Jak zainstalować na Linuxie driver z kernela

2

Internetu możesz nie mieć z wielu różnych względów. Dobrze, że pomyślałeś o sterownikach do karty, mnie też to się wydaje możliwą przyczyną. Ale może jednak to co innego.

W Linuxie, w terminalu brak tekstu na wyjściu zazwyczaj oznacza sukces, tak; szczególnie programy "starsze" tak mają (np. mv czy cp). Nie polecam wykonywać modprobe kilka razy pod rząd, ale – zakładając, że w Ubuntu domyślną powłoką jest Bash i z takiej korzystasz – możesz za to inne polecenia wykonywać, dodając w tej samej linii co dane polecenie średnik, spację, a za nim ciąg znaków echo $?. Pokaże Ci wtedy liczbę, która oznacza exit status tego polecenia. Zero oznacza ogólnie rozumiany sukces (mogą być wyjątki). Sukces polecenia jednak nie oznacza, że zrobiło ono dokładnie to, czego od niego oczekiwałeś; może dla danego polecenia "sukces" to jest niezrobienie niczego w przypadku błędu (wtedy najlepiej sprawdzić jakieś logi).

Wracając do internetu:

  1. Czy łączysz się z internetem tym samym kablem i tym samym portem, co w Windowsie?
  2. Czy zmieniałeś ustawienia przeglądarki w stosunku do domyślnych? Jaka to przeglądarka?
  3. Czy podczas instalacji Ubuntu konfigurowałeś jakiekolwiek ustawienia związane z siecią? Jeśli tak, to czy pamiętasz, jakie?
1
  1. Tak, wszystko jest tak samo.
  2. Nie, domyślny firefox.
  3. Nic, wszystko domyślne.

Kwestia tych sterowników jeszcze, bo normalnie dostaję przy modinfo informacje o nim, o lokalizacji na dysku itd. Muszę to jeszcze doinstalować jakoś z tej ścieżki?

3

Ok, ale sprawdzanie czy sieć działa w oparciu o przeglądarkę to trochę słabo ;)

Zobacz, czy w opcjach karty masz ustawione automatyczne pobieranie adresu oraz (jeśli tak) to czy jakkolwiek adres dostajesz z DHCP.

Jakbys dostał to zobacz, czy da się pingować router oraz DNS Google czyli 8.8.8.8.

Jeśli nie dostaniesz to możesz spróbować ustawić adres IP statycznie i wtedy zobacz, czy coś się poprawiło.

0

Sprawdziłem też polecenie ping wp.pl, nie działa. Nie mogę znaleźć nawet opcji karty na tym linuxie, wpisuję "sieć" w wyszukiwarce systemowej, ale przenosi mnie tylko do ustawień VPN, trochę słabo, to jedyna opcja związana z siecią, którą mogę skonfigurować.

Dzięki za chęć pomocy, ale wracam do Windowsa, zmarnowałem całą niedzielę na instalację jednego drivera. Postanowiłem spróbować Ubuntu, bo na Windowsie miałem pewien problem, ale ostatecznie stwierdzam, że wolę wrócić i próbować go tam rozwiązać niż tutaj instalować driver 3 dni. Nie mówię, że to zły system, ale widocznie nie dla każdego.

3

Zapytanie o sterownik interfejsu sieciowego to ethtool -i nazwa_interfejsu (nazwy pobiera się ip link list), np.

$ ethtool -i eno1 
driver: r8169
version: 
firmware-version: rtl8168h-2_0.0.2 02/26/15
expansion-rom-version: 
bus-info: 0000:02:00.0
supports-statistics: yes
supports-test: no
supports-eeprom-access: no
supports-register-dump: yes
supports-priv-flags: no

Żeby sprawdzić czy sterownik działa, możesz spróbować zamigać diodą swojego interfejsu poleceniem ethtool -p nazwa_interfejsu.

Jak sterownik działa to jakaś konfiguracja może nie działać. U mnie na przykład kiedyś przy połączeniu ethernetowym musiałem zmieniać domyślne ustawienie na full-duplex (bieżace i możliwe ustawienia wyświetla się poleceniem ethtool nazwa_interfejsu, lepiej to zapisać zanim się zmieni jawnie).

$ ethtool –s eth0 speed 100 duplex full

Aczkolwiek nie musi to być akurat to ¯_(ツ)_/¯

PS: ja akurat wtedy ustawiałem rodzaj połączenia innym programem, mii-tool, poleceniem sudo mii-tool eth0 -F 100baseTx-FD, ale jest już on deprecated na rzecz ethtool i przykładu powyżej

0

Nie znajduje mi polecenia ethtool. Jak próbuję sudo apt-get install ehtool to dostaję info, żetymczasowy błąd przy tłumaczeniu pl.archive.ubuntu.com.

1

@anckor: Pokaż wynik poleceń:

ifconfig -a
route -n
cat /etc/resolv.conf
ping 8.8.8.8

0

Znamienne. Kolega już skasował Linuxa, a wy dalej się produkujecie, pomimo że już wcześniej stwierdził że szkoda czasu.

Zresztą, kombinował i tak od d**y strony, zamiast najpierw zobaczyć czy chociaż dostał ip z routera, chciał instalować jakiś sterownik, który jak się okazało, już jest. A prawda jest taka, że jak sterownika by nie było w kernelu, to znaczy że w ogóle nie istnieje żaden sterownik, jeżeli jest to jest w kernelu. Czasem tylko może nie działać, bo potrzebuje np firmware które jest zamknięte i z tego powodu nie dołączone do dystrybucji domyślnie.

Lepiej czasem używać czegoś, co się zna.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0