Jakie umiejętności warto rozwijać?

0

Cześć.
Piszę do Was z prośbą o radę w często pojawiającej się na forach: co dalej z tym programowaniem;) Chciałem zaznaczyć, że nie jestem - w odróżnieniu do autorów wielu podobnych postów - kompletnym nowicjuszem jeśli chodzi o informatykę. Studiuję ten kierunek już ponad 3 lata i myślę, że warto zacząć się jakoś ukierunkowywać. Moja wiedza na chwilę obecną jest w miarę szeroka, ale niesprecyzowana (nie mogę powiedzieć że umiem cos bardzo dobrze). Wychodzę z założenia, że każdego języka da się nauczyć i nie stanowi on kryterium wyboru. Oto kilka moich koncepcji na to w jakim kierunku się rozwijać (wraz z plusami i minusami):

 1. Tworzenie stron - XHTML, CSS, PHP, JavaScript, MySQL

[--] Jest czymś co być może by mi się podobało, ale często jest to dziedzina w której istotne jest bardziej to jak coś przekazujemy (grafika, animacje) niż sama treść czy logika działania (jak np. przy aplikacjach internetowych). Ogólnie średnio ciągną mnie rzeczy w których wyczuwa się klimat przemysłu reklamowego (forma ważniejsza od samej tresci), a projektowanie stron internetowych tym mi właśnie trąca - dajcie znać jesli jestem w bledzie.
[--] Dodatkowo niektórzy twierdzą, ze PHP ogranicza mozliwosci zarobkowania - fachowców od tego jest coraz więcej, więc ich wymagania nie mogą być zbyt wysokie.
[+] Z drugiej strony jednak warto jest chyba znać narzędzia pozwalające na tworzenie ciekaweych stronek - czy na 4tym roku informatyki nie jest jednak za pozno na naukę rzeczy ktorymi nie planuje się zarabiac?
[+] stosunkowo łatwiej jest znaleźć pracę studentowi w PHP itp niż np. w Javie czy ASP.NET (łatwiej opanować PHP w sposób wystarczający dla pracodawcy)

 1. Tworzenie aplikacji internetowych - C#, VB, Java, ASP.NET
  [--] Bardzo duży minus to fakt, ze zanim nauczę się, dajmy na to, ASP.NET w stopniu pozwalającycm mi zdobyć pracę w tej dziedzinie, miną pewnie ze 2 lata. W tym czasie raczej nie mogę myśleć o zatrudnieniu... Większość firm poszukuje tu osób raczej dobrze znających się na rzeczy.
  [--] Może lepiej najpierw poznać coś trochę łatwiejszego (popularniejszego i mniej wymagającego) jak np. PHP a dopiero pozniej rzucac się na platformę .NET czy Javę? Czy nie będzie jednak za późno??
  [+] Tworzenie apliakcji w ktorych najważniejszym elementem jest jej logika działania a nie jakieś tam skaczące, przyciągające oko grafiki jest czymś co bardzo by mi się podobało - wolę konstruktywną i kreatywną pracę niż ciągłe burze mózgów ;)

 2. C++ / Ansi C
  Przeczytałem niby Symfonię C++ łącznie z Pasją i raczej wszystko w niej zawarte umiem bardzo dobrze (chodzi mi o sam poziom znajomości języka - nie przywiązuję się do tej konkretnej pozycji książkowej). Nie wiem jednak co dalej można z tym zrobić... i czy w ogóle warto? Jak myślicie? To samo tyczy się C. Co o tym sądzicie?

 3. Inne problemy ;)
  Co innego moglibyście polecić?
  PL/SQL,
  Nabywanie wiedzy w zakresie sieci (malo mialem z tym do czynienia - czy nie jest więc za pozno)
  Nabywanie wiedzy w zakresie baz danych np. Oracle czy MS (uwaga jak wyżej)
  Co innego możecie polecić?
  Bez czego współczesny informatyk nie może się obejść? Czego szukając pracodawcy?

Jak Wy zaczynaliście? W czym się kształcie? [b]Czy możecie polecić jakiś uporządkowany plan "rozwoju"?[/b] :) Czy też mieliście takie problemy jak ja?

Przy całym szacunku dla początkujących, prosiłbym o odpowiedzi osoby siedzące w branży dłużej niż miesiąc :> Najlepiej jeśli masz już doświadczenie w branży ;)

Dzięki za odpowiedzi - piszcie wszystko co chcecie i co wiąże się z tym tematem ;)

0

Java (tzn JVM lub częściowo/ zgodne) jest wszędzie i jest otwarta, więc warto się w nią pakować. Na JVM jest ze 300 języków (w tym np Java czy Scala), jest w czym wybierać :)

HTML i CSS są banalne, kruczki należy zostawić designerom. Do JavaScriptu są biblioteki typu jQuery.

