Dodanie pamięci RAM

0

Witam mam takowe pytanie zaznaczę od razu że słabo się na tym znam więc pytam.
Chciałbym dokupić do komputera pamięć RAM z tego co widzę po otworzeniu obudowy mam jedną kość pamięci 4GB.
To moja płyta główna MS-7599 ACPI X64-Based
Na stronie producenta jest napisane że moja płyta główna udzwignie 16 GB ram
moje pytanie brzmi.
Czy jeśli chce dokupić dodatkowe kości to muszą one być tej samej marki i rodzaju
Alternatywa numer jeden:
Jeżeli nie muszą być tej samej marki to czy kości które mają lepsze parametry będą współpracować z tą którą mam teraz 4 GB, czy lepiej kupić 8 GB + 4GB czyli dwie kości i dołożyć do tej 4 GB (którą mam podpiętą aktualnie) a może lepiej kupić po prostu dwie nowe kości po 8 GB i wypiąć tą 4 GB, co da mi większą wydajność może mi ktoś to wytłumaczyć?

Bo chce łącznie mieć 16 GB i jaka konfiguracja da mi najlepszą wydajność

Alternatywa dwa
Jeżeli muszą być tej samej marki to czy po dokupieniu dwóch kości 8 GB realnie zwiększy się wydajność

jeszcze jedno pytanie czy jest realna (odczuwalna) różnica w szybkość kart np pomiędzy 1333 MHz a pomiędzy załóżmy 1600+

0

nie muszą - dobrze by było jakby miały takie same parametry ale też nie muszą - będą działać z parametrami, które będzie miała ta gorsza.

0

najlepiej kupić tej samej firmy, czasami pomimo kompatybilności na stronce producenta bywają problemy, pamiętaj też że przy układzie 8 GB + 4GB nie będziesz miał dual channel

"jeszcze jedno pytanie czy jest realna (odczuwalna) różnica w szybkość kart np pomiędzy 1333 MHz a pomiędzy załóżmy 1600+"
nie ma praktycznie żadnej

0

jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby różne pamięci nie chciały działać razem. Mam nawet kompa, w którym są 4 różne kości, różnych producentów i o różnych parametrach.

0

Różnica między 1333 a szybszymi jest (w praktyce) tylko jeżeli używasz zintegrowanej karty graficznej, np. AMDowskich APU. One nie mają własnej pamięci i potrafią dużo na tym zyskać. Czy 4x4 czy 2x8 też nie będzie problemu.

0

Może zanim cokolwiek napiszacie to przeczytajcie o tym lekture?
Jak się na czymś nie znacie to chociaż nie wprowadzajcie kogoś w błąd bo kupi złe kości co jest nie rzadkim problem.

Po pierwsze zwróć uwagę przy zakupie czy nie jest to typ SO-DIMM bo jesli zamawiasz przez allegro to czasami mają fałszywe obrazki, a te karty są do notebooków nie PC-tów są nieco mniejsze po drugie
Jaki jest typ płyty głównej ile ma ma slotów na złącze DIMM (czyli te od Ramu)
jeśli ma 4 sloty najlepiej gdy są to moduły parowane - identyczne pod każdym względem. To znacząco zmniejsza ryzyko odmowy współpracy.
Na pewno zaś istotne są identyczne timingi przy takim samym taktowaniu.
Producent nie ma znaczenia... w teorii, w praktyce mnóstwo przykładów braku współpracy płyt z modułami niektórych producentów.
Koledzy którzy się wypowiadali powyżej zupełnie nie mają pojęcia o hardware
Co do "wielości" modułów 4x4GB będą działać na pewno (mowa wyłącznie o pojemności), zaś 1x8GB czy 2x8GB czasem działać mogą, ale szansa na to nie jest duża. Nie powinieneś stosować konfiguracji typu 2 x 8 jeśli masz 4 sloty DIMM w standardzie miales wpiete np dwie te same karty o jednakowych parametrach po 2 GB.
Nie przenoś zasad znanych z matematyki 4x4 = 2x8=16, na pole sprzętu komputerowego, bo srogo za to zaplacisz
Każdy pracesor ma odpowiedni support dla kości np mój Pheonix obsłuży karty które taktują w 1333 MHz a jak kupiłbym np <=1600 to już może nie działać lub ich zasoby nie będą w pełni wykorzystywane.
Poza tym musisz sprawdzić najpierw ile twoja płyta główna obsłuży całkowitej pamięci bo nakierowaleś się na 16GB nie wiem z którego roku masz komputer może stary i nie będzie działać, więc warto sprwadzić ile maksymalnie obsłuży to samo procesor ile wspiera jeśli chodzi o współprace timingów i fraquency, mocniejszych kart nie montuj bo po pierwsze może nie zadziałać albo może być to po prostu niewydolne.

Kolejna sprawa system musi być 64 bitowy na 32 bitach to sobie daruj.. bo wydajność się nie podniesie
Bo jak będziesz miał karty 4x4 a nie 2 x 8 (co moze nie zadzialac) to majac 4x4 dual channel który obsłuży tylko system 64 bitowy takto bez tego tracisz wydajność innymi słowy to tak jakbyś kupił szybkie auto a jezdził wolno

jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby różne pamięci nie chciały działać razem. Mam nawet kompa, w którym są 4 różne kości, różnych producentów i o różnych parametrach.

