Laptop 13 cali FHD, 2K czy 4K?

0

Czy rozdziczosc 4k albo 2k w laptop z 13 calowym ekranem do Linuxa i Windowsa będzie dobrym rozwiązaniem ?

1

Nie.

1

Raczej bym nie brał 4K przy tak małym ekranie. Niby w nowoczesnych systemach skalowanie działa w miarę OK, ale zawsze sie znajdzie coś, co się rozjedzie itp, dlatego najlepsze efekty są przy powiększeniu 100%. A przy takiej wartości to na ekranie 4k 13" będziesz musiał mieć nawet nie lupę, tylko mikroskop żeby cokolwiek odczytać ;)

1

Ja na 14 calach FullHD skaluje do 125% i dopiero wtedy daje radę znośnie pracować na tym. Może to zależy od wzroku (bo sam mam już jakąś tam wadę), ale 4k na 27 calowym monitorze jest dla mnie mało czytelne. Wolę swoje 27 cali przy 1440p.

0

Ja w tej chwili mam przy 100% 2560x1440 na 27" i jest tak na styk. Da się na tym wygodnie pracować, ale moim zdaniem to jest taka granica, poniżej której to już by było niewygodne.

0

Cóż, ja na mbp 13" mam 2560x1600 i co prawda używam lekkiego skalowania (1.25), ale te dodatkowe piksele faktycznie dodają czytelności, tak więc nie mogę się zgodzić z przedmówcami

0

Czyli jak coś to max 2k brac albo zostać przy FHD ? W macu jest ponad 2k i na nich fajnie sie pracuje

0

Czy Windows 10 w aktualnej wersji skaluje obraz nie tylko samego Windows i np. Ms Office ale też wszystkich aplikacji?
Czy jednak na 13" ekranie 4k normalnie nieduże ikony wielkości główki od szpilki albo niektóre palety będą wyświetlane 1:1 co oznacza, że będą wielkości 3 cm na 5 cm a tekst na nich będzie wysokości 2 mm?

Dzięki natywnemu-systemowemu skalowaniu zawartość ekranu powinna mieć normalne wymiary ale być "malowana" z rozdzielczością 4k (prawie jak na wydruku na kredowym papierze)

0

zawartość ekranu powinna mieć normalne wymiary

Kluczem jest tutaj słowo "powinna". Duża część aplikacji sobie dobrze radzi ze skalowaniem, ale niektóre potrafią dawać naprawdę ciekawe efekty. Nie zawsze efekt skalowania jest spójny - chociażby wspomniane przez Ciebie rozjazdy na ikonach czy innych elementach, na których masz połączenie grafiki i tekstu. Różne elementy interface także lubią się rozjeżdżać - np. paski przewijania, paski menu, odstępy między ikonami menu itp.

0

@cerrato: 3 lata temu zastanawiałem się nad laptopem z wysoką rozdzielczością ekranu i Windows 10. Wtedy albo 1:1 które działało rewelacyjnie i wyglądało znakomicie ale na 13" wszystko było za małe. Skalowanie nie działało nawet w MS Office. Menu się skalowało, niektóre palety z formatowaniem nie, więc była np. paleta z mikroskopijnymi ikonami w które nie potrafiłem trafić palcem na touchpadzie a w palecie już porządnie przeskalowany tekst.

Ale multimedia, WWW, jakiś program do edycji zdjęć to przy skalowaniu na ekranie FullHD+ (IPS? Nie pamiętam) wyglądało po prostu rewelacyjnie

Jak nic się nie zmieniło na lepsze w Windows 10 pod tym względem (punkt widzenia programisty a nie grafika i konsumenta treści multimedialnych) to niefajnie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1