Jaki Linux do mojego komputera - 64 bit czy 32 bit?

0

Powiedzcie mi bo nie jestem pewien czy powinienem zainstalować system 32-bitowy czy 64-bitowy. Będę instalować openSUSE na laptopie. Parametry mojego komputera:

Model: Toshiba Satellite C660D-102

Pierwotnie zainstalowany system operacyjny: Windows® 7 Home Premium (w wersji 64-bitowej, preinstalowany z funkcją odzyskiwania dysku twardego firmy Toshiba) razem z następującymi programami:
Amazon
Chicony Camera Assistant Software
ConfigFree™
Connectivity Doctor
Narzędzia i sterowniki firmy Toshiba
Nero 9 Essentials
Nero BackItUp i Burn Autobackup Essentials
Pakiet McAfee® Internet Security (zawiera bezpłatne aktualizacje internetowe przez 30 dni)
Pakiet firmy Toshiba o wartości dodanej (Toshiba Power Saver, Toshiba Zooming Utility, Toshiba PC Diagnostic Tool, Toshiba Flash Cards, Toshiba Components Common Driver, Toshiba Accessibility, Toshiba Button Support)
Pasek narzędzi Bing i wyszukiwarka Bing
Podręcznik użytkownika produktu firmy Toshiba
Skype
Supervisor Password Utility
Ten komputer zawiera wersje programów Microsoft® Word i Excel o ograniczonej funkcjonalności z reklamami. Kup pakiet Microsoft® Office 2010, aby aktywować pełną wersję oprogramowania wstępnie załadowaną na tym komputerze.
Toshiba Assist
Toshiba Disc Creator
Toshiba Face Recognition
Toshiba Photo Service
Toshiba Recovery Media Creator
WildTangent Games Console
Windows Live Essentials
eBay

Procesor:
Typ : Dwurdzeniowy AMD Athlon™ II P340
Częstotliwość taktowania : 2.2 GHz
Pamięć podręczna drugiego poziomu : 1 MB

Pamięć systemowa:
Standardowa : 3,072 (2,048 + 1,024) MB
Możliwość rozszerzenia do : 8,192 MB
Technologia : DDR3 RAM (1066 MHz)

Karta graficzna:
Typ : ATI Radeon™ HD 4250
Ilość pamięci : Do 1 405 MB pamięci wspólnej przy zainstalowanych 3 GB pamięci systemowej i do 3067 MB przy 8 GB pamięci systemowej (w preinstalowanym 64-bitowym systemie operacyjnym)
Typ pamięci : Wspólna

Rozbudowa:
2 × memory slot

Potrzebuję używać tego systemu głównie do programowania.

3

64Bit

dystrybucja?
https://www.linuxmint.com/

proszę o plusa i akceptacje tej odpowiedzi

1

Ja na takich parametrach używałem Manjaro z Cinnamon później dokupiłem 8GB RAM i dysk SSD.
https://manjaro.github.io/

0

Oczywiście że Cinnamon. Oczywiście że 64 bity. Zwracam np uwagę, że np Google wycofał się już z 32-bitowego flasha w Chrome, więc jeśli chcesz mieć najnowszego flasha to tylko 64 bity.

P.S. ciekawe kiedy i z Windows zniknie 32-bitowy pepper flash

0

No dobra a jeszcze mi podpowiedzcie jakich języków programowania warto się uczyć jeżeli chcę pisać na Linuxie wieloplatformowe aplikacje. Czy nauka Javy równolegle z PHP to dobry pomysł? Wiem że programowanie w C# pod Linuxem to śmiech. Jakoś pisanie aplikacji pod Mono mi niezbyt odpowiada. Co sądzicie o moim pomyśle nauki Javy razem z PHP? Czy są jakieś lepsze alternatywy dla tych języków?

0

Zrezygnuj z nauki PHP.
Nauka Javy to dobry pomysł, nauka SQLa to dobry pomysł, nauka JavaScriptu to dobry pomysł, nauka BASHa to dobry pomysł, nauka Pythona to dobry pomysł, nauka ANSI C to dobry pomysł.
jest niby jeszcze Qt ale jest to C++.
zacznij od SQLa i Javy.

0

Oczywiście że Cinnamon.

Kwestia gustu.

Oczywiście że 64 bity.

Co prawda przy 3 GB RAM-u 64 bity nie powinny być potrzebne, ale jakbyś miał dodać więcej RAM-u w przyszłości to unikniesz konieczności reinstalacji.

0

Manjaro ma nowe pakiety zawsze, a wiesz ile lat trzeba było czekać na Mint 18 z wersji 17? W Mincie wprowadzili politykę bazując wyłącznie na stabilnych wersjach Ubuntu LTS. Czyli od wersji 14.04 trzeba było czekać do wersji 16.04, tyle że Ubuntu co pół roku miało już wersje 14.10, 15.04, 15.10 a Mint już nie. Jak lubisz stare programy i niby stabilność większa wybierz Minta. Akurat w moim przypadku to z Mintem miałem więcej problemów. Microsoft wypuścił teraz Skype w wersji 7, czekam na wersje pakietu Arch/Manjaro.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1