Czym się różnią karty graficzne MSI i NVIDIA

0

Hej.
Mam w komputerze kartę NVIDIA GeForce GTX 1650, a mój kolega ma podobną MSI GeForce GTX 1650. Jego była dużo tańsza. A ma takie same osiągi (mamy podobną liczbę FPS w grach, parametry kart też są podobne). Jak to jest z tymi kartami, myślałem, że te wszystkie karty są od Nvidi, a tu wygląda jakby MSI zrobiło taką samą tylko że tańszą, może mi ktoś to wyjaśnić? Są też takie podobne np. Gigabyte itd. O co chodzi?

2

Porównajcie:

3

Sama Nvidia raczej nie robi kart dostępnych dla zwykłych zjadaczy chleba. Raczej są to karty wyprodukowane przez producentów jak MSI, Gigabyte,Palit, Asus i wielu wielu innych, ale w oparciu o układ dostarczony przez NVIDIA.
Są różne układy i pomimo, że maja nawet to samo oznacznie marketingowe czyli np. 1650 to mogą mieć inną budowę.Temat rzeka. Nawet jak masz ten sam dokładnie układ, to karta może być tzw. referencyjna czyli praktycznie wszystko jest ze schematu dostarczonego przez NVIDIA lub taką gdzie producent naniósł zamiany i np. podkręcił od razu taki uklad celem uzyskania większej wydajności.
Temat rzeka i raczej szukaj sam informacji w roznicach między konkretnymi kartami aniżeli pytaj ogilnie na forum, bo można by tu elaborat napisać o parametrach kart i możliwych różnicach.

1

Flagowe modele kart msi mają jedne z najlepszych chłodzeń na rynku. W przypadku gtx 1080 (mam) temperatury nie przekraczają 65 stopni. Z tego co słyszałem od znajomych to w rtx'ach jest podobnie. Mowa oczywiście nadal o flagowcach, które kosztują miliony monet.

1

NVIDIA dostarcza układy graficzne oraz schemat PCB płyty na której układ jest zamontowany. Schemat PCB producent może wykorzystać(wtedy mówiły o kartach referencyjnych) lub co jest bardziej popularne producent projektuje własne PCB, aby zoptymalizować/ulepszyć sekcje zasilania, ldać epsze chłodzenie itp. Układy graficzne mogą się różnić. Czasem może to być odpad z wyższych wersji z zablokowanymi/wyciętymi blokami innym razem jest to specyficzny układ dla danego modelu. Zdarza się również, sytuacje, że leci odpad z wyższych wersji, a zarazem dany model ma również swoje dedykowane układy. Cenowo to już zależy od komponentów jakich użył producent oraz marży. Producenci również mają kilka wersji danego modelu karty.

0

Różnią się układem chłodzenia, sekcją zasilania, liczbą/rodzajem portów wyjściowych. Karty niereferencyjne (czyli nie wyprodukowane przez Nvidię/AMD/Intela, a na przykład MSI) przeważnie mają też fabrycznie podkręcone zegary, czyli są nieco wydajniejsze.
Ale jak masz referenta to możesz sobie je sam podkręcić (jeśli chłodzenie i sekcja zasilania pozwolą).

https://www.msi.com/Landing/afterburner/graphics-cards

0

Karty referencyjne od NVIDII są bardziej dla entuzjastów/kolekcjonerów. Karty 3rd party na chipach od NVIDII mają zazwyczaj lepsze chłodzenie, zasilanie i często mają nieco bardziej podkręcone zegary niż karty referencyjne, dlatego w sumie i tak dobrze jak Twój referent ma zbliżoną wydajność.

Dlaczego MSI była tańsza to mogę tylko spekulować, bo nie mam doświadczenia z bliska, ale sądzę, że R&D i produkcja chipa plus dorzucenie podzespołów by zrobić zniego pełnoprawną kartę jest droższym przedsięwzięciem niż hurtowy zakup gotowego chipa, podkręcenie go wg. instrukcji i również obudowanie go podzespołami.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1