To że Tobie się nie zdarzyło to nie znaczy że w ogóle się nie zdarza, a nie warto żeby kolega tracił pareset złoty kupując nieadekwatne kości.
Myślisz w jakiś dziwny sposób coś na zasadzie kup Pan koło do roweru nie ważne czy pasuje do błotnika i nie będzie o niego obcierało ważne że się trzyma...
Mam znajomego który serwisuje komputery problem niekompatybilności jest dość powrzechny
i jestem elektronikiem z wykształcenia wiem co mówię

0

A jeszcze jedno , zapomniałem dodać...
Tak w ogóle z tego co pisze w specyfikacji o twojej płycie nie ma zintegrowanego GPU , jeśliby miało to GPU musi operować swoimi obliczeniami na jakiejś podkładce więc skorzysta z pamięci RAM, co jest jedynym możliwym wyjściem.
Zastanawiam się tylko po co Ci 16 Gb
Żaden program który nie emuluje i nie renderuje grafiki przez DirecxA 11 w pętli w celu syntezy jakichś gigantycznym płaszczyzn geometrycznych nie zjada więcej niż 8-10GB chyba, że chcesz robić coś bardzo hardkorowego. Kiedy GPU zaczyna się pocić system alokuje przestrzeń do cache pamięci RAM co oczywiście zabiera jej dodatkową przestrzeń innymi słowy nie potrzebnie ją absorbuje, ale to tylko pod warunkiem jak program jest napisany w sposób nieoszczędny i niewłaściwie zarządza pamięcia, dobre programy graficzne z reguły są profesjonalne okodowane ale zdarza się takie które kiepsko radzą sobie ze stronnicowaniem pamięci i zwalnianiem bufora przez zaniedbania programistów.
Zastanów się przed zakupem takiej ilości pamięci , co ja uważam osobiście za zbędne, nad celem jej wykorzystania.
W razie czego może po prostu uruchomić taskmanager i ustawić priorytet procesu na najwyższy w tedy system będzie bardziej skupiał się nad oszczędzaniem pamięci dla oprogramowanie z którego w danej chwili korzystasz.

Jeśli nie stawiasz serwera gier który alokuje mapy do pamięci, jeśli nie zajmujesz się synteza graficzną to moim zdaniem żadna gra komputerowa jeśli to jest cel przeznaczenia zakupu takiej ilośći RAMu, jeśli chcesz to kupić tylko i wyłącznie do rozrywki t.j gier komputerowych to 8 GB spokojnie Ci wystarczy, lepiej jakbyś się w takiej sytuacji skupił nad wydolniejszą kartą graficzną bo w dzisiejszych czasach to ona ma znaczenie jeśli chodzi o gry, a RAM niekoniecznie

0

tja, a BG kiedyś rzekł, że "640kB to max jaki będzie kiedykolwiek potrzebny"...
się znalazł alfa i omega

0

No pojedynczy program to może i nie zje 8GB RAMu, ale jak się odpali wirtualki, IDE, jakiś serwer baz danych, przeglądarka + jeszcze sporo mniejszyc programów to nagle okazuje się, że tego RAMu nie ma aż tak dużo wolnego. IMO 8GB to teraz minimum. No chyba, że ktoś pracuje na 1 otwartym programie, wtedy to i 4 spokojnie wystarczy. - some_ONE

Tak właśnie dlatego ważna jest najpierw interpretacja przeznaczenia, bo po co kupować tyle pamięci na próżno jeśli nie otwieramy wszystkie.
Zauważ też że w dużej mierze wynika to z lenistwa użytkownika, który wszystko pootwiera a potem dziwi się że mu się tnie.
Wiadomo, że jeśli ktoś ma maniere otwierania 100 aplikacji na raz to na 50 GB mu nie wystarczy.
Ale jak mówiłem moim zdaniem 8 GB to jest optymalna ilość jeśli ktoś nie zajmuje się jakimiś testami jak np używanie wirtualnych maszyn bo tak to jest to zupełnie zbędne, tym bardziej że elektronika dynamicznie się rozwija i sprzęt szybko tanieje, to co dziś jest nowe jutro jest stare, więc warto czasem poczekać a nie kupować wszystko co najlepsze w danej chwili jesli z tego nie korzystamy na ogół

1

Stara ludowa mądrość głosi:
"Sprzedaj stare, kup najlepsze na jakie Cię stać - w jednym opakowaniu (tzn. 2x8GB lub 4x4GB)".

Zwróć uwagę na parametr CL - powinien być taki sam (i najlepiej jak najniższy).

Sztukowanie kostek od różnych producentów to jak wlewanie oleju roślinnego do baku w samochodzie - może zadziała.

Twoja płyta jest dwukanałowa, więc najlepiej 2x8GB.

Wątek powiązany: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3096703.html
Opis płyty: http://pl.msi.com/product/mb/770C45.html

0

Jeśli chcesz uniknąć stresu to weź kompa pod pachę, zanieś do sklepu (nie „salonu”!) i każ sobie dołożyć pamięci.

W jednym komputerze gdy zrobiłem w ten sposób dopiero trzecie włożone „kostki” odpaliły.
A w drugim weszło (i działa!) 2× więcej pamięci niż producent płyty przewidywał.

Różne problemy z kompatybilnością pamięci występują, jak kupisz w ciemno to na 75% zadziała a na 25% nie :-)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1