Wątek przeniesiony 2020-05-03 13:13 z Hardware/Software przez cerrato.

Ambilight za pomocą raspberry pi

0

Cześć, czy ktoś przerabiał ten temat?
Materiały które znajduję w necie są raczej jasne ale nie mogę znaleźć jednej informacji która mnie interesuje. Mianowicie jak wyłączę telewizor Raspberry pi działa dalej, tak? Czy wygasza się po jakimś czasie? Czy potem się wzbudza automatycznie?

Zmierzam do tego, że jeżeli przy włączaniu telewizora muszę pamiętać o włączeniu ambilight to słabo. Jeżeli po wyłączeniu telewizora raspberry dalej działa to też bez sensu.... ma ktoś info jak to działa?

0

Kłopotliwa sprawa. Wykryć wyłączenie telewizora można przez HDMI albo WiFi. Gorzej w drugą stronę. Potrzebowałbyś jakiś układ, który ci obudzi RPi podczas włączania telewizora. Na jakiej podstawie zresztą?

2

Tak na szybko - jeśli pilot jest na IR a nie radiowy, to można zamontować jakiś sensor podczerwieni i aktywować podświetlenie w chwili, w której zostanie wykryty jakikolwiek sygnał. Minusem jest to, że jeśli np. pilot od wieży też jest na podczerwień, to może dojść do przypadkowych aktywacji ambilighta.

1

Wyłączanie telewizora można by wykryć jakimś czujnikiem prądowym ("current sensor"), który zakłada się na kabel zasilający, ale tutaj trzeba rozcinać kabel bo czujnik zakłada się tylko na jedną żyłę. Jak to jest smart tv to można by go włączyć do sieci i wysyłać pingi i badać czy odpowiada. Włączenie RPi wraz z tv musiałby nadzorować jakiś μC, który ten czujnik prądowy by monitorował. Pozostaje też ingerencja w elektronikę tv, jednym z kandydatów byłby przewód podświetlania matrycy

2

@jvoytech: też myślałem o pomiarze natężenia, ale uznałem, że za dużo zamieszania z tym. Ale Twój post mnie zmotywował :D

Skorą istnieją urządzenia cęgowe do pomiaru natężenia prądu, które mogą to wykonać bez ingerencji w przewody, to pewnie są analogiczne rozwiązania do zastosowania z Arduino/RPi. Poszukałem chwilę i znalazłem coś w stylu https://botland.com.pl/pl/czu[...]go-ac-sct-013-030-do-30a.html.

W takim razie całość jest trywialna: @Hepek kupuje sobie czujnik za 40 zł i na jego podstawie mierzy prąd, który idzie do TV. Jak coś płynie to znaczy, że TV działa. Jak jest (prawie) zero, to znaczy, że urządzenie jest w stanie czuwania i podświetlenie można wyłączyć.

screenshot-20200503154724.png

screenshot-20200503154803.png

1

@cerrato: właśnie o coś takiego mi chodziło. Na tej stronie https://botland.com.pl/pl/czu[...]go-ac-sct-013-020-do-20a.html sensor jest dodatkowo z płytką "peak detektor", który wstępnie sygnał ze zmiennego napięcia (chyba +-1V) przetworzy na dodatni, który w np. arduino można w ADC odczytać. RPi nie ma ADC więc przetwornik analogowo-cyfrowy byłby potrzebny, ale wydaje mi się że wystarczyłby zwykły tani komparator.

0

Dzięki Panowie, faktycznie jest w takim razie możliwość żeby to sensownie ogarnąć. Pozostaje pytanie odnośnie samego hyperiona/kontrolera RPI do osób które to testowały - mianowicie z informacji jakie znalazłem istnieje możliwość uruchomienia ambilighta, dla filmów wyświetlanych z urządzeń przez HDMI - nie mogę znaleźć czy ktoś już ogarnął żeby działało to też dla "normalnej" tv wszystko co znalazłem to są opisy dla inputu z HDMI właśnie. No bo przykłądowo użyję aplikacji netflixa wbudowanej w telewizor i ambilight nie zadziała - to mnie nie satysfakcjonuje. Zastanawia mnie czy istnieje możliwość żeby w jakiś sposób RPI "czytał" stan obrazu na tv. Chciałbym zrobić jak najbardziej podobny system do philipsowego protoplasty...

0
Hepek napisał(a):

Zastanawia mnie czy istnieje możliwość żeby w jakiś sposób RPI "czytał" stan obrazu na tv. Chciałbym zrobić jak najbardziej podobny system do philipsowego protoplasty...

HDMI spliter albo jakaś kamerka skierowana na ekran.

0
jvoytech napisał(a):

HDMI spliter albo jakaś kamerka skierowana na ekran.

To jeżeli mówimy właśnie o źródle z hdmi. A kamerka to raczej byłby przerost formy nad treścią i ciężko byłoby to ogarnąć. Chodzi mi raczej o to czy byłaby możliwość czytania przez hdmi ale w drugą stronę(najprościej mówiąc) i na podstawie tego co wyświetlamy na ekranie RPI uruchamiało ledy.

2

Co do wykrywania włączenia/wyłączenia telewizora to kiedyś miałem zrobione tak, że RPI zasilałem bezpośrednio z portu USB telewizora - w moim przypadku był na tyle wydajny prądowo, że spokojnie wystarczał do samego RPI - z racji tego że TV odcinał zasilanie na porcie przy wyłączaniu oraz podawał przy włączaniu miałem zapewnione włączanie i wyłączanie maliny wraz z TV. W twoim wypadku z racji, że potrzebujesz i tak mocnego zasilania do oświetlenia zasilanie bezpośrednio z portu USB TV odpada bo pewnie nie wydoli, ale port USB jeśli się zachowuje tak samo może posłużyć jako sygnał stanu TV. Najlepiej sprawdź sobie czy w twoim TV port USB tak samo się zachowuje, a jeśli tak to wystarczy dorobić do tego jakąś małą elektronikę i powinno być ok.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0