Program do back-up-ów - godny polecenia, łatwy w obsłudze etc.

0

Witam,
bardzo proszę o pomoc w wyborze programu do robienia back-upów. Na stronie: http://www.dobreprogramy.pl/Archiwizacja-danych,Programy,Windows,223.html jest ich trochę, ale ja z żadnego nigdy nie korzystałem i zależy mi, by wybrać w miarę optymalny do moich potrzeb, którymi są:

  1. automatyczne (na bieżąco) robienie kopii zapasowej każdego pliku zapisywanego w wybranym folderze
  2. zapisywanie kopii zmian w plikach (w wybranym folderze)
  3. możliwość zapisywania kopii na innym dysku (jednak na tym samym komputerze)
  4. łatwość odzyskiwania danych

Nie zależy mi na żadnych chmurach czy dodatkowych antywirusach - potrzebuję tylko dobrego i intuicyjnego programu do robienia kopii zapasowych.

Jeśli jest taka możliwość to poprosiłbym również o argumenty przemawiające za polecanym programem ;-)
Z góry dziękuję za pomoc!

1

Z tych rpogramów co znajdują sie na liście używałem: Cobian Backup w werji 10.

Program jest prosty w obsłudze i ma możliwość skonfigurowania robienia codziennych kopii jak i tygodniowych - zależy od skonfigurowania.
Zapis jest do katalogu i tutaj możemy też wybrać, czy ma zapisywać przyrostowo, czy wszystko od nowa itp.
Aplikacja jest dodatkowo w języu polskim.

Do wad może być tylko: czas wykonywania kopii, zwłaszcza na słabszym sprzęcie.

1

Niezłe zgranie, bo w weekend z takim samym pytaniem uderzyłem do wyszukiwarek - Google i tu, na 4p. Znalazłem u nas kilka wątków, ale jeszcze nie testowałem żadnych programów. Rozważałem też Symantec System Recovery, ale dość drogawy, a chciałbym, by kopie były robione na 3 komputerach, na dysk sieciowy.
W dodatku nie chodzi mi o kopie wybranych katalogów, ale całych dysków - by w razie padu móc postawić cały działający system na nowym dysku.
Oczywiście obowiązkowo kopia przyrostowa, bardzo mile widziane szyfrowanie kopii, bo kilka kompów będzie na jednym dysku.

A szukać zacząłem, jak w nawet nie dwuletnim Samsungu lubej padł dysk, zasiało badsectorami i teraz dumam co tu zrobić by odtworzyć jej konfiguracje i system (klasycznie, do kompów nie ma płyty z systemem). Trochę "po herbacie" ale trzeba działać by się sytuacja nie powtórzyła.

0

Dzięki,
a jest możliwość, by jakiś program automatycznie zapisywał kopię pliku? tj. jeśli próbuję coś zapisać na jednym dysku to żeby automatycznie zapisywało mi na drugim lub jeśli coś zmienię w pliku, który jest już zapisany, żeby mi zapisywało zmiany tego pliku?

0

@Azarien a dlaczego nie będzie mnie chronić?
Ogólnie to zależy mi na zabezpieczeniu się przed utratą danych, gdyby jeden z moich dysków (ten główny) nagle padł lub gdyby stało się coś złego - np. ktoś nieświadomi usunąłby jakiś dokument. Chodzi o komputer do pracy, więc jest to dla mnie bardzo ważne, by się jakoś zabezpieczyć...
Mam w tym celu dwa dyski: jeden główny, gdzie jest zainstalowany system i ogólnie wszystko oraz dodatkowy, niezależny dysk, gdzie zamierzam przechowywać jedynie kopie.
Ogólnie to się trochę nie łapię w tych programach... Nigdy nie korzystałem z programu do backup-ów więc mam mały problem z wyborem, a informatykiem nie jestem...
Obecnie zdecydowałem się na Cobiana -> http://www.dobreprogramy.pl/Cobian-Backup,Program,Windows,12544.html
Jeszcze go nie testowałem, ale mam nadzieję, że będzie wystarczający do moich potrzeb.
Chodzi mi przede wszystkim, żeby kopie były robione na bieżąco a nie co jakiś czas.

