Windows nie widzi Ubuntu

0

Zainstalowałem Ubuntu 16.04 przy Windowsie 8.1 Pro. O ile instalacja przebiegła pomyślnie i po ponownym wsadzeniu płytki z Ubuntu system ten wspomina jedynie o reinstalacji (widzi sam siebie), tak Windows uruchamia się jak gdyby nigdy nic i właściwie tyle. Ma ktoś pomysł, jak to rozwiązać?

1

Może Ubuntu wgrało bootloadera nie na tej partycji, którą masz wskazaną w BIOSie/ UEFI? Włóż płytkę z livecd Ubuntu i sprawdź gdzie są bootloadery, a potem sprawdź w BIOSie/ UEFI z której partycji jest startowany komputer.

0

Skąd mogę zdobyć taki plik? Czy chodzi o zwykłą instalacyjną?

1

Tak, chodzi o zwykłą instalacyjną. Potem włącz jakiś GParted czy coś podobnego do graficznego podglądu partycji. Samo GParted też ma swoje livecd z najnowszą wersją: http://gparted.org/livecd.php

0

Tylko problem w tym, że jak włączam instalacyjną, to pojawia się menu instalowania i zaledwie informacja, że Ubuntu jest zainstalowane (mogę tą wersję podmienić albo zainstalować osobno, i tak dalej). Może zbootuję na pendrive Gparted i spróbuję po prostu tylko z tego programu?

0

Zbootuj z GParted livecd, zobacz na jakiej partycji Ubuntu wstawiło bootloadera (ATSD: Ubuntu daje ci wybór przy instalacji gdzie wrzucić bootloadera) i ustaw w BIOSie/ UEFI na bootowanie z tej partycji.

Generalnie to możesz też próbować na oślep celować z partycjami w BIOSie/ UEFI. Wybieraj partycje po kolei, aż pojawi ci się menu z GRUBa :] Chyba nie powinno się nic popsuć.

0

SystemRescueCD (https://www.system-rescue-cd.org/Download) ma opcję uruchomienia zainstalowanego systemu, potem możesz spróbować zrobić
update-grub
grub-install /dev/sda

0

Zainstalowałem, pojawia się menu Debiana i wejście albo na GParted, albo w terminal. niestety ww. komendy nic nie dają. Jakaś idea, jak krok po kroku to zrobić? Nie mam pojęcia, gdzie folder z bootloaderem może być zapisany.

@Edit: Z livecd wszystko jednak ogarnąłem, wiem, jakie komendy wpisać w terminalu. Pytanie tylko, jak ustalić SDA, gdzie jest bootloader?

0

Dobra, mały update. Całość robię w terminalu liveCD Ubuntu.

GParted pokazał takie coś – http://wstaw.org/w/4bZu/linki/
Fstab to – http://wstaw.org/w/4bZs/linki/

Do Fstab dopisałem
/dev/sda6 /boot rw,relatime,data=ordered 0 2

Komenda "sudo update-grub" dała dobry efekt, ale już "sudo grub-install --recheck --no-floppy /dev/sda" wyrzuciła błędy związane z partycją GPT. Zostawiam moje próby/błędy z terminala: http://wklej.to/tunsd. Na samym końcu są próby instalacji. Następnie dałem exit, wyszedłem z Ubuntu, jak Windows się wcześniej włączał i nie widział Ubuntu, tak nic się nie zmieniło. Co dalej spróbować?

0

Próbowałeś zmieniać ustawienia bootowania w BIOSie/ UEFI?

0

Dobra, jest jeszcze ciekawiej (powiedziałbym nawet, że coraz bliżej celu). Włączenie UEFI włącza od razu Windowsa, a wyłączenie od razu konsolę GRUB, gdzie mogę "wybrać" systemy, czyli Ubuntu, jego rozszerzoną wersję albo wykonać testy pamięci. Nic poza tym. Probówałem zmienić kolejność bootowania w UEFI, ale i tak wraca ciągle do standardowej, czyli "Windows Boot Manager" na pierwszym miejscu. Póki co możliwe jest wejście do jednego i drugiego systemu, ale niestety trzeba się z tym bawić. Coś jeszcze bym pozmieniał z grubem.

0

Ja mam Ubuntu 14.04.5 i Windowsa 8.1 (chyba Home) i bez problemu Ubuntu wykrywa mi Windowsa.

0

Straszna lipa, nie wiem, co jest grane. Prosiłbym jeszcze o zerknięcie na mojego terminala i fstab. Może tam jest odpowiedź.

0

Odświeżam. Grub robi update, ale ani w grubie, ani w UEFI systemy wzajemnie się nie widzą. "Najnowszy" błąd to przy instalacji gruba, jak pojawia się błąd z partycją GPT.

1

Ja mogę z poziomu GRUBa wejść nawet w System Setup czyli UEFI. Myślę, że musisz zainstalować GRUBa w wersji UEFI, by widział Windowsa 8.

Pomóc mogą te artykuły:
https://help.ubuntu.com/community/Grub2/Installing
https://help.ubuntu.com/community/UEFI

0

Dzięki za info. Jak coś z tego wyciągnę, dam znać.

0

Jak to jest u mnie (dual boot, 2 dyski, 1 - Windows, 2 - Linux)

Linux Mint (wersja Ubuntu):

  • BIOS:
    • UEFI: ustawione na legacy
    • boot drive: dysk z Linuxem (niestety musi być chyba bez boota Windows)
  • grub2
  • grub2 widzi Windows 7, Mint i inne systemy, też je odpala
  • Windows 7 nie widzi nic, nawet jak na nim wymusisz menu bootowania (jest taki programik do tego lub też opcja)
  • Windows XP można było skonfigurować ręcznie żeby bootował Linuxa

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1