New Horizont - przysłanie danych na ziemie.

0

Pytanie, jak przesłać dane z plutona na ziemie. Niby brak tam ośrodka, który by zwalniał fale radiową więc wystarczy ją raz "pchnąć" ale przecież w kosmos nie jest pusty i po drodze napotyka różne przeszkody, które utrudniają przesył. Mógłby ktoś jakoś to wytłumaczyć?

0

Idealnie, takiego czegoś szukałem :D

1

ale przecież w kosmos nie jest pusty i po drodze napotyka różne przeszkody, które utrudniają przesył.

Jest na tyle pusty, że większym problemem jest odległość i wykładniczy spadek i tak niezbyt silnego sygnału wraz z odległością – a nie przeszkody, które w takiej skali jakby nie istniały.

0

@Narkan skoro da sie tam dolecieć sondą wielkości samochodu to te potencjalne "przeszkody" nie są zbyt problematyczne dla fal o długości kilku cm, szczególnie że dość szybko te fale "rozchodzą" się na spory obszar ;)

0

Bardziej niż przeszkód bym się obawiał właśnie rozchodzenia się wiązki na szerokość i spadku jej gęstości energii. Z drugiej strony im lepsza kierunkowość tym pewnie trudniej wycelować. Jak oni celują z sondy w Ziemię?

0

A jak celują z Ziemi w sondę? :-) Bez przesady, aż tak kierunkowa to antena nie jest, żeby nie móc wycelować.. ciekawszym pytaniem jest "jak sonda orientuje się w przestrzeni"
http://www.scientificamerican.com/article/how-do-space-probes-navig/

0

@Krolik sonda ma silniki korekcyjne których używa do kontrolowania pozycji. A własną pozycję określa bezwzględnie za pomocą star-trackerów i sun-trackerów oraz względnie za pomocą żyroskopów i akcelerometrów. W efekcie sonda doskonale zna swoją własną pozycję i może wyliczyć jak powinna sie obrócić żeby celować w ziemię.

0
Shalom napisał(a):

@Krolik sonda ma silniki korekcyjne których używa do kontrolowania pozycji.

Zmiany trajektorii, prędkości, orbity wymagają silników rakietowych, ale do obracania "w miejscu" wystarczy koło zamachowe.
https://en.wikipedia.org/wiki/Reaction_wheel
Dzięki temu obracanie jest "za darmo", bez konieczności zużywania paliwa.

0

@Azarien to juz prędzej Control Momentum Gyroscope ;) Niemniej nie w tym przypadku. Żyroskopy i koła reakcyjne są ok, ale tylko jeśli planujesz z tego często i względnie długo korzystać, ale sam mechanizm będzie miał ograniczony czas życia, więc dla satelitów czy stacji kosmicznej są ok. Dla sond takich jak New Horizons zwyczajnie nie są opłacalne bo ważą swoje i się zużywają od kręcenia. Zamiast nich w pewnych sytuacjach lepiej zabrać więcej paliwa. New Horizons nie ma żadnych kół reakcyjnych / żyroskopów sterujących -> http://pluto.jhuapl.edu/Mission/Spacecraft/Systems-and-Components.php

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1