Spuchnięta bateria

0

Hej,
W moim laptopie dell 7490 po 2.5 roku spuchła bateria. Ktoś wie co może być powodem puchnięcia baterii? Prowadzimy zażarty dyskurs w firmie i nie możemy dojść do konsensusu.

1
UglyMan napisał(a):

Hej,

W moim laptopie dell 7490 po 2.5 roku spuchła bateria. Ktoś wie co może być powodem puchnięcia baterii? Prowadzimy zażarty dyskurs w firmie i nie możemy dojść do konsensusu.

Stawiam, że praca z podłączoną baterią na zasilaniu.
I to nie przez chwilę a raczej długo, co najmniej kilka miesięcy.
Mam podobne problemy z tabletami, które pracują w trybie 24/7 - baterie padają jak muchy.

1

@wloochacz: 90% czasu laptop leży podłączony do zasilania. Trochę słabo, że laptopy sobie z tym nie radzą.

7

Reakcja chemiczna w baterii powodująca powstanie gazów, które to deformują przestrzeń między separatorami w baterii. Przyczyny są dwie: źle wykonana bateria oraz przeładowanie. To drugie w laptopie raczej mało prawdopodobne, układy ładowania dobrze kontrolują proces.

Dalsze używanie grozi pożarem, dlatego sugeruję wymianę. Skontaktuj się jeszcze z Dellem i zobacz czy Ci nie wymienią baterii.

3

Moim zdaniem bateria powinna być odporna na ciągle podłączenie. Ja kilka lat mam wpięty laptop do stacji i a kondycja baterii jest dobra. Moim zdaniem bateria, lub układ ładowania bym wadliwy.

2

Często taką sytuację powoduje ciągłe podtrzymywanie stanu naładowania baterii na 100%. Coraz częściej spotykam się z laptopami które potrafią o to "zadbać" czyli jak laptop jest podłączony do ładowarki kilka dni to akumulator zostanie rozładowany do poziomu 70-80% i kontroler ładowania będzie starał się utrzymać ten poziom.

2

Nie wiem czy inne firmy mają to samo ale w Dell z wyższej półki połowa laptopów które widziałem miały ten sam problem.
Nie można mieć podłączonego zasilania cały czas? To niby jak pracować skoro na baterii wydajność mocno spada?

0

Umm.. 5 lat na jednej baterii ciągnąłem mając ją ciągle na 100%, gdybym musial ciągle wyjmować kabel, wkładać, to wybijałbym się, szkoda mojego czasu. Oczywiście z czasem mój laptop stał się jak stacjonarka, ale jakie to ma znaczenie jeśli całą robotę robię w jednym miejscu? Ostatnio kupiłem nową baterię, na sytuacje gdyby prądu w mieszkaniu nie było :-)

0

@ralf: Ten mój to nie jest jakaś tania budżetówka. To ma być laptop biznesowy. Spodziewałbym się po czymś takim, że ma pracować z podłączonym zasilaniem. Po moich obserwacjach po znajomych wnioskuje, że coś jest nie tak z nowymi Dellami.

5

Kolejna porcja herezji. Pracujecie jak potrzebujecie!
Niestety baterie się zużywają czy tego ktoś chce czy nie. Trzeba się nauczyć, że to materiał eksploatacyjny jak tusz w drukarce. Czy to super biznesòwka czy nie. Czy to Dell czy inna marka to i tak producentów ogniw jest może z 5 : LG, Panasonic, Sony, Sanyo i wszyscy producenci laptopów od nich biorą te ogniwa. Oczywiście są ogniwa tańsze i droższe i oczywiście od drogiego sprzętu oczekujemy, że bateria będzie z tych lepszych, ale to w większości tylko ilość cykli zwiększona nieznacznie, bo są ograniczenia w budowie chemicznej i większą pojemność ogniwa.
Są wyjątki od reguły np. baterie w Asus opisane jako Boston / Sonata gdzie gwarancja na baterię była nawet dłuższa niż gwarancja na notebooka - notek 24 miesiące a bateria 36.
Producenci wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów zaczęli stosować różne triki. W dużej ilości komputerów bateria doładuje się od 95% i dopiero jak spadnie do tego poziomu to zacznie się ładować.
Niektórzy dodają ekstra opcję ustawienia takiego poziomu dużo niżej np. 80% przez dodatkowy soft i /lub kombinację klawiszy.
Tylko wtedy nie mamy pełnego naładowania, a często oczekujemy, że jak odłączymy i potem działamy na baterii to ma działać tyle co maks a nie przez pół czasu.
Inny aspekt to UPS. Przecież jak padnie bateria w UPSie to się je wymienia, a ile razy się ten UPS włączy - kilka? I nikt nie narzeka. I też chcemy, żeby w razie awarii prądu notebook miał baterie w środku i szlag nie trafił naszej pracy i żeby to działało właśnie jak UPS.
Na pojemność baterii ma np. duży wpływ temperatura. I tak komputery mocno się grzejące gdzie bateria jest podgrzewana powyżej 45 stopni ma przez to skrócony czas działania. Ale to już inny znowu temat.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1