1

Chodzi mi przede wszystkim, żeby kopie były robione na bieżąco a nie co jakiś czas.

Do takich zastosowań jest RAID - dokładnie to nie wszystkie odmiany, ale większość. Może być hardwarowe albo softwarowe - pierwsze jest zwykle wydajniejsze, drugie bardziej konfigurowalne.

Systemy plików takie jak ZFS czy Btrfs udostępniają możliwość zrobienia snapshota stanu danego systemu plików w czasie stałym (oba systemy stosują technikę copy-on-write dzięki której jest to możliwe). Nie wiem czy w Windowsie coś takiego jest możliwe.
edit:
Snapshoty w Windowsiei są: http://en.wikipedia.org/wiki/Shadow_Copy jednak nie doczytałem czy robione w czasie stałym.

0

Dzięki @Wibowit
Trochę poczytałem już o tych RAID-ach i rzeczywiście wygląda to bardzo ciekawie, mam jednak trochę wątpliwości technicznych ;) i dlatego mam prośbę o odpowiedź na kolejne pytania:

  1. Dlatego, że ilość GB jest u mnie aż nadto nadmiarowa (nie przewiduję korzystania z więcej niż 50 GB a mam łącznie 256 GB (SSD) + 1 TB (HDD) miejsca) wydaje mi się, że najlepiej jest zastosować RAID 1 oraz dodatkowo RAID 0. A może nie?
    Zakładając, że zależy mi głównie na wydajności i bezpieczeństwie, ale nie na oszczędności miejsca na dysku, to które połączenie RAID będzie dla mnie optymalne 0 i 1 czy 0 i 5 czy jeszcze inne?

  2. Zastanawiam się również, czy takie rozwiązaniem przyśpieszy mi np. odpalanie systemu windows? Jeśli dobrze zrozumiałem ideę RAID 0 i 1 to mając dwie identyczne kopie dysków mam możliwość 2 razy szybszego ich odczytania (odczyt odbywa się równolegle z obu dysków) - pomijam pewne oczywiste koszta. Czyli jeśli dobrze rozumiem to np. system operacyjny będzie mi przy takim rozwiązaniu odpalał się nawet 2 razy szybciej niż przy korzystaniu z 1 dysku? Oczywiście dlatego, że jeden dysk jest SSD a drugi HDD to zwiększenie szybkości nie będzie dwukrotne a zapewne dużo mniejsze, ale chyba powinno być to zauważalne prawda? Rozważam również zakup 3 dysku HDD i gdybym robił kopię na wszystkich 3 dyskach to odczyt chyba byłby jeszcze szybszy - czy tak?
    Innymi słowy chodzi o pytanie czy takie zapisywanie na 2-3 dyskach i odczytywanie z nich nie spowoduje pogorszenia wydajności pracy?

  3. Czy jeśli stosuję RAID to na każdym dysku będę miał podgląd do tych samych danych tj. będą te same foldery i te same pliki łącznie z systemem operacyjnym? Czy da się zrobić RAID tylko odnośnie konkretnych folderów?

  4. Czy ma znaczenie na którym dysku zapisuję? Tzn. jeśli zapiszę plik na dysku zapasowym to czy ten plik pojawi mi się również na dysku głównym?

  5. Mój dysk główny to SSD a zapasowy to HDD - czy mogę bez przeszkód stosować RAID? Tzn. czy jest dozwolone połączenie SSD z HDD? Z tego co wiem dane na SSD są troszkę inaczej zapisywane niż na HDD i miejsce zapisu ulega zmianom - w przeciwieństwie do HDD... Jak to ma się na technologię RAID?

  6. Czy jest możliwość, żeby na dysku zapasowym dane były tylko zapisywane i odczytywane ale nie kasowane? Tzn. jeśli chciałbym skasować na dysku głównym plik to byłby on kasowany tylko na nim a na zapasowym byłby on zachowany? Natomiast, gdybym chciał coś zapisać na dysku głównym to byłby on zapisywany na wszystkich dyskach.

Z góry dziękuję za pomoc!

