Żywotność HDD jeśli często się wyłącza bo już nie jest systemowy. Pytanie

0

Witam. Niedawno zostałem szczęśliwym posiadaczem małego (60GB) dysku SSD. Oczywiście system teraz jest na nim a poprzedni dysk jest już na resztę rzeczy. Teraz jak nie jest ten stary w użyciu czyli jak np. przeglądam tylko internet to po pewnym czasie HDD się wyłącza a kiedy zaczynam z niego korzystać to od nowa się uruchamia (ten specyficzny dźwięk). Chodzi mi o to czy wychodzi mu to na dobre bo jest czasem wyłączany i może sobie odpocząć czy raczej mu to szkodzi bo procedura rozruchu w jakiś sposób bardziej zużywa dysk?

Jeśli ma to jakieś znaczenie to mój HDD: Hitachi HDS721010CLA332 1TB
a SSD: OCZ Vertex 3

I jeszcze jedno pytanie. Czy w takiej sytuacji warto zastosować jakieś specjalne ustawienia dla HDD albo SSD?

0

To o czym piszesz to chyba się nazywa parkowaniem głowic, nowsze dyski to mają. Wg jest to zbędna rzecz, bo dysk oczywiście trochę szybciej się w ten sposób zużywa, poczytaj o tym w necie to się dowiesz. Ja w swoim laptopie do wyłączenia tej funkcji używam quietHDD.

1

Dla SSD ilość wyłączeń nie ma żadnego znaczenia.

Dla HDD teoretycznie ma, bo to urządzenie mechaniczne. Zatrzymywanie dysku kilka razy dziennie nie powinno źle na niego wpłynąć, kilkadziesiąt razy dziennie już może.

W laptopie to jeszcze ma jakieś uzasadnienie (oszczędność prądu na baterii), w stacjonarnym nie warto dodatkowo obciążać mechanizmu dla tych kilku wat.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1