Wątek przeniesiony 2021-11-04 12:48 z Off-Topic przez somekind.

kablówka a telewizor w innym pokoju

0

siema, nie wiem szczerze jak to się nazywa
mam gniazdko z kablówki (upc) w jednym pokoju, telewizor w innym.
musiałbym wiercić 3 ściany żeby kabel poprowadzić
czy jest jakieś urzdzenie/sposób, które odbierałoby sygnał z anteny i przekazywało go jakoś radiowo do tv?

nie zalezy mi na jakosci obrazu, tv prawie i tak nigdy nie ogladam, ale do spanka zamaist serialow czasem bym sobie obejrzal byleco, z reszta ten telewizor i tak ma chyba slaba jakosc obrazu ;)
wiec raczej jakies tansze rozwiazania (no byleby lagów nie było)

3

Pod byle co przez kilka lat stosowałam u siebie antenę pokojową za chyba stówkę ściągającą część kanałów z naziemnej. Też właśnie w celach uśpienia się. W miarę to działało. Zwinęłam system kilka miesięcy temu, po wykupieniu dostępu do HBO.

0

no dobra, ale to antene podłaczam pod telewizor? bo ja chce odbierać te kanały z upc co mi ida przez gniazdko :D
nie qmam jak to działa
przeciez to ze mam kanały w gniazdku, to nie znaczy ze one beda "w powietrzu"
wiec chyba 2 antenty?

0

To raczej nie tak. W gniazdku masz sygnał zakodowany. Idziesz kablem do dekodera. W dekoderze wybierasz konkretny program, który jest odkodowany. Dlatego też, jeśli w jakiś sposób podłaczysz 2 telewizory do jednego dekodera, to i tak zobaczysz ten sam program na obu. Stąd robi się rozwiązania typu Multiroom. Ale to po prostu podłączenie drugiego dekodera.

2

Są nadajniki TV a i owszem, ale generalnie są zabronione ze względu na zakłócenia i prawo w PL.
Jeśli korzystasz z anologowego sygnały z kablówki (nie masz dekodera) to jedyna słuszna droga to jednak przeciągnąć kabel.
Jeśli korzystasz z dekodera to są urządzenia które pozwalają na transmisję syganly HDMI przez WLAN ale i tak nie obsłużą Ci np. pilota.
Proponuję rozważyć kontakt z UPC, mają teraz dekodery działające po WLAN, to te nowe dekodery 4k, ale pewnie musiałbyś renegocjować umowę itd.
Generalnie co miedź to miedź i według mnie to przeciągnięcie kabla to jedyna słuszna droga.

0

Jeżeli masz osobny tuner do kablówki (w wielu przypadkach sprzedawca dostarcza swój dekoder, a użycie innego nie jest możliwe), to kupujesz tzw. "video sender", "AV transmitter", są różne nazwy, chociaż nigdzie nie spotkałem się z określeniem "przesyłacz obrazu i dźwięku", a tak powinno się po polsku nazywać to urządzenie.

Takie urządzenia pracują w pasmach ISM 2,4GHz i 5,8GHz (lepiej wybrać 5,8GHz ze względu na mniejszą ilość zakłóceń), są całkowicie legalne. Nadajnik z przesyłacza podłączasz przy tunerze, a odbiornik przy telewizorze. Taki przesyłacz również przesyła sygnał pilota w drugą stronę w paśmie ISM 433MHz.

Taki przesyłacz na ogół ma kilka kanałów radiowych na wypadek, gdyby ktoś z sąsiadów miał podobne urządzenie lub gdyby Twój przesyłacz zakłócał WiFi. Raz miałem przypadek, w którym korzystałem z przesyłacza 2,4GHz, potem chciałem podłączyć swoje WiFi, godzinę szukałem, resetowałem i ustawiałem, a WiFi jak nie było, tak nie ma. Potem przez przypadek stwierdziłem, że samo włączenie nadajnika od przesyłacza powoduje brak WiFi, a po wyłaczeniu nadajnika WiFi zaczyna działać prawidłowo. Udało się metoda prób i błędów pogodzić obie rzeczy poprzez ustawianie kanałów w obu urządzeniach.

Jak włączam nadajnik od przesyłacza AV do prądu, to w ogóle nie widzę, nie słyszę i nie czuję, że z niego coś wychodzi (stwierdzam ten fakt dopiero po podłączeniu odbiornika lub po stwierdzeniu, że przez ten nadajnik coś przestaje działać).

Co prawda, tego typu urządzenia przesyłają obraz SD i do tego analogowo (w praktyce jakość obrazu jest gdzieś pomiędzy VHS a DVD), jednak w kontekście potrzeb OP i podobnych zastosowań nie ma to żadnego znaczenia.

0

To, że w gniazdku masz sygnal zakodowany nie oznacza, że nie możesz go przesłać. Teoretycznie, do gniazdka możesz podłączyć odpowiednią antenę nadawczą, a do dekodera zamiast kabla antenę odbiorczą.

Tyle teorii, a w praktyce będzie to trudne, bo:

  • sygnał dvb-c średnio nadaje się do puszczania w eter
  • potrzebujesz anten na te konkretnie pasma, które są używane w kablówce
  • sygnał odbierany przez antenę odbiorczą może być na tyle zniekształcony, że dekoder go nie obsłuży.

Raczej najprościej będzie puścić kabel.

0
Ghost_ napisał(a):

To, że w gniazdku masz sygnal zakodowany nie oznacza, że nie możesz go przesłać. Teoretycznie, do gniazdka możesz podłączyć odpowiednią antenę nadawczą, a do dekodera zamiast kabla antenę odbiorczą.

Tyle teorii, a w praktyce będzie to trudne, bo:

  • sygnał dvb-c średnio nadaje się do puszczania w eter
  • potrzebujesz anten na te konkretnie pasma, które są używane w kablówce
  • sygnał odbierany przez antenę odbiorczą może być na tyle zniekształcony, że dekoder go nie obsłuży.

Raczej najprościej będzie puścić kabel.

Ja takich eksperymentów nigdy nie rozbiłem, ale myślę, że może być problem wynikający z faktu, że w kablówce jest zazwyczaj sygnał o bardzo szerokim zakresie częstotliwości. Nie istnieje antena uniwersalna, jedynie przy antenie odbiorczej jest większa tolerancja parametrów. To, że jakiś sygnał radiowy czy telewizyjny da się odebrać na przypadkowym kawałku drutu, wcale nie znaczy, że ten sam kawałek drutu może służyć jako antena nadawcza, przy próbie takiego wykorzystania będą duże straty sygnału i antena nie odda całkowitej dostarczonej mocy.

Druga sprawa jest taka, że przesłanie sygnału "przez powietrze" spowoduje znaczny spadek poziomu sygnału. Przy antenie nadawczej będzie potrzebny wzmacniacz szerokopasmowy dobrej jakości (taki, który nie odkształca sygnału). Oczywiście żaden wzmacniacz nie poprawia jakości, on wzmacnia tak, jak jest.

To, co ja proponowałem, czyli przesyłacz to jest podobny pomysł, ale z tą różnicą, że przez powietrze przepuszcza się odebrany obraz, dźwięk i pilota w drugą stronę. Taki przesyłacz pracuje w wąskim zakresie częstotliwości, ma antenę o odpowiednich parametrach.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1