Stacja dokująca Dell WD19 a laptop innej firmy

1

Mam dwie stacje Della WD19 K20A i TB - różnica pomiędzy nimi jest taka, że K20A ma kartę muzyczną i ładowanie przez USB-C a TB nie ma karty muzycznej i ładowanie przez Thunderbolt. Oba mają output na poziomie 180W dla Delli i 90W dla wszystkich pozostałych laptopów.
Podłączenie wygląda tak, że mam stację do stacji monitor przez USB-C (DP 1.4) i do monitora drugi monitor przez DP 1.4. Dodatkowo do stacji jest ethernet, głośniki i mysz z klawiaturą. Z drugiej strony strony stacja jest podpięta do laptopa. Jeden to Dell z Thunderboltem i ten działa OK z obiema stacjami. Drugi to Lenovo z USB-C/DP1.4/zasilanie i efekt jest taki, że jeśli bateria jest na poziomie 90-100% to wszystko jest OK natomiast jak bateria jest poniżej 90% to wygląda to tak jakby co chwilę zrywało połączenie ze stacją - co chwilę przełącza się na zewnętrzne monitory, ethernet i klawiaturę, podziała kilka sekund i rozłącza się. W tym czasie ładowanie cały czas pracuje. Rozwiązaniem jest podłączenie do drugiego USB-C oryginalnej ładowarki i po podładowaniu do ok 90-95% jej odłączenie i pozostanie tylko na stacji dokującej. Oryginalna ładowarka ma 60W jakby co.
Nie mam innego laptopa z USB-C/DP/ładowaniem w jednym gnieździe więc nie mam za bardzo jak sprawdzić czy to wina tego konkretnego egzemplarza ale biorąc pod uwagę, że zachowuje się dokładnie tak samo z dwoma różnymi stacjami dokującymi jestem skłonny stwierdzić że to wina laptopa (albo np. przepustowości pojedynczego gniazda USB-C) a nie stacji.

Pytanie, czy ma ktoś może podobną konfigurację i może potwierdzić/zaprzeczyć, że to tak po prostu działa?

0

Ciekawa sprawa.
Mam taką stację dokującą, i jakieś g**no od lenovo, które muszę do niej podłączać, od paru dni faktycznie się tak zachowuje - co chwilę się przełącza z zewnętrznych monitorów na swój ekran i z powrotem. Ale nie patrzyłem na poziom naładowania, postaram się dać znać jutro.

2

W zarządzaniu energią i planach zasilania jest ustawienie granicy naładowania baterii, przy której wyłączona jest grafika dedykowana. Zobaczcie czy nie można zmienić tej granicy na niższą. Standardowe o ile pamiętam to powinno tyczyć się tylko planu przy zasilaniu z baterii, ale może przy jakiejś aktualizacji zmieniły się ustawienia planu na zasilaczu.
@abrakadaber: jaki to model Lenovo? Nie na każdym porcie musi być pełna obsługa PowerDelivery i wszystkich napięć, wtedy samą moc zasilacza przy maksymalnym napięciu nie ma znaczenia.

1

Laptop to ThinkBook 15 G2 ARE, ma dwa gniazda do ładowania - opis z dokumentacji 2 x USB Type C (DP1.4 USB 3.2 Gen2 PD). Nie ma dodatkowej karty graficznej. Dzieje się tak niezależnie od tego do którego gniazda z dwóch jest wpięta stacja.
To wygląda tak jakby tracił połączenie ze stacją bo poza monitorami odłączane i podłączaneza są głośniki, ethernet i USB

No i problem rozwiązuje jednoczesne podłączenie stacji i oryginalnego zasilacza

Bo nie napisałem wcześniej - na laptopie jest windows 10 pro 21H2 kompilacja 19044.2130 z wszystkimi aktualizacjami. Dzieje się tak odkąd mam stacje, czyli od jakichś 2 miesięcy.

2

A jaki zasilacz masz do stacji? Bo stacja sama w sobie musi trochę energii zabrać na działanie.
Ogólnie z lapkami był zawsze probelm, że np. ktoś w biurze niechcący zamieniał zasilacze i okazywało się, że brakuje mocy na ładowanie.
Mam taką stacje HP które była fabrycznie z 60Wattowym zasilaczem. Ale jak się podłączyło wszystko to był problem z ładowaniem. Wymiana zasilacza na 90 Watt rozwiała problem.

No i widzę, że jest BIOS nowy, z wczoraj?
https://pcsupport.lenovo.com/pl/pl/products/laptops-and-netbooks/thinkbook-series/thinkbook-15-g2-are/downloads/DS546857?category=BIOS

Który w opisie ma informacje "Enhanced Video..."

0

Mam w monitorze takiego huba USB że jak chce korzystać z PD i 4k@60Hz to muszę przełączyć USB z 3.2 na 2.0. jakbym chciał USB 3.2 to tylko 4k@30Hz.
Nie wiem czy to coś pomoże ale może masz podobny problem z przepływnością/wydajnością.

0

@jurek1980: do stacji mam oryginalny zasilacz della 180W - stacja laptopom della daje 130W a wszystkim innym 90W. Oryginalny zasilacz do lenovo ma 65W (poniżej kawałek z instrukcji do stacji)

screenshot-20221027135517.png

@opiszon: z tym, że jeśli bateria ma powyżej 90% to laptop działa normalnie razem ze stacją i bateria jest cały czas ładowana i tak może działać i cały tydzień. Problem jest tylko jak bateria ma niski stan naładowania.