0

Ok, nabyłem nową wiedzę i mam dodatkowe pytania:

  1. W pracy będę korzystał z programów bazodanowych więc z tego co doczytałem nie warto ich instalować na SSD. Rozważam więc zakup drugiego dysku HDD i zrobienie RAID1 z dwóch dysków HDD. Będę miał Win 7 Pro więc z tego co wiem umożliwia on m.in. RAID 1. Jednak Win będzie zainstalowany na SSD. Mam więc pytanie czy RAID może być zrobiony na dwóch niezależnych dyskach od systemu windows na których będzie zainstalowany program?
  2. Płyta główna, którą zamówiłem również umożliwia RAID więc mogę również spróbować takiego RAID-a - pytanie jednak pozostaje tzn. czy ma jakieś znaczenie na którym dysku jest zainstalowany system oraz czy jest on zainstalowany na SSD?
  3. Czy takie rozwiązanie będzie miało jakiś niekorzystny wpływ na działanie programów na SSD? Tj. na szybkość działania pracy komputera (zapis/odczyt etc.)?

Miałem coś jeszcze, ale mi wypadło ;-(

Z góry dziękuję za pomoc!

2
WojtekK napisał(a):
  1. Dlatego, że ilość GB jest u mnie aż nadto nadmiarowa (nie przewiduję korzystania z więcej niż 50 GB a mam łącznie 256 GB (SSD) + 1 TB (HDD) miejsca) wydaje mi się, że najlepiej jest zastosować RAID 1 oraz dodatkowo RAID 0. A może nie?

Jeśli masz dwa dyski, to możesz zrobić RAID 0 albo RAID 1. Jeśli chcesz mieć RAID 0+1 albo RAID 1+0, to potrzebujesz co najmniej czterech dysków.

Czyli jeśli dobrze rozumiem to np. system operacyjny będzie mi przy takim rozwiązaniu odpalał się nawet 2 razy szybciej niż przy korzystaniu z 1 dysku? Oczywiście dlatego, że jeden dysk jest SSD a drugi HDD to zwiększenie szybkości nie będzie dwukrotne a zapewne dużo mniejsze, ale chyba powinno być to zauważalne prawda?

W takim przypadku nie nastąpi zwiększenie szybkości lecz jej zmniejszenie, gdyż nie wykorzystasz w pełni prędkości SSD, bo dużo wolniejszy HDD będzie wąskim gardłem.

Czy jeśli stosuję RAID to na każdym dysku będę miał podgląd do tych samych danych tj. będą te same foldery i te same pliki łącznie z systemem operacyjnym? Czy da się zrobić RAID tylko odnośnie konkretnych folderów?

Jak sama nazwa RAID dotyczy dysków, nie folderów, i nie daje Ci dostępu do oddzielnych dysków. Z poziomu systemu operacyjnego widzisz jeden dysk, to że fizycznie są dwa lub więcej urządzeń nie ma znaczenia.

  1. Czy ma znaczenie na którym dysku zapisuję? Tzn. jeśli zapiszę plik na dysku zapasowym to czy ten plik pojawi mi się również na dysku głównym?

Ty zapisujesz na dysku widzianym przez system operacyjny, kontroler RAID dba o to, aby te same bajty znalazły się na wszystkich fizycznych urządzeniach. Nie ma czegoś takiego jak dysk "główny" i "zapasowy", nie tak działa RAID 1.

  1. Mój dysk główny to SSD a zapasowy to HDD - czy mogę bez przeszkód stosować RAID? Tzn. czy jest dozwolone połączenie SSD z HDD? Z tego co wiem dane na SSD są troszkę inaczej zapisywane niż na HDD i miejsce zapisu ulega zmianom - w przeciwieństwie do HDD... Jak to ma się na technologię RAID?

Pewno się da, bo to kontroler RAID się o to martwi. Tylko to rozwiązanie nie ma najmniejszego sensu. Po pierwsze dlatego, że tracisz prędkość SSD, po drugie dlatego, że tracisz pojemność HDD.
Ogólnie RAID 1 ma sens dla dysków o tej samej pojemności, i najlepiej tego samego modelu.

  1. Czy jest możliwość, żeby na dysku zapasowym dane były tylko zapisywane i odczytywane ale nie kasowane? Tzn. jeśli chciałbym skasować na dysku głównym plik to byłby on kasowany tylko na nim a na zapasowym byłby on zachowany?

