Historia drukowania - czy jest coś takiego?

0

Czy można ściągnąć jakiś program, który pozwoli nam zobaczyć historię drukowania ? (czy może to zadziałać również wstecz - w sensie nie że od momentu ściągnięcia ta historia tylko jeszcze wcześniej)

1

Chodzi o wszystkie zlecenia wysłane do konkretnej drukarki, czy o wszystkie wydruki wykonane z konkretnego programu? Jaka drukarka i jak podłączona lub jaki program?

0

Z tego co wiem to jak nie masz ustawinego logowania na sterowniku windows to nie. Chyba że da się to wyciągnąć ze sterownika drukarki.

0
S4t napisał(a):

Chyba że da się to wyciągnąć ze sterownika drukarki.

Raczej ze spoolera (nie, nie znam żadnego sposobu)

Korporacyjne drukarki sieciowe - te które mają panel WWW - mają pewną wiedzę o przeszłości wydruków. Nie mam pojęcia jak się do tego dostać, i na ile historia jest pełna.

@matiz17:
Pytasz, bo ? Jaki realny problem ma to rozwiązać?

0

Obawiam się, że będziesz musiał zmienić drukarkę na inną lub przynajmniej drukować poprzez drukarkę sieciową. Odtworzenie historii wstecz na 90% nie jest możliwe, można jedynie postępować w celu zachowywania historii na przód.

Najprościej, to kupić drukarkę z funkcją drukowania poprzez e-mail (wydruk wykonuje się poprzez wysłanie maila na adres spreparowany przez drukarkę) i korzystaj z drukarki wyłącznie w taki sposób. Na przykład drukarka LaserJet Pro MFP M477fdn ma taką funkcję. W folderze "wysłane" w swoim mailu będziesz mieć wszystkie wydruki.

Inny sposób to drukarka obsługująca Postscript. Niegdyś miałem do czynienia z takim urządzeniem w jednej firmie (tak naprawdę to była drukarka ze skanerem podłączona sieciowo). Nie wiem, jak to się robi w innych i nie wiem, jaka to była wtedy drukarka (i nie mam możliwości się tego dowiedzieć), to w tamtej drukarce wykonanie wydruku PostScript polegało na wysłanie pliku PS na specjalnie spreparowany serwer FTP.

Jeżeli jest to drukarka sieciowa, to można podsłuchać komunikację komputera z drukarką za pomocą Wireshark i zachować całą transmisję. Jakby nie było, w przypadku zlecenia wydruku przez drukarkę sieciową, przez sieć musi przepłynąć cała drukowana treść, tylko nie wiadomo, jaką ma formę i czy jest szyfrowana (chociaż wydaje się, że szyfrowanie wydruków nie ma większego sensu).

Uprzedzając kolejne pytania, nie wiem, jaką formę mają przesyłane informacje pomiędzy komputerem a drukarką sieciową i czy da się na ich podstawie odtworzyć treść wydruku lub powtórzyć wydruk.

1

Jeżeli przedsięwzięcie jest tylko po to, żeby wiedzieć, jakie plik był drukowany w danym momencie, to zaproponuję zupełnie inne rozwiązanie. Poszukaj programu robiącego printscreeny działającego w taki sposób, że można ten program podczepić pod jakiś skrót klawiaturowy lub klawisz print screen i zapisuje od razu do pliku w jakimś folderze. Potem w czasie wykonywania dowolnego wydruku naciskaj ten skrót. Na podstawie print screena w 95% przypadków można ustalić, jaki plik był drukowany, bo będzie widoczna jego nazwa. Problem w tym, że jak się zapomni o tej dodatkowej czynności, to nie będzie informacji o wydruku.

Inny sposób, to niech drukarka domyśla to będzie jakiś sterownik do PDF. Jak robisz "drukuj" w swoim programie, to samoczynnie zapisze PDF do pewnego folderu, a potem ten PDF otworzysz i go wydrukujesz (lub ewentualnie nie wydrukujesz). Trochę to przedłuża i komplikuje czynność drukowania, ale zachowa wszystkie wykonane wydruki.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1