0

zakładam że jak "bateria" ma powyżej 90% to jest ładowana mniejszym prądem żeby chronić żywotność akumulatora.
Przynajmniej ja tak mam w urządzeniach które używam (MacBook ładuje się powyżej 90kilku niemiłosiernie długo w porównaniu do tego co jest przy niższych poziomach).

Stąd może być coś na rzeczy że jak jest większe zapotrzebowanie na energię to coś nie wyrabia.

1

@abrakadaber: rozumiem, chodziło mi o to, że może jednak ktoś zamienił Ci niechcący wtyczkę czy cały zasilacz, ale jak nie to nie.
Jak ustawisz ręcznie zmianę poziomu ładowania to nie zmienia się też próg przy którym probelm występuje?

Nie wiem czy masz taką opcję w swoim modelu, ale pewnie tak.
No i czy zaktualizowałeś BIOS/UEFI do tej wersji z wczoraj?

0

@opiszon moje podejrzenia są dokładnie takie sam - przy niskim stanie naładowania akumulatora więcej prądu idzie na samo ładowanie, przy poziomie bliskim 100% tak naprawdę akumulator nie jest ładowany bo sam laptop działa na zasilaczu a akumulator jest w "zapasie"

@jurek1980: ja mogę ustawić tylko czy ma ładować do 50-60% czy do 100%. Sprawdzę to tylko muszę rozładować baterię do jakichś 70% :)

0

Normalnie to działa tak, że powiedzmy ładuje od 95%
Żebyś zawsze po odłączeniu miał maks baterii. Ale to s kolei zabiera cykl ładowania i tym samym skraca żywotność. To jak ustawisz tu 50% to powinno zejść do 50% i zacząć ładować od 50% tym samym efekt wspomniany powinien mieć miejsce przy tym poziomie. Nie wiem, może w nowych Lenovo to zmienili. Tak nowego modelu nie miałem w rękach.

Podsumowując, oba urządzenia mają PD3.0, zasilacz ma potrzebną moc. Różnica jest w napięciach - Dell pewnie ma 19V lub 19,5V a Lenovo 20V. Coś mi świta, że 20V było standardem. W takim razie może dobrze by było zaktualizować firmware w stacji też. Może z jakiegoś wzgdledu się nie doagdują i laptop nie wiem, że stacja może dostarczyć większą moc. Następny próg to 45 watt i 15V/3A czyli takie napięcie da się wynegocjować po obu stronach.

Opcja trzecia to jakieś zarządzanie energią w Windows/Sterownikach. Nie wiem czy ten laptop np. duplikuje obraz w BIOS na inne monitory ze stacji, ale może warto jakoś najprościej sprawdzić działanie bez OS?

0
abrakadaber napisał(a):

Laptop to ThinkBook 15 G2 ARE

No to ja mam 14 G2 ARE. I faktycznie podpięcie zasilacza do drugiego USB-C pomogło.

Dzieje się tak odkąd mam stacje, czyli od jakichś 2 miesięcy.

Ja stację mam od 1,5 roku, a problem po raz pierwszy zaobserwowałem przedwczoraj.
Może przyczyną jest jakaś aktualizacja, którą Ty miałeś od razu, a ja dopiero od niedawna?

1

Ja mam DOCK WD19DCS i działa spoko z MSi Creator Z16.

PS: Co ciekawe do Dell XPS trzeba podłączyć oba kabelki USB-C żeby działało, a do tego MSI wystarczy jeden. Dziwne.

0

Kilka wniosków po dzisiejszych testach

  1. odłączenie zewnętrznych monitorów nie wpływa na zachowanie całości - stacja dalej podłącza się i odłącza jak wcześniej (słychać charakterystyczny dźwięk podłączenia czegoś przez USB)
  2. po włączeniu czegoś takiego screenshot-20221028191703.png przy akumulatorze naładowanym do 55% wszystko zaczęło działać ALE akumulator się nie ładuje (laptop działa na zasilaniu zewnętrznym ale bez ładowania akumulatora)
  3. po wyłączeniu "trybu oszczędzania energii" stacja znowu zaczyna się rozłączać.
  4. jeśli laptop jest wyłączony/zahibernowany/uśpiony to akumulator normalnie ładuje się przy podłączeniu tylko do stacji della

Ewidentny problem z ładowaniem akumulatora

EDIT: Na forum lenovo znalazłem rozwiązanie - zmienić WD19 na Wd19DC - to jest stacja do zasilania "mocnych" laptopów - ma dwa USB-C aby dostarczyć więcej mocy :) - wtedy jednym stacja łączy się z całym swoim inwentarzem a drugim idzie samo zasilanie
image

0

No ok, ale to wtedy np. u @somekind by nie działało od jakiegoś momentu, tylko od zawsze. Mocy przecież wystarcza bo to sprawdzaliśmy w dokumentacjach obu urządzeń. Oczywiście dokumentacja, a życie to inna sprawa.
Chcesz się dalej z tym bawić czy zamykasz sprawę?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1