Nie. RAID 1 to lustrzana kopia danych.

WojtekK napisał(a):

Rozważam więc zakup drugiego dysku HDD i zrobienie RAID1 z dwóch dysków HDD.

To ma zdecydowanie większy sens.

Będę miał Win 7 Pro więc z tego co wiem umożliwia on m.in. RAID 1. Jednak Win będzie zainstalowany na SSD. Mam więc pytanie czy RAID może być zrobiony na dwóch niezależnych dyskach od systemu windows na których będzie zainstalowany program?

Pewno może, tylko nie wiem, czy rozwiązanie programowe to dobry pomysł.

  1. Płyta główna, którą zamówiłem również umożliwia RAID więc mogę również spróbować takiego RAID-a - pytanie jednak pozostaje tzn. czy ma jakieś znaczenie na którym dysku jest zainstalowany system oraz czy jest on zainstalowany na SSD?

Nie. SSD podłączasz do jednego złącza SATA, oba HDD do pary innych złącz, w BIOSie konfigurujesz, że mają one działać jako macierz RAID. To wszystko odbywa się na poziomie kontrolera RAID, rodzaj systemu operacyjnego i miejsce jego umieszczenia nie ma znaczenia.

  1. Czy takie rozwiązanie będzie miało jakiś niekorzystny wpływ na działanie programów na SSD? Tj. na szybkość działania pracy komputera (zapis/odczyt etc.)?

Nie.

Ogólnie, to najlepiej system i aplikacje zainstalować na SSD, a dane trzymać na macierzy RAID z dwóch HDD.

0

Dziękuję Ci bardzo @somekind za wyczerpującą odpowiedź na wszystkie zadane pytania ;-).
W takim razie rzeczywiście dokupię dodatkowy HDD.
<quote="979286">

WojtekK napisał(a):

Pewno może, tylko nie wiem, czy rozwiązanie programowe to dobry pomysł.

Na zakończenie jeszcze dopytam: rozumiem, że sugerujesz, żeby nie korzystać z RAID-a z systemu windows 7 pro tylko skorzystać z tego na płycie głównej?

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję!

0

Domyślam się, że odpowiedź jest twierdząca, ale tak prewencyjnie chciałem jeszcze tylko się upewnić, że na dysku HDD na którym jest RAID 1 mogę normalnie robić partycje etc.
Dlatego, że coś mi się skopało ze znacznikami w poprzednim poście chciałem również powtórzyć pytanie

rozumiem, że sugerujesz, żeby nie
korzystać z RAID-a z systemu windows 7 pro tylko skorzystać z tego na
płycie głównej?

Ostatnie pytanie dot. potencjalnego zagrożenia, że coś mi się stanie z płytą główną - rozumiem, że wówczas będę mógł bez żadnych problemów odczytać dane z obu lub chociaż jednego dysku na innej płycie głównej, która ma RAID? Gdzieś przeczytałem, że w takiej sytuacji nowa płyta główna musi być jakoś kompatybilna z poprzednią czy jakoś tak i trochę mnie to martwi...

Z góry dziękuję i więcej nie pytam ;-)

0
WojtekK napisał(a):

Domyślam się, że odpowiedź jest twierdząca, ale tak prewencyjnie chciałem jeszcze tylko się upewnić, że na dysku HDD na którym jest RAID 1 mogę normalnie robić partycje etc.

Naturalnie. Macierz dyskowa jest widoczna dla programów do partycjonowania, systemów operacyjnych, itd. jako zwykły dysk.
Jedyna różnica dotyczyć może utrudnionego dostępu do danych SMART, nie wiem czy programy potrafią wyciągać dane dla fizycznych dysków z macierzy. Taki np. HDTune nie potrafi.

Ostatnie pytanie dot. potencjalnego zagrożenia, że coś mi się stanie z płytą główną - rozumiem, że wówczas będę mógł bez żadnych problemów odczytać dane z obu lub chociaż jednego dysku na innej płycie głównej, która ma RAID? Gdzieś przeczytałem, że w takiej sytuacji nowa płyta główna musi być jakoś kompatybilna z poprzednią czy jakoś tak i trochę mnie to martwi...