0

@jackob177 - nie wiem, czy dobrze zrozumiałem - jesteś na 4 roku infy i nic praktycznego nie potrafisz? Bo tak odczytuję Twojego posta. Na trzecim roku studiów miałem już specjalizację wybraną, więc trochę nie rozumiem jak można chcieć się kierunkować na czwartym.

Bardzo duży minus to fakt, ze zanim nauczę się, dajmy na to, ASP.NET w stopniu pozwalającycm mi zdobyć pracę w tej dziedzinie, miną pewnie ze 2 lata. W tym czasie raczej nie mogę myśleć o zatrudnieniu... Większość firm poszukuje tu osób raczej dobrze znających się na rzeczy.

Ja pracuję jako programista ASP.NET od ponad pół roku. Przedtem zrobiłem w życiu dwie aplikacje w tej technologii - jedną na zaliczenie przedmiotu aplikacje WWW, jedną jako pracę dyplomową, a tego nie da się zaliczyć jako doświadczenie zawodowe. Więc chyba przesadzasz ze swoją teorią. :)
Ogólnie uczyć się trzeba w biegu, gdy dostanie się zadanie w pracy. Braki w wiedzy zawsze można nadrobić wyobraźnią (i Googlem ;)).

Może lepiej najpierw poznać coś trochę łatwiejszego (popularniejszego i mniej wymagającego) jak np. PHP a dopiero pozniej rzucac się na platformę .NET czy Javę? Czy nie będzie jednak za późno??

IMHO te dwie ostatnie technologie są bardziej przyszłościowe i dochodowe niż tamta pierwsza.

Tworzenie apliakcji w ktorych najważniejszym elementem jest jej logika działania a nie jakieś tam skaczące, przyciągające oko grafiki jest czymś co bardzo by mi się podobało - wolę konstruktywną i kreatywną pracę niż ciągłe burze mózgów ;)

Nikt nie chce aplikacji z brzydkim GUI. A burze mózgów raczej nie mają związku z tym, co się robi.

Nabywanie wiedzy w zakresie baz danych np. Oracle czy MS (uwaga jak wyżej)

To się zawsze przydaje, bo mało który programista z baz nie korzysta. MSSQL raczej występuje w połączeniu z .NET, Oracle z Javą.

donkey7 napisał(a)

HTML i CSS są banalne, kruczki należy zostawić designerom.

Są banalne, dopóki nie mają obsługiwać wszystkich przeglądarek. ;]

Do JavaScriptu są biblioteki typu jQuery.

Są fajne, jeśli można ich używać. :)
Ale tu są analogiczne problemy jak z CSSami - JS potrafi działać różnie w różnych przeglądarkach.

0

Od tego są HTMLowcy żeby strona wszędzie dobrze wyglądała, a jQuery i podobne działają tak samo na prawie wszystkich używanych przeglądarkach.

Programista silnika powinien znać CSSa i HTMLa na tyle żeby zrobić kod np: if (cośtam) dopiszAtrybut("class=error");

0

Rozwijaj umiejętności biznesowe :) Weź jakąś całkowicie niezwiązaną pracę, tak żebyś mógł zobaczyć potrzeby kogoś innego. Nie wiem pójdz na kurs (? nie mam pojęcia czego, coś nie związanego z it) i weź pracę za minimalną na miesiąc-dwa, oczywiście w zawodzie. Nie wiem może jakiś pomocnik geologa czy coś. Na pewno zauważysz zbędne działania i wymyślisz jak ułatwić robotę korzystając z komputerów :)
Inaczej będziesz biedny całe życie, nie wyjdziesz poza niższą klasę średnią. A dobry, trochę większy pomysł można zrealizować cudzymi rękami za 1000zł nawet, więc nie potrzeba kapitału wcale.
Nie można tego odkładać na później, bo za te kilka lat zapewne się ożenisz i pojawi się dziecko... a wtedy nie będzie jak ryzykować, bo będziesz potrzebował kasy bez przerwy. I kredyt będzie... Teraz albo nigdy

0

Jest ogólna tendencja w kierunku baz danych i aplikacji internetowych, do czego dobrze jest znać kilka języków programowania. Ja nauczyłem się robić aplikacje internetowe w delphi w ciągu miesiąca. Jedynie nauka robienia front-end może zająć kilka miesięcy, bo jest tendencja do "zawalania" użytkownika pięknymi efektami na stronie.
Można iść też w kierunku metod numerycznych i algorytmów graficznych, żeby dołączyć do zespołu tworzących gry video.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1