wystrzymają lata. Sam wszystkie swoje vpsy mam na ssd/m.2 Dawno minęły czas gdy sie obawiano o to. Liczy sie wydajność a dyski po 5 latach można wstawić nowe. Chociaż pewnie cała maszyna po tym czasie będzie do zmiany.

0

Ok, dziękuję za wszystkie informacje.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1