Drugi dysk w laptopie średnio co minutę lub dwie włącza się i pracuje na 100%, po czym się wyłącza

0

Mam laptop z Windowsem 10 Pro. Do tej pory miałem dwa dyski (ssd systemowy + hdd jako magazyn plików i do one drive). Zauważyłem, że od jakiegoś czasu jak pracuję normalnie, czy coś robię na komputerze to średnio co minutę lub dwie, włącza się hdd z czasem aktywności 100%. Trwa to dosłownie przez sekundę lub dwie po czym wyłącza się i jest cicho. I cykl tak się powtarza (nie cały czas, ale jeśli się powtarza to w tych odstępach czasowych co podałem).

Mam na 100% pewności, że to ten dysk. To po prostu słychać, widać w menadżerze zadań oraz po diodzie (dysk jest w kasetce z diodą sygnalizującą jego aktywność).

Irytuje mnie to strasznie, bo komputer jest cichy, a jak to się dzieje to słychać wyraźnie oraz nie zawsze, ale czasem, gdy ten dysk jest na 100% to cały komputer przycina się na mniej niż sekundę (kiedy np. scroluję po chrome, albo visualu jest mikro przycięcie w momencie właśnie kiedy dioda pokazuje że ten dysk jest aktywny, zwykle na 100%).

Żadnych upadków, wirusów i dziwnych modyfikacji nie robiłem. Jedyne co, to przeprowadziłem niedawno aktualizację systemową. Nie pamiętam, czy takie objawy komputer miał przed nią - raczej nie. Jestem na wersji 1803 kompilacja 17134.471 . Nie aktualizuję go często, ale jak już to robię to mam wrażenie, że otrzymuję aktualne aktualizacje z dużym opóźnieniem. Nie zawsze też nowe wersje poprawnie się instalują.

Pomoże mi ktoś, o co tu może chodzić z tym dyskiem? Miał ktoś podobnie?

0

otwórz task managera i poobserwuj co wykorzystuje ci ten dysk. Jak po zmianie płyty głównej w pececie mi tak robiło bo jak się okazało to jakiś coś od płyty głównej to hdd wyleciał za okno a do kompa wpadły 2TB w ssd

0

Ew. sprawdź SMART dysków (nie zaszkodzi) zobacz dziennik zdarzeń systemu, zobacz manager urządzeń, zobacz jak jest w trybie awaryjnym.

0

Nic. Ciągle nie wiem co za to odpowiada. To dzieje się tak szybko, że nawet nie jestem w stanie sprawdzić dokładnie co to.
Czy indeksowanie dysków może mieć coś z tym wspólnego?
Jestem prawie pewien, że po aktualizacji to zaczęło się dziać.
Wyciągałem ten dysk i zero problemu. Włożyłem i znowu to samo. :/

0

Windows to jeden trojan, przeskanuj Malwarebytes i ADWcleaner, polecam Linux. U nas w firmie każdy koduje na Linux.

1

Wyłacz wszystkie niepotrzebne apki, otwórz sam menadżer zadań, posortuj po wykorzystaniu dysku i obserwuj, jeśli nie potrafisz dostrzec to włącz jakieś nagrywanie obrazu.

0

Być może jakaś apka wybudza dysk odwołując się do niego, wtedy startuje na 100%, czasami też dyski maja skopany soft i same często robią co pokazuje wysoki SMART->Power cycle count.

1

Włącz resource monitor i obserwuj, co tam skacze, potem weź performance monitor, dodaj odpowiednie liczniki i będziesz miał odpowiedź, co się dzieje.

1

Piszesz o jakiejś kasetce z diodą? Dysk jest w zlaczu dla napędu optycznego? Niektóre laptopy dla takiego złącza mają dodatkowe zarządzanie energią co objawia się. Podobnym zachowaniem. Zobacz jeszcze opcje planów zasilania: https://support.wdc.com/knowledgebase/answer.aspx?ID=3875#win10

0
Afish napisał(a):

Włącz resource monitor i obserwuj, co tam skacze, potem weź performance monitor, dodaj odpowiednie liczniki i będziesz miał odpowiedź, co się dzieje.

Najczęściej, gdy następuje skok i ten dysk się włącza największy odczyt/zapis ma plik pagefile.sys (Plik stronicowania). Ciężko go wypatrzeć, bo jak pisałem to dzieje się dosyć szybko i on zaraz znika pośród innych, ale na tym dysku hdd praktycznie tylko tutaj coś się dzieje przy wyjątkowo dużym odczycie/zapisie w dosyć krótkim czasie przez ten plik.

To chyba jest to. Wiecie co teraz z tym zrobić?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0