Na szczęście nigdy nie miałem tego problemu... Wiem, że w takiej sytuacji może się nie udać odczytać danych z dysków zapisanych przez kontroler RAID. Na pewno identyczna płyta główna załatwia sprawę, ale jak jest w innych przypadkach, to nie wiem.

0

Jeszcze raz wielkie dziękuję @somekind!

0

W przypadku awarii kontrolera RAID na 90% danych nie uda się odczytać bez skorzystania z identycznego modelu kontrolera (czyli np. takiej samej płyty głównej).

Ale:
RAID to nie backup!

RAID1 tylko zabezpiecza przed awarią jednego z dysków wchodzących w skład macierzy. Nadal może dojść do awarii kontrolera, danych nadpisanych, błędu zapisu, skasowania danych, wirusa, pożaru, huraganu i upadku asteroidy.

0

Dzięki @Ktos-iu za twoje uwagi. Tak jestem świadom tego, że RAID to nie do końca back-up. Likwiduje on jednak jedno z kilku znaczących ryzyk utraty ważnych danych a przy okazji nie ma negatywnego wpływu na pracę komputera.
A jeżeli już ciągniemy ten wątek to znowu zacząłem się zastanawiać, czy w takim razie nie byłoby lepiej zastosować RAID z WIN 7 Pro? Wówczas, w przypadku, gdyby padła płyta główna problem z odzyskaniem danych byłby chyba mniejszy (nie musiałbym kupować takiej samej płyty).

Wypadałoby wówczas ustalić czy w przypadku, gdy system byłby zainstalowany na SSD mógłby on RAID-ować dwa niezależne od siebie dyski HDD? @somekind odpowiedział, że

Pewno może, tylko nie wiem, czy rozwiązanie programowe to dobry pomysł.

Czyli mało przekonująco ;-). Mi również się tak wydaje, ale może ktoś jest tego pewny? ;)

By the way - dysk HDD został już zamówiony więc nie ma odwrotu -> będzie RAID 1 ;D Naturalnie ciągle rozważam niezależne tworzenie back-upów najważniejszych danych (przynajmniej co jakiś czas).

pozdrawiam

1

Do backupu wybranych, ważnych plików/folderów -> Cobian Backup:

  • darmowy, możliwość definiowania harmonogramów, chroni przed skasowaniem, niepożądanymi zmianami ważnych dokumentów etc.
  • kopia jest tylko na tyle aktualna, na ile jest ustawiona częstotliwość robienia backupów (czyt. kiedy był zrobiony ostatni backup).

Do permanentnej i bieżącej kopii całego systemu wraz z plikami danych i całym dobrodziejstwem -> macierz RAID 1 (Mirror):

  • zabezpiecza przed awarią pojedynczego dysku, "niewidoczne" dla użytkownika działanie w tle tworzące lustrzane odbicie,
  • koszt (2x HDD/SSD), konfiguracja (kłopotliwe postawienie macierzy na działającym już systemie), nie zabezpiecza przed przypadkowym skasowanie ważnych plików.
    Raczej nie ma problemu z odczytem dysku, który był elementem macierzy RAID 1 na innym kompie (inna płyta główna itd.) - przynajmniej ja się z takim przypadkiem nie spotkałem. Niektóre programy diagnostyczne są w stanie sczytywać dane S.M.A.R.T. z pojedynczych dysków macierzy, choć nie dla wszystkich kontrolerów.

Do robienia okresowych kopii zapasowych całego dysku/systemu - CloneZilla:

  • darmowa, duże możliwości konfiguracji, skuteczność, szybkość, łatwe odtworzenie całego systemu/dysku wraz z danymi,
  • wymaga działań własnych, tzn. najlepiej zbootować kompa z CloneZillą na płycie lub USB i wykonać proces kopiowania ręcznie (choć jest możliwa automatyzacja procesu wykonywania kopii, ale to trochę zachodu), trzeba mieć przestrzeń dyskową na tworzone kopie (czyli najlepiej osobny dysk, dysk sieciowy itp.).

. . .

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1